Ajdinka
08.06.22,10:03
Zamestnankyňa na RD chce nastúpiť do práce, dcéra má 1,5 roka, podľa §170 ZP má matka ktorá dojčí do 6 mesiaca - dve polhodinové prestávky a v ďalších 6 mesiacoch jedna polhodinová, čo v prípade že dojčí a dcéra má 18 mesiacov - má nárok na dojčenie?týka sa jej jedna polhodinová prestávka?
Tweety
08.06.22,08:07
Zo zákona má nárok na polhodinovú,(na dojčenie) a ak jej pracovná doba je dlhšia ako 6 hod., má nárok aj na prestávku na obed.
§170 Prestávky na dojčenie

(1)Matke, ktorá dojčí svoje dieťa, je zamestnávateľ povinný poskytnúť okrem prestávok v práci osobitné prestávky na dojčenie.
(2)Matke, ktorá pracuje po určený týždenný pracovný čas, patria na každé dieťa do konca šiesteho mesiaca jeho veku dve polhodinové prestávky na dojčenie a v ďalších šiestich mesiacoch jedna polhodinová prestávka na dojčenie za zmenu. Tieto prestávky možno zlúčiť a poskytnúť na začiatku alebo na konci pracovnej zmeny. Ak pracuje po kratší pracovný čas, ale aspoň polovicu určeného týždenného pracovného času, patrí jej len jedna polhodinová prestávka na dojčenie, a to na každé dieťa do konca šiesteho mesiaca jeho veku.
(3)Prestávky na dojčenie sa započítavajú do pracovného času ženy a poskytuje sa za ne náhrada mzdy v sume jej priemerného zárob
ivka70
08.06.22,08:12
Po roku veku dietata uz narok na osobitnu prestavku na dojcenie nema.
Cize ani neriesite v praci, ci este dojci alebo nie.
Standardnu prestavku v praci ma ako kazdy iny zamestnanec, min. polhodinovu najneskor p o6 hodinach prace.

(A kazdopade, aj logicky, 1,5 rocne dieta urcite nekoji kazde 4 hodiny, to ak este koji, tak mozno rano a vecer, co by do jej pracovneho casu nemalo zasahovat)
zze/2001-311/170/2
ivka70
08.06.22,08:13
tejto odpovedi ale fakt nerozumiem
Tweety
08.06.22,08:15
Prečo? veď sa pýta na prestávku na dojčenie a doplnila som aj prestávku na obed. Akurát som to nedala polopate ale všetko nemusí byť,či? doplnila som aj §170
ivka70
08.06.22,09:37
Ale odkial cerpas informaciu ,ze ma narok na prestavku 1/2 hodiny na dojcenie aj pri dojceni 1,5 rocneho dietata? Aj pri 4 rocnom bude taky narok?