Dark699
18.05.22,10:52
Dobry den,
potreboval by som poradit od niekoho kto sa fakt vyzna.
V kuchyni v 8 poschodovom panelaku som menil stary liatinovy radiator dlzky 1200. Nakolko byvam na 1.poschodi, varim len na indukcii a kuchyna je spojena klasicky v panelakoch s chodbou tak mi vodar kazal kupit 3 panelovy 33K radiator 1200dlzky, vykon ma 2700watt cca.. Lenze ked mi prisli namontovat merace dudrali naco sme montovali takyto 3 panelovy radiator... tak som momentalne nesvoj. Radiator ma termostaticky ventil a elektronicky merac.
Ako to vlastne teraz je?
Vykonnejsi radiator rychlejsie vykuri miestnost a bude to lepsie? Lacnejsie?
Alebo budem platit zbytocne za teplo naviac teraz....Dakujem
duves
18.05.22,08:56
Väčší radiator znamena väčší objem. Dlhšie potrvá, až sa cely prehreje a potom po vypnutí dlho bude chladnuť. Myslim si, že na určite objemy miestnosti sa to má zrejme navrhnut výpočtom.
Dark699
18.05.22,09:00
Na kuchynu by malo stacit 1200 22K 1900 watt a teraz mam 1200 33K 2700 watt..... A neviem ci to je dobre alebo nie.. Hlavne vyhodne pre mna a cenu tepla..
duves
18.05.22,09:04
"Lenze ked mi prisli namontovat merace..." NIE MERAČE! Ale pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov v skratke PRVN. nAPR. https://www.enbra.sk/pomerove-rozdelovace-vykurovacich-nakladov
ivka70
18.05.22,09:04
Pri výmene radiátora ale musíme hlavne zvoliť typ ktorý ma taký istý výkon. Pretože každý radiátor je súčasťou topiacej sústavy ktoré je dimenzovaná na určitý teplotný spád. Nový radiátor by mal mať aj zhodný regulačný ventil ktorý riadi prietok a vyváženie topiacej sústavy.
https://kurenar.sk-trane.sk/blog/2018/12/vymena-radiatora-v-byte-ake-nebezpecenstva-vam-hrozia
Dark699
18.05.22,10:24
Dakujem, ale este nikto mi tu nedal odpoved k teme co ma zaujima...
Je vykonnejsi radiator chybou? Kde preplatim zbytocne teplo? Alebo je to vyhoda ze rychlejsie vykurim izbu a termostaticky ventil ho uskrti? podla potreby tak ako aj slabsi radiator?...dakujem
ivka70
18.05.22,10:27
Podla mna ti zmenia parametre meraca vo vypocte, lebo meria na vykonnejskom radiatore ... takze v konecnom dosledku budes platit viac ako by si platil pri vymene radiatora s rovnakym vykonom. Pochybujem, ze to vykuri miestnost ovela rychlejsie.
duves
18.05.22,10:31
Jasne, nabeh bude pomalší a pomalšie bude odstavenie po privretí ventila.
sito
18.05.22,14:44
"Je vykonnejsi radiator chybou?"

1. Chybou? No mal si sa najprv pýtať správcu domu. Ten má projekt vykurovacieho systému domu, ktorý je spoločným zariadením domu. Chybou môže byť, ak ten radiátor, výkonnejší radiátor naruší hydraulické vyregulovanie vykurovacieho systému domu.

2. Metre štvorcové sa ti výmenou radiátora nezmenia, takže základná zložka sa tiež nezmení.

3. Spotrebná zložka? Výkonnejší radiátor, vyšší prepočítavací koeficient. Aká hodnota ti naskočí na merači? To je v tvojich rukách, či v hlave?

4. Výkonnejší radiátor, vyššia cena, no vodár ti rozdiel nepreplatí, nevráti. :D
Dark699
18.05.22,15:58
To ze som radiator preplatil neriesim, tak isto neriesim vyregulovanie vykurovacej sustavy...to je vec ked bude problem bude sa to riesit a vymeni radiator.....
Zaujima ma ci viem tym radiatorom dostat naklady na vykurovanie na uroven prodosleho alebo to bude drahsie....
Logicky mi hlava hovori ked je vykonnejsi radiator tak by mal vyhriat izbu priklad na stupni 2 a stary na stupni 3 na 20 stupnov za tie iste peniaze...to ma zaujimaaaaaa ci je to tak...

