Dominika30
25.05.22,16:09
Zdravím chcela by som sa informovať ohľadom vyúčtovania za byt .Nakoľko tam momentálne nebývam kvôli prerabke bytu tak som ani nevyužívala plynule vodu alebo kúrenie.Aj tak mi prišiel nedoplatok .Na bytovom družstve mi povedali že nakoľko sme malí činžák a viacero ľudí tam nebýva a aby nedoplatili na to tí čo si tam poctivo vykuruju a platia nemali toho veľa, tak si odsúhlasili na porade že sa celková suma za vyúčtovanie bude riešiť 60:40 aj medzi tých ktorí neminaju až tak veľa .....je to normálne môže sa to tak ....aj tak mám zaplatiť nedoplatok
veronikasad
25.05.22,15:13
Zúčastnila si sa domovej schôdze, na ktorej sa delenie prejednávalo?
buchač
25.05.22,15:35
Základná otázka znie.
Máte pomerové merače na radiátoroch ???
Dominika30
25.05.22,16:50
Nie vtedy som sa nezúčastnila domovej schôdzi kvôli práci ....takže sa to odhlasovalo bezomna to chápem ale aj tak to nie je riešenie aby som mala furt nedoplatok.....A áno mám aj merače všetko boli odmerať a možno keď sa to preráta aj teplá voda a radiátory tak to vôbec nehodí nejakú brutálnu sumu ....mám tam asi 12 eur iba dokopy čo som kurila viac nie .....
veronikasad
25.05.22,17:10
Koľko platíš zálohu za teplo a TÚV a aký máš nedoplatok?
buchač
25.05.22,18:01
.Aj tak mi prišiel nedoplatok...
=========================
Viacero okolností má vplyv...jednou z nich sú aj zálohové platby.
Lebo vo vyúčtovaní nie je iba kúrenie a teplá voda...tam sa predsa v zálohových platbách platí aj za iné položky.....či ???
Mária27
25.05.22,20:05
60:40 je bežné

pozri vyhlášku

§ 7 Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa pomerových
rozdeľovačov tepla alebo určených meradiel na meranie tepla
(1)
Ak sú v objekte rozpočítavania zapojené pomerové rozdeľovače tepla rovnakého typu alebo určené meradlá1) na meranie tepla rovnakej triedy presnosti na meranie množstva tepla u konečných spotrebiteľov, náklady na množstvo dodaného tepla na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka tvorí 60 % a spotrebná zložka tvorí 40 % z celkových nákladov na množstvo dodaného tepla na vykurovanie, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov nedohodnú inak.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2016/240/20210515
kopretinka
25.05.22,20:37
ale ona nepíše o kúrení,ale o celkovom vyúčtovaní...."celková suma za vyúčtovanie bude riešiť 60:40 aj medzi tých ktorí neminaju až tak veľa"
ivka70
26.05.22,03:14
To skor nepochopila, co jej vysvetlovali.
Aj ked kurenie a tepla voda su najvyssimi polozkami vyuctovania.
duves
26.05.22,05:23
No aby si nechcela mať vyúčtovanie za teplo, musíš si kúpit RD, tam sa nič potom neúčtuje za kúrenie.
buchač
26.05.22,05:30
No, neúčtuje ako neúčtuje...
Ono, keď jednému príde faktúrka za plyn alebo elektrinu, tiež vie niekedy " potešiť ".
ALE zasa na druhej strane je tu jeden neopomenuteľný fakt...platí, že koľko spotrebuješ = toľko zaplatíš...a nebudeš sa s niekym podieľať na platbách, že niekomu v podstate temperuješ byt.
duves
26.05.22,05:31
No aby si nechcela mať vyúčtovanie za teplo, musíš si kúpit RD, tam sa nič potom neúčtuje za kúrenie, ak nezapneš kotol. Iba maesačne platby za odberné miesto (bud plynari, alebo dodavatelovi el.energie).
duves
26.05.22,06:21
2 posledne zimy som bol na HO, doma v byte pri vypnutych radiatoroch. Menej ako 19 st. nebolo nikdy.
Mária27
26.05.22,06:47
tí čo si tam poctivo vykuruju
veronikasad
26.05.22,07:38
Však ti ho vykurili susedia
duves
26.05.22,07:42
No ano, to nech si prečíta zadavatelka temy. Zasa ina tych 19 st. je tak do dielne a nie za PC a sediet. Akurat v deke. Ale da sa to vydržať.
buchač
26.05.22,08:41
duves (Dnes 09:42) Akurat v deke. Ale da sa to vydržať.
====================
By som sa na to pekne zvysoka vyserondial...
jelalim
26.05.22,19:52
60:40 je uplne bežné a štandardné. Aj ked si mala radiatori vypnute, v byte si nemala vobec taku zimu ako je vonku, lebo si kradla teplo susedom.
sito
28.05.22,17:35
"Zdravím chcela by som sa informovať ohľadom vyúčtovania za byt."

Odpovede budú závislé od tvojich informácii. Sú dostatočné?

"Nakoľko tam momentálne nebývam kvôli prerabke bytu tak som ani nevyužívala plynule vodu alebo kúrenie."

A čítať s porozumením vieš? Ak máš na mysli vyúčtovanie, ktoré si dostala tento rok v máji, tak je to vyúčtovanie za rok 2021. Ak je to momentálne súvisle, tak to tá rekonštrukcia trvá, trvá a trvá!

"Aj tak mi prišiel nedoplatok."

Predpoklad, že ten nedoplatok nevznikol rekonštrukciou bytu v apríli, máji roku 2022, či?

"Na bytovom družstve mi povedali že nakoľko sme malí činžák a viacero ľudí tam nebýva a aby nedoplatili na to tí čo si tam poctivo vykuruju a platia nemali toho veľa, tak si odsúhlasili na porade že sa celková suma za vyúčtovanie bude riešiť 60:40 aj medzi tých ktorí neminaju až tak veľa"

Tak toto sú ozaj presné informácie podľa ktorých ti je možno poradiť, dať presnú odpoveď ... ( malý činžiak, viacero ľudí, aby nedoplatili na to, poctivo vykurujú, nemali toho veľa, ktorí nemíňajú a tak veľa )

Ak viacerí ľudia poctivo vykurovali a bola ich nadpolovičná väčšina všetkých vlastníkov bytov v dome, majú právo zmeniť pomer základnej a spotrebnej zložky nákladov na vykurovanie spoločného bytového domu, teda bytov v tom dome.

A aký pomer ste mali pred tým 60 : 40 %? Je isté, že čím vyšší je pomer v prospech základnej zložky nákladov na vykurovanie domu, tým menšia motivácia vlastníkov bytov na znižovaní spotreby tepla v dome. Ale, čím vyššia úspora tepla v dome, tým vyššia cena za teplo dodané do domu. Takže zisk domu môže byť minimálny, nulový alebo aj mínusový v €.

" .....je to normálne môže sa to tak"

Noo, môže sa to tak, 182ka to umožňuje! A či je to normálne? Nenormálne to je, je to podvod, akože to presné meranie.

"....aj tak mám zaplatiť nedoplatok"

Áno!

To, že momentálne byt kvôli prerábke nevyužívaš, teda kúrenie v máji, teplú a studenú vodu, aký to bude mať vplyv na tvoje zálohové platby sa dozvieš v máji v roku 2023. :D
mari2x
05.06.22,14:34
No a nám ešte neprišlo, asi v SBDO ,za 8:43 evri ,neprehodili kalendár