jaja9
08.06.22,12:23
Syn, študent VŠ dostal od zamestnávateľa za r.2021 Potvrdenie o dani z príjmov FO po brigáde. Zdaniteľné príjmy 3288,04 € (r.01), poistné a príspevky (02) 244,63 €, z toho 198,45 € sociálne poi. a 46,18 € zdravotné poi. Čiastkový základ dane 3043,41 €, úhrn preddavkov na dane 148,33 €.
Prečo sa platili odvody, keď podľa zákona študenti z odmeny za brigádu neplatia zdravotné a sociálne poi.???
ivka70
08.06.22,10:31
To nie je celkom pravda, ze neplatia odvody.
Neplatia len do vysky 200 EUR, ak si uplatnuju odvodovu vynimku.
Ale zdravotne poistenie neplatia, takze asi neslo o DoBPS. Alebo nie len.
Treba pzoriet zmluvu/y , co uzavrel.
Dufam, ze DP podal.

https://www.podnikajte.sk/pracovne-pravo-bozp/dohoda-o-brigadnickej-praci-studentov-2021
kn-alka
08.06.22,10:36
aj študenti platia v určitých prípadoch odvody, treba kuknúť do zákona
jaja9
08.06.22,10:36
Nemyslím, že by si podal výnimku. Priznanie nepodával, však daň zjavne podľa potvrdenia odviedol zamestnávateľ. Tvrdí, že brigádu, zmluvu pozriem...
jaja9
08.06.22,10:40
študent neplatí ZP. A oni mu to strhli...
ivka70
08.06.22,10:44
Ak zamestnavatela nepozial o rocne zuctovanie dani, tak pri takom prijme mal povinnost podat danove priznanie.
Nestaci ze dan zamestnavatel odvadzal.
jaja9
08.06.22,10:52
Určite to robil za neho zamestnávateľ. Nerozumiem prečo za neho odviedol aj zdravotné poi
veronikasad
08.06.22,10:53
Kedy mu poslali to Potvrdenie?
veronikasad
08.06.22,10:55
Daň zamestnávateľ odviedol, ale ak podá DP, DU mu ju vráti. Už je po termíne, pokuta za neskoré podanie DP ho neminie...
ivka70
08.06.22,10:56
Urcite? Teda dostal vratene zaplatene preddavky na dan po rocnom zucotvani od neho?
Nebola by som si tym ista, DP podat musi, DU ho na to aj vyzve a cim skor poda, tym mensiu pokutu bude riskovat.
veronikasad
08.06.22,10:59
Čo za neho robil zamestnávateľ? Keď mu poslal Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch, tak to ročne zúčtovanie dane asi nebolo...
jaja9
08.06.22,11:18
Dnešní zamestnávatelia si zjavne robia podľa svojho, ktorí ako... Nemajú odvádzať a predsa odvádzajú. Aj Tesco tak odvádza ZP za brigádnikov, hoci nemá. A prečo by mali študenta pokutovať za oneskorené daňové priznanie?
ivka70
08.06.22,11:23
Tesco do toho neplet, to je dost velka firma na to ,aby vedela ,co ma a co nema za koho odvadzat. Rovnako ako ini zamestnavatelia. Riadia sa zakonmi.

A preco by mal dostat student pokutu? Pretoze aj pre neho platia zakony rovnako ako pre kazdeho obcana tejto krajiny.
A zakonny termin na podanie DP za rok 2022 uplynul 31.3.2022.
Ten nedodrzal, hoci podla zakona ma povinnost DP za rok 2021 podat.
Takze kedykolvek ho teraz poda, dostane k nemu aj pokutu (podla zakona)
jaja9
08.06.22,11:37
Podal žiadosť o ročné zúčtovanie, pretože každý normálny zamestnávateľ sa študenta spýta a ponúkne mu tú možnosť. Nikde som nepísala, že ju NIKTO NEPODAL... Tesco sem pletiem, lebo dodžiava zákony po svojom. Splní si ich až vtedy, keď si študent, brigádnik, ,otvorí ústa za svoje práva... Viem o tom svoje. A nepotykali sme si, od Vás si už radu neprosím.
ivka70
08.06.22,11:49
Tykanie na verejnych forach je uplne standarne a kvoli nikomu to menit nebudem.
Ci sa urazis alebo nie, z tvojich otazok je viac menej jasne, ze ti jasne nie je vobec nic. Preco si nepovedala ,ze mal robene RZD a nechas nas tu tapat s nepodanym DP?
A snazis sa to cele otocit proti tym, co sa ti snazia poradit.

Take dakujem by bolo vhodnejsie. Ale za dobre dobre necakaj :)
Nemaj strach, ziadne dalsie rady nedostanes ...
Katy a R
08.06.22,11:51
Študent je taký istý daňovník, ako všetci ostatní - aj s rovnakými povinnosťami.Ak zamestnávateľa nežiadal o RZD - tak mal povinnosť spraviť si v správnom termíne DP sám. (jeho chyba, ak nepodal)
Čo sa odvodov týka - už máš napísané, že nie je pravda, čo tvrdíš. Nemusíš ani zháňať zmluvy - ale pozri poriadne to potvrdenie ... nielen čo je na r. 01 ale tiež napr čo je uvedené na riadku 01a ;)
misoft
08.06.22,16:51
jaja9 (Dnes 14:37) ..........A nepotykali sme si, od Vás si už radu neprosím
------------------------------------------------
Tak TI radím, aby si SI preštudovala, ako sa MÁŠ chovať na fórach. Na všetkých fórach platí TYKANIE, pretoži nik nevie, koľko rokov má ten ktorý diskutujúci - je to prevzaté z anglického ponímania - tam je YOU - po našom je to aj TY, aj VY. U nich je to jednotné - TY - TYKANIE!!!
Ak TI to vadí - tak už sem ani NELEZ!

Hodil som jeden vtip inde:
Zajac:Nazdar TYDRA.!
Vydra:Ja so VYDRA!
Zajac: Ja každej k**we NEVYKÁM!