Ferdonno
10.06.22,14:11
Dobrý deň,

potrebujem zistiť aká má byť šírka pre motorové vozidlo. Je na to nejaký zákon ktorý to určuje. Ďakujem za odpovede.

pekný deň
buchač
10.06.22,12:20
Šírka čoho a kde ?
Ferdonno
10.06.22,12:23
ide o zriadenie vacného bremena na mojom pozemku. samozrejme chcem čo najmenej si ukrojiť s pozemku. Ďakujem
Chobot
10.06.22,13:33
Keď zriaďuješ vecné bremeno práva prechodu a prejazdu, tak to sa vzťahuje na celú parcelu, na ktorú sa bremeno zriaďuje, nie iba na nejaký vymedzený priestor.

Ak to chceš vymedziť, musel by si danú parcelu rozdeliť na 2 časti - jednu, časť, na ktorú by si tú ťarchu zriadil a na druhú časť, kde by ťarcha nebola. Potom by sme sa mohli baviť o tom, aká široká by mala byť tá časť, kde bude bremeno zriadené.

Žiadna legislatíva ani norma neustanovuje rozmery parcely, kde sa zriaďuje vecné bremeno. Buď to bremeno je zriadené, alebo nie je. Bremeno sa môže zriadiť aj na 1 meter široký pás pozemku, pokiaľ to oprávnenému z vecného bremeno postačuje. Logicky 1 meter pre prejazd autom nebude stačiť. Priestor musí byť tak široký, aby oprávnený tým autom tadiaľ prešiel.
buchač
10.06.22,13:50
Problematika je rozpísaná napríklad tu.
https://www.polacekpartners.sk/clanok/nehnutelnost-bez-prijazdovej-cesty-co-dalej

...a na šírke sa proste stačí len dohodnúť. Tak isto aj na kompenzácii.
Ferdonno
10.06.22,15:40
samozrejme tá časť bude vymeraná geodetom len mi ide o to čo najmenší priestor z mojho pozemku lebo to potrebujem oplotiť je to priamo v mojom dvore takže mi to narušuje moje súkromie a chem už mať pokoj. Tahajú ma po súdoch takže ma to nebaví

Ďakujem