ValerX
11.06.22,20:31
Ahojte. Chcem Vas poprosit o informaciu, ci je postup bytoveho druzstva spravny. Dostal som vyuctovanie za byt, rozdaval ich nas domovnik po bytovych jednotkach na protipodpis o prevzati. Pred nedavnom som kontroloval schranku, kedze pracujem mimo trvaleho bydliska a v schranke som nasiel obalku (nebola odoslana postou, iba hodena) v ktorej bolo opravne vyuctovanie, samozrejme preplatok znizeny o cca 80 eur. V obalke len vyuctovanie bez ziadneho vysvetlenia. Chcem Vas teda poprosit, ci je postup bytoveho druzstva spravny, ked si takto jednostranne vystavi opravne vyuctovanie za predosly rok. Mam teraz v ruke 2 verzie vyuctovania, jedno riadne, ktore som podpisom prevzal a opravne, ktore bolo hodene len tak v schranke. Ako s tymto dalej narabat? Podat podnet na SOI? vyzvat druzstvo o vysvetlenie? zaloba na sud? Dakujem za rozumne odpovede.
Tweety
11.06.22,18:37
Žiadaj družstvo o vysvetlenie .
veronikasad
11.06.22,19:02
Porovnal si si vyúčtovania z čoho je ten rozdiel?
ValerX
11.06.22,19:08
Ano, je to za teplo.Topenie a tepla voda, tam to upravovali, konkretne cenu za jednotku
Chobot
11.06.22,20:02
Ľudia, pohnite sa už konečne mentálne dopredu. Už nevlastníte družstevné byty, odkúpili ste si ich do osobného vlastníctva. A bytové družstvá už nie sú (možno nejaké sa ešte nájde), ale to o čom píšeš, sú správcovské spoločnosti.

A vy nemáte domovníka, ale zástupcu vlastníkov. Domovník nerozdáva vyúčtovania od správcu.

Alebo chceš tvrdiť, že si nájomcom družstevného bytu?

Toľko na úvod. Teraz k tvojmu konkrétnemu problému. Za čo chceš podávať žalobu na súd????? Za čo chceš žalovať správcu? Že vám spravil opravné vyúčtovanie?

Vyúčtovania správca nie je povinný posielať doporučene ani odovzdávať proti podpisu do vlastných rúk. Zvyčajne správca posiela preukázateľne (doporučene alebo oproti podpisu) len v prípade, že má vlastník nedoplatok, aby vedel preukázať, že vlastníkovi oznámenie o nedoplatku bolo doručené a v prípade jeho neuhradenia mohlo byť začaté vymáhanie nedoplatku.

To, že prvé vyúčtovanie bolo odovzdané oproti podpisu, bolo len nad rámec povinností správcu. Druhé, opravné vyúčtovanie bolo doručené úplne štandardným spôsobom. Ale ak veľmi chcete, môže vám to správca posielať aj kuriérom. Ale poštovné si zaplatíte. Takže keď vám to nahádže do schránok, tak len šetrí VAŠE peniaze.

K opravnému vyúčtovaniu. My nevieme, čo sa stalo, že muselo byť urobené opravné vyúčtovanie. Ale predpokladám, že správca si to nevymyslel len tak, lebo účtovníčka sa zle zobudila. Možno niekto podal reklamáciu a správca zistil, že zle rozpočítal teplo. Možno dodávateľ tepla neskoro doručil faktúru. Možno ... my nevieme. To sa musíš spýtať tvojho správcu a nie rozčuľovať sa, že na základe opravného vyúčtovania dostaneš o 80 € menej.

A čo tým myslíš, že jednostranne opravil? Samozrejme, že to môže opraviť z vlastného podnetu. Ty k tomu nemusíš dávať súhlas. Máš 2 vyúčtovania - teraz čo? Máš v tom zmätok? Logicky to neskôr doručené, označené ako opravné, je asi správne a platné. To prvé si môžeš dať zarámovať.

Záver - postup správcu bol správny. Či je vyúčtovanie správne, neviem. To si musíš overiť osobne u správcu. Takže choď tam a prepočítaj, ako správca rozpočítal náklady na teplo a teplú vodu. Ak si si istý, že sa pomýlil, môžeš podať reklamáciu voči vyúčtovaniu.

