jano1970
11.05.22,21:38
Zdravím poradáci
Som podielovým spoluvlastníkom pozemku, kde podielnik poslal ponuku na predkupne právo, odpredaj svojho podielu kde bola stanovená cena. Odoslal som mu že akceptujem ponuku a odkúpim za stanovenú cenu. Dnes mi bola doručená nová ponuka na vyššiu cenu z odôvodnením, že je viac záujemcov o kúpu pozemku. Otázka: môže takto meniť, zvyšovať cenu v opakovaných návrhu na predkupné právo ak stanovil cenu v prvom návrhu na uplatnenie predkupného práva - ponuku na výkup? Ďakujem
Chobot
11.05.22,21:10
Nandrolon
12.05.22,03:21
Dá sa nejako napadnúť, ak podielnik ponúkne cenu napr. 2x vyššiu svojmu spolupodielnikovi, ten samozrejme odmietne a nakoniec to predá o polovicu lacnejšie tretej strane?
Dostane sa zmluva o predaji všetkým spolupodielnikom, ktorí nič nepredávajú?
To predkupné právo mi pripadá iba ako alibizmus, možno sa mýlim.
buchač
12.05.22,05:20
To je vás koľko tých podielnikov ?

Len tak na okraj...to je čo za pozemok ?
Lebo ja by som veru nechcel byť spolupodielnikom (napríklad) stavebného pozemku, na ktorom by som chcel stavať.
Mária27
12.05.22,07:15
Nestačí ponuku akceptovať, treba uhradiť ponúknutú cenu do 2 mesiacov od ponuky.

§ 605 obč zák
Ak nie je dohodnutá doba, dokedy sa má predaj uskutočniť, musí oprávnená osoba vyplatiť hnuteľnosť do ôsmich dní, nehnuteľnosť do dvoch mesiacov po ponuke. Ak táto doba uplynie márne, predkupné právo zanikne. Ponuka sa vykoná ohlásením všetkých podmienok; ak ide o nehnuteľnosť, musí byť ponuka písomná.
Mária27
12.05.22,07:20
§ 603 ods. 3 obč.z.: Ak sa predkupné právo porušilo, môže sa oprávnený buď od nadobúdateľa domáhať, aby mu vec ponúkol na predaj, alebo mu zostane predkupné právo zachované.
Nandrolon
12.05.22,07:31
Dozvie sa podielnik, ktorý odmietol pristúpiť na ponuku, za akú sumu to bolo v konečnom dôsledku odpredané 3. strane?
pavol54
12.05.22,07:33
horší prípad je opačný ak by ponuka od tretích strán bola vyššia ako je ochotný akceptovať oprávnený predkupník. Myslím že stačí spraviť prieskum trhu pred uzavretím zmluvy
Nandrolon
12.05.22,07:43
Záleží pre ktorú stranu. Ťažko je urobiť prieskum trhu, keď jeden aj tu na porade dostal radu, že ak ide predať záhradku až na jar, nech ju inzeruje už pol roka v predstihu za dvojnásobok. Jedna vec je inzerovaná cena a druhá vec je skutočne vyplatená cena a k tej sa proste nedostaneš, nemáš oprávnenie na nazretie kúpnych zmlúv a ich podmienok... Trh je dnes špekulantami veľmi skreslený, pokrivený.
Mária27
12.05.22,07:51
Nadrolon, pozri katastrálny zákon:

§ 3a Iná oprávnená osoba
b) oprávnený z predkupného práva,

§ 68 Verejnosť katastrálneho operátu
(3) Verejnosť zbierky listín je obmedzená. Prístup k listinám uloženým v zbierke listín sa umožňuje len vlastníkovi alebo inej oprávnenej osobe, ...

(2) Údaj o cene nehnuteľnosti sa poskytuje na požiadanie vlastníkovi. ....
Listinu (kúpnu zmluvu) by mali spoluvlastníkovi ukázať.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1995/162/20191001#paragraf-68
jano1970
12.05.22,08:23
Na L.V vedený ako orná pôda , počíta sa do budúcna z výstavbou RD.
jano1970
12.05.22,08:29
7 podielnikov ,dvaja podielnici majú záujem a jedna tretia osoba
jano1970
13.05.22,15:29
Konkrétne tento môj prípad mi pripadne ako dražba. Akceptoval som ponuku kúpi pozemku za 26€/m2 a teraz mi prišla nová ponuka na 30€/m2, ktorú tiež akceptujem a takto mi bude posielať postupné navyšovanie ceny až do sumy na ktorú nebudem mať záujem, lepšie povedané, bude predražená ponuka.