miruka75
29.05.22,12:17
Dobrý deň, živnostníkovi ktorý pracuje vo firme bola požičaná firemná bankomatová karta za účelom, aby natankoval do firemného vozidla. Živnostník však túto kartu použil na súkromný účel a spôsobil firme škodu vo výške 400 EUR . Chcem sa spýtať, či mám vystaviť faktúru živnostníkovi kde mu prefakturujem túto sumu, alebo to mam zaúčtovať na pohľadávky a keď nám zaplatím, tak by som vlastne vyrovnala tento účet pohľadávok? Ďakujem.
mondes
29.05.22,11:51
Určite by som to zaúčtovala ako pohľadávku voči nemu a pri úhrade to spárovala. Teda dúfam, že to chce uhradiť. ....čo sa týka fakturácie, čo by ste uviedli ako predmet fakturácie? Veď nič ste pre neho neurobili, nevykonali žiadnu činnosť.
ivka70
29.05.22,14:22
A ten živnostník s tým, že má nahradiť škodu, súhlasí? Na základe čoho má iná FO dostať vašu firemnú kartu? Má k nej hmotnú zodpovednosť?
veronikasad
29.05.22,14:36
Ak ste mu načas neuhradili fa, tak si vybral zálohu. Dohodni sa s ním že najbližšiu faktúru uhradis o túto sumu menej a v účt. si urob zapocet...
pavol54
29.05.22,15:09
Jediná schodná cesta je nech firma vystaví výd fa na živnostníkom nakúpený materiál a vyčerpanú sumu vykáže ako prijatú zálohu na uvedený nákup.
pavol54
29.05.22,16:46
tak vysvetli čo je na tom neužitočné
besttracker
29.05.22,17:23
ludia su zjavne nevdacny....
jslancik
29.05.22,17:43
zdá sa mi, že otázka je v rozpore s kódexom porady. rieši problém vzniknutý nelegálnou činnosťou - závislou prácou. iba problémy z toho potom vznikajú.

treba si vymyslieť fakt dobrú historku pre prípad, ak sa na to niekedy niekto kompetentný bude pýtať. ideálne aj písomne aspoň v hrubých bodoch, lebo o x rokov si nik na vymyslenú historku nespomenie.
Onko
30.05.22,06:37
Lebo žiadnym spôsobom to nerieši zadaný problém. Jednak vystavovať doklady na fiktívne operácie je nelegálne, a ako tu je vyššie spomínané, v rozpore s kódexom porady. A ak by sa k tomu aj pristúpilo, popísaný postup nedáva zmysel. Firma mala výdaj z banky, výdaj býva na poskytnutú zálohu, nie prijatú zálohu. A záloha sa poskytuje ku prijatej faktúre, nie vydanej faktúre. Toto nie je jediná cesta a už vôbec nie schodná.