Vlasta III
09.06.22,14:24
Brat si koncom minulého roka cez centrum právnej pomoci vybavil osobný bankrot . Splácal splátky (poplatok za vybavenie) podľa splátkového kalendára, ktoré sú rozrátané na 35 splátok. Brat ale zomrel. Nemal deti ani manželku, nevlastnil žiaden majetok .V CPP mi povedali že mám naďalej splácať splátky podľa splátkového kalendára, pokým neprebehne dedičské konanie.Mám znášať jeho dlhy ja a platiť splátky? ..Myslím že by malo stačiť predložiť úmrtný list a potom dodatočne vyjadrenie z dedičského konania.
ivka70
09.06.22,12:27
a ako prisli k tomu, ze prave ty by si mala tie splatky splacat?
Vlasta III
09.06.22,12:34
volala som im tam , že som sestra zosnulého a ako ďalej postupovať, či im treba zaslať úmrtný list...
ivka70
09.06.22,12:37
Ja by som im pisomne oznamila umrtie, s kopiou umrtneho listu. Poslala doporucene.
Oni si pohladavku moze prihlasit do dedicskeho konania, ktore ale pre nemajetnost brata ani nebude.

Nevidim dovod nieco platit. Ak sud nieco prikaze platit ,tak po dedicskom konani.
Vlasta III
09.06.22,12:43
Pani asi zhodnotila, že by sa v splátkach malo pokračovať a keď som volala, som ochotná aj platiť...
Chobot
09.06.22,12:43
Presne ako napísala ivka - neplať nič, pokým neprebehne ded. konanie. V CPP sú chytráci - aby si platila, kým neskončí dedičské ... aby dostali aspoň nejaké splátky.

Pokiaľ sa na ded. konaní zistí, že dedičstvo je predlžené, tak sa odmietneš dedičstvo a nemusíš nič splácať. Veriteľ si dlh odpíše.
Vlasta III
09.06.22,12:46
presne taký pocit som z toho telefonátu mala, ešte nejaké splátky vytiahnuť zo mňa... ďakujem za rady
duves
09.06.22,14:05
Neplatiť!
Dáša_
09.06.22,17:40
CPP si prihlási svoju pohľadávku do dedičstva. Ak bude čo dediť, tak sa pohľadávka uplatní. Ak nebude čo dediť, tak ju odpíšu. Nie je dôvod, aby si platila ty. Teda v prípade, že nebude čo po bratovi dediť. Lebo ak budeš dediť, tak do výšky toho čo zdedíš ručíš za jeho dlhy.
misoft
09.06.22,19:55
Nie si povinná platiť za zosnulého brata. Nie je to tvoj dlh. A CPP takéto vyjadrenia si môže strčiť za klobúk - ty si s nimi nebola v žiadnom právnom kontakte, vzťahu. A aj iní napísali - pohľadávka so dedičského konania - brat po sebe nezanechal nič (teda ani ty nič nezdedíš) - CPP si to odpíše. Dedič zodpovedá (ak dedičstvo prijme) za prípadné dlhy len do výšky získaného dedičstva - ak je dedičstvo 0 (nula) i zodpovednosť bude 0 (nula).
To sa čudujem - že toto vypustilo CPP, ktoré má právne pomáhať a samo chce protiprávne niečo žiadať. Veď podľa nich by zosnulému mal štát vyplácať až do dedičského konania prípadné dávky, dôchodky a pod.... Ale to tak nie je!