Wotan
23.05.22,20:10
Zial geometriu som uz zabudol :) viete niekto poradit, aky geometricky utvar je na obrazku a ako by som vypocital jeho obsah?

Tipoval som lichobeznik, ale:

Všeobecný – je taký, ktorý má jednu dvojicu rôznobežných, nerovnako dlhých ramien, ktoré nezvierajú so základňou uhol 90°

Pravouhlý – je taký, ktorý má jednu dvojicu rôznobežných, nerovnako dlhých ramien a jedno z týchto ramien zviera so základňami uhol 90°. V takomto lichobežníku platí, že toto rameno je totožné s výškou tohto lichobežníka.

Rovnoramenný – je taký, ktorý má jednu dvojicu rôznobežných, ale rovnako dlhých ramien.

V mojom pripade je jedna dvojica rovnobezna a s hornym ramenom obe zvieraju 90 stupnov, ale su roznej dlzky.

V podstate potrebujem vypocitat obsah (pozemku).
buchač
23.05.22,18:16
veronikasad
23.05.22,18:19
do školy som chodila veeeelmi dávno, obrazec by som rozdelila na obdlžnik a trojuholník, každý obsah vypočítala samostatne a spočítala ...
Chobot
23.05.22,18:50
Ešte jednoduchší výpočet je:


b x (a+c)
------------
2

alebo inak napísané: (bx(a+c))/2
Mária27
23.05.22,18:56
tak, tak, je to aj pre laika pochopiteľné
Wotan
24.05.22,10:52
dakujem, tak by to slo. Len neviem dlzku strany D, ale myslim, ze ked to rozdelim na obdlznik a trojuholnik - pravouhly s 2 znamymi stranami, tak sa da vypocitat aj obsah a scitat
veronikasad
24.05.22,11:05
Pri výpočte podla vzorca od chobot velkosť strany d nepotrebuješ ...
ivka70
24.05.22,11:13
ani pri vypocte rozdeleni na obdlznik a trojuholnik nie je podstatne. Inak sa da lahko vypocitat pomocou Pytagorovej vety :)