vanilka
28.09.06,14:09
chcela by som sa opytat nieco ohladom predfaktur SKK, ak uhradzam predfakturu v sume celkom cize aj s danou, v MRP tam dam typ DPH 39 a potom ked ju uhradzam do penazneho denníka dam rozpocitat DPH a typ 10, aby som si DPH uplatnila? Aj ked mi pride neskor FA ale na vypise z uctu budem mat VS predfaktury takze musim zauctovat predfakturu do penazneho dennika. Ako to vlastne je?
adinka55
28.09.06,12:27
No neviem, moj nazor je ten ze uhradou doslej predfaktury si DPH uplatnit nemozes, takze ja by som to v denniku vobec nerozpisovala na zaklad a DPH. Az ked ti pride riadna faktura s rozpisom DPH(vid nalezitosti faktury podla zakona o DPH).
monnica
28.09.06,12:34
chcela by som sa opytat nieco ohladom predfaktur SKK, ak uhradzam predfakturu v sume celkom cize aj s danou, v MRP tam dam typ DPH 39 a potom ked ju uhradzam do penazneho denníka dam rozpocitat DPH a typ 10, aby som si DPH uplatnila? Aj ked mi pride neskor FA ale na vypise z uctu budem mat VS predfaktury takze musim zauctovat predfakturu do penazneho dennika. Ako to vlastne je?

Pri predfaktúre Ti DPH ani nerozpisuje čiže nemôžeš si uplatniť DPH , až keď príde riadna faktúra - daňový doklad tam je DPH rozpísané.
Dáš uhradiť a máš tam možnosti, vyberieš si možnosť uhradiť predfaktúru a vytvoriť faktúru - daňový doklad.
vanilka
28.09.06,12:34
ani ja to nerozpisujem do dennika ale ked predfakturu uhradim este skor ako mi pride fa na vypise z uctu mam cislo predfaktury a tak uhradu musim urobit cez nu a tam si neviem rady lebo ked to v denniku nerozpisem a nedam 10 zadanitelne obchody uplatni sa mi dph zaevidovanim fa a jej uhradenim ale uz len do zoznamu uhrad aby nebola dvojita uhrada prosim porad ako a co s tym?
monnica
28.09.06,12:43
Ja to robím tak, že vystavenú a zaplatenú predfaktúru / riadnu faktúru ešte nemám / uhradím v možnosti - uhradiť predfaktúru a uhradím ju riadne dátumom úhrady aj do peňažného denníka
Potom vystavím faktúru s rozpisom DPH a do faktúry rozpíšem o čo ide a že vystavujem faktúru tej a tej veci na základe predfaktúry číslo......
faktúru potom uhradím ale už ju dám len do zoznamu úhrad a nie do peňažného denníka. Ono DPH Ti na základe vystavenia faktúry automaticky eviduje - aj bez úhrady.
vanilka
28.09.06,12:52
dakujem monica velmi si mi pomohla
lenkak
28.09.06,18:11
sú rôzne možnosti , treba len si vybrať.
Monnica výborná možnosť.