PatrikOndocik
11.05.22,20:51
Dobrý deň, mám problém s otcom, rodičia sa rozvádzajú a ja mám už 18r a som sa dozvedel že som mal stavebné sporitelstvo kde sa nazbierali +- 5000€ a otec všetky tie peniaze vybral na svoj účet a zrušil sporenie (ja som z neho dostal dostal len 70€ od štátu ...) A som od neho pytal tie peniaze, tak ma len vysmial alebo ignoroval a chcem vedieť či to môžem riešiť cez políciu ? Keď on odmieta mi ich dať
Chobot
11.05.22,18:57
Otázne je, na koho meno bolo to stavebné sporenie a takisto, kedy tie peniaze otec vybral.

Ak to bolo na tvoje meno a otec to zrušil pred tvojimi 18. narodeninami, tak to vybral ako zákonný zástupca.

Ak to bolo na jeho meno a ty si bol len spolusporiteľ, na koho sa vyplácala štátna prémia, tak to vybral ako majiteľ sporenia.

V každom prípade - ak mu to stav. sporiteľňa umožnila vybrať, tak to vybral oprávnene a ty nemáš nárok na tie peniaze. Keby boli len tvoje, tak to otcovi stav. sporiteľňa nedovolí vybrať.

Tiež som mal na syna stav. sporenie a mohol som s tým narábať, kým som bol zákonný zástupca. Akonáhle dovŕšil 18 rokov, všetky úkony v SS mohol podpísať už len on.

Takže cez políciu nemáš čo riešiť. Rodičia ti síce sporili peniaze, ale tie neboli tvoje, boli stále ich.

Pre presnú odpoveď by bolo treba poznať všetky detaily prípadu.
veronikasad
11.05.22,19:19
Na aký účel chces peniaze použiť? Čo na to hovorí tvoja matka?
buchač
12.05.22,05:00
Tu to máš pekne a jasne rozpísané, aj s argumentáciou.

Kto je majiteľom účtu?

Majiteľ účtu je osoba, ktorá je našim klientom a účet je teda vedený na jeho meno. Ak ste majiteľom účtu vy ako rodič (plnoletá osoba spôsobilá na právne úkony), vy rozhodujete o využití nasporených finančných prostriedkov, resp. rozhodujete o tom spoločne s manželkou/manželom, keďže takýto majetok je predmetom bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
https://www.finax.eu/sk/blog/sporenie-pre-deti-co-potrebujete-vediet-z-pravnej-stranky
kopretinka
12.05.22,05:04
a nie je to jedno?