hugy
16.05.22,14:29
dobry den, vedeli by ste mi prosim vas poradit? mame dve deti, 2,5r. a 5r. Manzel ide 16.5 na matersku s 2,5r. dietatom, ja som poberala doteraz rodicovsky, ten som si musela nechat odñat., kedze manzel nastupuje na matersku dovolenku. Doteraz za mna platil stat zdravotne poistenie kedze som poberala rodicovsky. Chcela som sa opytat ci je to stale mozne (kedysi to tak bolo) ze pojdem do ZP a prehlasim sa tam z poistenca ktory poberal rodicovsky prispevok na poistenca ktory sa stara o dieta do 6 rokov (lebo mame este jedno 5r. dieta) a stat bude za mna platit zdravotne poistenie? je tam taka moznost? alebo budem musiet byt samoplatca zdravotneho poitenia pocas celej doby pokial bude manzel na materskej. vopred dakujem za vase odpovede.
ivka70
16.05.22,12:30
Ano, je to mozne, ak dieta do 6 rokov chodi do skolky max. na 4 hodiny.

https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=629

Otec je na materskej - čo so zdravotným poistením matky?

Počas doby, kedy otec poberá materské, štát platí poistné na zdravotné poistenie za otca v súlade s § 11 ods. 7 písm. m) bod. 1 ZZP (viď vyššie).

Pokiaľ je v rodine len jedno dieťa a matka sa počas otcovej materskej nevráti do zamestnania - zostane doma, tak štát za matku po skončení čerpania rodičovského príspevku neplatí poistné na zdravotné poistenie.

Matka má v takom prípade tieto možnosti:

aby nemusela sama platiť zdravotné poistenie, predsa sa vráti do zamestnania, resp. nájde si iné zamestnanie - napríklad na dohodu, kde bude zdravotne poistená,
po dohode so súčasným zamestnávateľom ukončí doterajší pracovný pomer a prihlási sa na úrade práce do evidencie nezamestnaných. Tým pádom za ňu bude štát platiť zdravotné poistenie a ona sama môže zároveň požiadať o dávku v nezamestnanosti, k tomu pozrite kapitolu 7.7 a kapitolu 9,
respektíve si bude platiť zdravotné poistenie sama ako dobrovoľne nezamestnaná (samoplatiteľ) - počas roka 2022 je to suma 79,31 eura mesačne.
*

Pokiaľ je v rodine ďalšie dieťa vo veku do 6 rokov, ktoré nechodí do škôlky, respektíve chodí do škôlky len na pol dňa, tak za matku naďalej štát platí poistné na zdravotné poistenie podľa § 11 ods. 7 písm. j) ZZP ako za fyzickú osobu, ktorá sa osobne celodenne a riadne stará o dieťa vo veku do šiestich rokov, pretože z pohľadu zákona o zdravotnom poistení sa stará o toto druhé dieťa. Pozor, v takomto prípade sa matka sama musí prihlásiť vo svojej zdravotnej poisťovni ako poistenec štátu, zdravotná poisťovňa nemá odkiaľ získať túto informáciu.
veronikasad
16.05.22,12:35
Druhé dieťa navštevuje predškolské zariadenie?
hugy
16.05.22,12:56
a prosim vas, vedeli by ste mi poradit, vztahuje sa to len na statne skolky ci aj na sukromne ten max 4 hod. pobyt dietata v skolke, dakujem velmi pekne
hugy
16.05.22,12:58
navstevuje sukromnu skolku
ivka70
16.05.22,12:58
neviem, ci zakon rozlisuje, o ake skolske zariadenie ide ...aj sukromna skolka je v sieti skolskych zariadeni, klamat sa asi neoplati .....
hugy
16.05.22,13:00
ano, jasne. dakujem za vase odpovede
veronikasad
16.05.22,13:59
Koľko hodín denne?