renkol
01.06.22,16:57
Dobry den,
Vlastnim stavebny pozemok, v strede parcely v ktorej nemam vlastnicky podiel.
Aky je postup ak by som chcela pozemok presunut blizsie k hranici aby som si vedela vybavit pristupovu cestu?
Vedeli by ste mi poradit?
Dakujem,
Renata
Chobot
01.06.22,18:53
Pozemok je NEHNUTEĽNOSŤ, teda pozemok nemôžeš presunúť.

Môžeš sa dohodnúť s vlastníkom iného pozemku na výmene pozemkov, pokiaľ s tým súhlasí. Teda vymeníš metre štvorcové čo máš v strede za iné metre štvorcové niekde na kraji.

Jednoducho to je napísané, ale v praxi je to komplikovanejšie a vplýva na to viacero faktorov, ktoré si neuviedla.
dmc
02.06.22,11:09
Hmotnoprávne podmienky pre zriadenie vecného bremena podľa § 151o ods. 3 Občianskeho zákonníka, ktoré musia byť kumulatívne splnené, sú nasledovné: (nespĺňa hneď prvú)

Navrhovateľ musí byť výslovne vlastníkom stavby, ku ktorej chce zriadiť prístup. Nie je možné sa domáhať na základe vyššie citovaného ustanovenia prístupu iba napríklad k pozemku.

Vlastník stavby nie je súčasne vlastníkom priľahlého pozemku.

Prístup vlastníka k jeho stavbe nie je možné zabezpečiť inak.
pavol54
02.06.22,11:21
alebo ak chce na stavebnom pozemku mať stavbu musí mať prístupovú cestu, aby ju mohol postaviť ale cesta je možná len ku stavbe nie k pozemku:)
ivka70
02.06.22,11:56
To plati pre stavbu ... nie pre pozemok, na ktorom ziadna stavba nie je ....
anet
02.06.22,13:01
V prvom rade pochybujem ze ma stavebny pozemok, bez pristupovej cesty by jej stavebny urad nevydal povolenie.
pavol54
02.06.22,13:22
každý pozemok v intraviláne môže byť stavebný(je vyňatý z pôdneho fondu) v otázke píše že má stavebný pozemok
Chobot
02.06.22,13:40
To ale neznamená, že na každom pozemku v intraviláne môže stavať.

Otázka je veľmi nejasne zadaná, nedá sa vyčerpávajúco odpovedať.
anet
02.06.22,14:23
Palo, pozemok nie je stavebny vynatim, ani umiestnenim v intravilane ci umiestneny v uzemnom plane ... ale vydanim stavebneho povolenia. Nema pristup, nedostane povolenie. To je podla mna aj dovod, preco zadavatelka riesi moznu zamenu pozemku blizsie k pristupovej ceste.
renkol
02.06.22,20:39
Dakujem za odpoved. Presne to chcem dosiahnut. Problem je v tom ze pozemok ktory obkolesuje moj ma 15 vlastnikov z ktorych 5 je pozemkovy fond.
Moj pozemok je v katastri klasifikovany ako stavebny pozemok.
Jediny sposob ako sa k nemu budem moct dostat je presunut ho k hranici, vedla ktorej je obecny pozemok. Neviem inej cesty.

Pomohlo by mi ak by som odkupila cast od jedneho z 15 vlastnikov, ale bolo by to bezpodielove vlastnictvo?
renkol
02.06.22,20:44
Pozemok je v katastri evidovany ako Zastavana plocha a nadvorie a je umiestneny mimo zastavaneho uzemia obce.
ivka70
03.06.22,02:52
Bezpodielove vlastnictvo je len medzi manzelmi.
Ty mozes byt len podielovy vlastnik, ak nejaky podiel toho ineho pozemku odkupis.
Chobot
03.06.22,06:20
Ešte raz píšem - pozemok sa nedá presunúť.

V takomto prípade je to beznádejné. Nemá zmysel sa tým zaoberať. SPF asi len spravuje podiely neidentifikovaných vlastníkov, je len malá šanca odkúpenia takýchto podielov.

Tvoj pozemok nemôže byť na LV uvedený ako druh pozemku stavebný, lebo takýto druh pozemku kataster nepozná. Na LV budeš mať uvedené niečo iné, napr. orná pôda, zastavaná plocha a nádvorie, záhrada, ostatná plocha alebo niečo iné, ale určite nie "stavebný pozemok". Pozri si ešte raz poriadne list vlastníctva.

Na tomto pozemku na 99% nič nepostavíš, lebo nemáš k nemu prístup.

Ani keby si odkúpila podiel z toho okolitého pozemku, tak ti to nepomôže, lebo by si musela postaviť prístupovú cestu a na to by si potrebovala súhlas všetkých ostatných vlastníkov.

Poobzeraj sa radšej po inom pozemku, ak chceš stavať. Po takom, ktorý je vhodnejší - má prístupovú cestu a všetky siete.
anet
03.06.22,07:09
To je sice pekne, ale Chobot ti to jasne vysvetlil, plne s nim suhlasim. Alebo mozes cakat XY rokov na scelovanie pozemkov a potom jeden odkupit na pristupovu cestu.
Chobot
03.06.22,09:14
To, že je to druh pozemku "Zastavaná plocha a nádvorie" stále neznamená, že je to stavebný pozemok a môžeš tam stavať.

Z popisu predpokladám, že si zdedila, kúpila alebo dostala v rámci reštitúcií nejaký kus pozemku na bývalom nejakom družstve alebo nejakom hospodárskom dvore a zvyšok zdedili alebo zreštituovali iní vlastníci.

V prvom rade si pozri územný plán, na aké účely je určené územie, kde je tvoj pozemok. Som presvedčený, že tam bude uvedené niečo ako sklady alebo priemyselné budovy, ale určite nie malopodlažná bytová výstavba.

To, že niekto vlastní nejaký pozemok, neznamená, že si tam môže postaviť čo sa mu zachce.
Onko
03.06.22,17:04
Ak by si kúpila nejaké podiely na tom pozemku "okolo", potom by si mohla súdne žiadať rozdelenie toho pozemku tak, aby ti zostala časť len tvoja, a mohla by slúžiť ako prístupová cesta k pozemku, čo máš teraz.
Avšak bez konkrétnych informácií, ktoré tu už boli spomínané, nie je jasné, či by toto pomohlo k tomu, aby si tam niečo mohla skutočne stavať (územný plán, atď.).
Ale na získanie prístupu je to cesta.
renkol
06.06.22,13:53
Dakujem Vam vsetkym za Vas cas a vase odpovede. Pokusim sa ziskat vlastnictvo v okolitom pozemku a vyskusam to potlacit sudnou cestou. Ako ste povedali, ak nechcem na ten pozemok zabudnut, ina cesta nie je.
Maruska1234
13.06.22,11:14
Dobrý deň,

nikto Vám tu neporadí presne, pokiaľ to nevidí na mape a na liste vlastníctva ako to v skutočnosti je....., tieto pozemkové veci sú veľmi špecifické, a záleží na každom detaile.... čo sa týka neznámych vlastníkov v správe Slovenského pozemkového fondu nemusia byť takým strašiakom ako sa na prvý pohľad zdá, pracovala som na SPF...