Ale ako vidim zistim to na dalsi rok asi si sam
veronikasad
18.05.22,16:12
Bude to drahšie, lebo výkonnejší radiator má vyšší koeficient, ktorým sa prepočítaju spotrebované "dieliky" na radiatore. Mám podobný problém a nadávam na vodára, lebo som sa ho predtým pýtala na dopad a kukal na mňa ako keby som spadla z mesiaca ...
Dark699
18.05.22,17:34
Dakujem pomohla si mi....presne tak som dopadol aj ja, presvedcil ma a vravel ze ved len uberies ho potom...normalne rozmyslam ze ho vymenim za tensi ale bude treba zas zvarat rurky....ma porazi...nabuduce moze byt odbornik aky chce bude robit co ja poviem....s
sito
18.05.22,19:27
"To ze som radiator preplatil neriesim, tak isto neriesim vyregulovanie vykurovacej sustavy...to je vec ked bude problem bude sa to riesit a vymeni radiator....."

:eek: Kúrva, keď ťa netrápia peniaze za radiátor, prípadne za odstránenie problému s vyregulovaním, čo ti môže záležať na pár šestákoch, ktoré aj tak ovplyvňujú všetci ostatní spoluvlastníci vykurovacieho systému, nie len ty!

"Logicky mi hlava hovori ked ... Ale ako vidim zistim to na dalsi rok asi si sam"

:D Správna logická úvaha. :D

"....ma porazi..."

Ozaj? Pre pár šestákov. :);)
veronikasad
18.05.22,19:34
Marcel, mala som čo-to naštudované z internetu pred výmenou radiatora. Vodár bol doporučený "domovnikom", vraj robí aj pre správcu. Keď som sa ho pýtala na velkosť radiatora, nevedel mi nič poradiť. Skoro ma porazilo, keď prišlo prvé vyučtovanie a videla som ten zvýšený koeficient a aj z toho dôvodu nedoplatok vo vyučtovaní ...
Keby som ja takto ako účtovníčka radila svojim klientom ...
Dark699
18.05.22,19:44
Pozri sa tu, radiator je kvalitny a novy...to ze jednorazovo bol drahsi oproti 2 panelovemu o 100 eur sa da prezit! ked ho bude treba menit kvoli vyregulovaniu kurenia, peniaze pojdu moje do minusu co budem musiet prezit taktiez! ratam a dufam ale ze to nebude problem........bavime sa o prevadazke radiatora a plateni minimalne cca 20 rokov! ked stary tam bol 40 rokov...o akych drobnych pises? vies ako teraz ceny letia hore, uz sa strielaju z brucha...
Tak kurva, ani jeden nenapisal poriadne k veci co ma zaujimalo. Mam rad vsetko na poriadku, preto som sem napisal.
Jednoducho moj problem vyriesila veronikasad, budem mat vacsi koeficient na fakture co som nevedel a viac tepla pojde nazmar.....
Takze sito radiator zostava aj ked som urobil chybu a budem s tymto svedomim zit a tie par sestaky si najdem ...
A nie nehnevam sa na vas ani nie som rozculeny..

O rok Vam sem napisem vysledok hehe
Dark699
18.05.22,19:54
Bol ten rozdiel velky ak sa mozem opytat? Mna stve aj to ze som nedal na seba a ten radiator je fakt hruby a nepekny.... A to co som chcel pocut od chlapcov aby ma ukludnili ze je to ok tak to som nenasiel :D :D
sito
18.05.22,20:07
Veronika, tiež mám isté skúsenosti z doby keď ešte boli kvalitné zimy 1981 ... internet vtedy myslím, že ešte nebol, či? Systém nevyregulovaný, zima ako v psinci. Radiátor, panelový 1 750 mm. Vtedy to nebol zástupca vlastníkov bytov, ale nejaký člen samosprávy, Ten mi navrhol výmenu radiátora za panelový 2 000 mm, teda výkonnejší nie len dĺžkou, bezplatne. Prečo nie? A tak mám ten výkonnejší už 40 rokov. Mierne som to pocítil aj na teplote v miestnosti, obývačke. Ale skutočne normálnu teplotu v miestnosti som dosiahol až v roku 1998, keď bol hydraulický vyregulovaný vykurovací systém domu. Potom meranie, zateplenie. A teraz? Využívam výkon radiátora tak najviac na 25 %. Ako som písal, je to v rukách, hlave každého vlastníka bytu a zároveň všetkých spoluvlastníkov domu naraz, súčasne. Kto koľko zaplatí, aký podiel zo spoločných nákladov za vykurovanie domu? Pochvaľujem si to.

"Keby som ja takto ..."

Noo, nie každý odborník je odborník, že? ;)