O svoj majetok, v tomto prípade o bytový dom, by sa vlastníci mali starať priebežne, nie iba po doručení vyúčtovania formou nadávania na správcu. Ja som ako zástupca vlastníkov chodil každý rok pred vyúčtovaním skontrolovať všetky faktúry, ktoré budú zohľadnené vo vyúčtovaní. A priebežne sme odsúhlasovali faktúry nad určitú dohodnutú sumu pred ich úhradou.

Čo si urobil pre bytový dom ty osobne v priebehu celého roka? Ponúkni sa, že budeš pomáhať zástupcovi vlastníkov a chodiť pravidelne (kvartálne, polročne, alebo aspoň raz za rok pred vyúčtovaním) k správcovi kontrolovať faktúry a rozúčtovanie tepla predtým, že vám správca vystaví vyúčtovania. Alebo že chceš odsúhlasovať faktúry pred ich úhradou, aby si nemal pocit, že vás správca chce okradnúť.
veronikasad
12.06.22,06:16
Opravné vyúčtovania si dostal len ty, alebo všetci vlastníci bytov?
sito
13.06.22,08:13
:eek: "V obalke len vyuctovanie bez ziadneho vysvetlenia."

Noo, povedal by som ako sa hovorí "rozumieš tomu ako hus pivu"

Vo vyúčtovaní zo zákona musíš mať uvedené okrem preplatku/nedoplatku aj spoločné náklady domu na vykurovanie domu. Tiež podľa čoho a akým spôsobom sú rozpočítané na jednotlivé byty v dome. To platí aj pri teplej vode a samozrejme aj ostatných plnení, služieb.

U nás jeden rok bolo ročné vyúčtovanie, oprava vyúčtovania, oprava opravy vyúčtovania a ešte aj oprava opravenej opravy. Ta posledná oprava bola tá pravá, platná.

Aj pre teplo raz robili opravu. V prvom polroku bola iná cena za jednotku tepla aj výška nákladov za vykurovanie dom ako v druhom pol roku. Firma, ktorá rozpočítavala náklady za teplo vymenila polročné stavy meračov tepla v bytoch medzi jednotlivými polrokmi. Až po rokoch sa jedna ekonómka bývajúca v dome, že ona na to prišla, ja pri prvom vyúčtovaní.

Ešte jeden prípad. Správca, teda zamestnanec správcu jednému bytu zamenil spotrebu teplej vody za spotrebu studenej vody.

Samozrejme, že na oprave by mal byť stručne uvedený dôvod opravy.

A na vyúčtovaní je u nás uvedené meno a číslo toho zamestnanca správcu, ktorý je zodpovedný a vybavuje reklamácie s č. t. k rozúčtovaniu spoločných nákladov domu na jednotlivé byty v dome. A tiež meno toho kto zodpovedá za vyúčtovanie platieb za užívanie bytu. U vás nie?

"zaloba na sud?"

No skús! A nebolo by ti lepšie bývať v sude ako Diogenesovi? :D
Mária27
13.06.22,15:26
V našom dome boli posledné družstevné 3 byty a 3 nebytové priestory prevedené do vlastníctva len v decembri 2020.
Dáša_
13.06.22,16:20
aj ja viem o družstevnom byte, ktorý kvôli sa exekúciam neprevádza
Chobot
13.06.22,17:56
Ale neverím, ze zadávateľ ma družstevný byt a vyúčtovanie má od bytového družstva. Ani nepozná pojmy, ale hlavne, ze sa sťažuje a dopredu vie že ho správca okráda.
veronikasad
13.06.22,18:25
Naše byty aj po prevode do osobného vlastníctva spravuje bytové družstvo, len v názve sa zmenilo stavebné na správcovské...
kopretinka
13.06.22,18:30
stále je to OSBD https://osbd-pb.sk/
ValerX
14.06.22,04:39
Chobot, budem rad ak tu prestanes robit majstra sveta najmudrejsieho a nepriamo utocit. Ja viem ze sa jedna o spravcu, ale spravcovska spolocnost je OSBD cize bytove druzstvo. Byt mam v osobnom vlastnictve, prvy rok cize aj moje vyuctovanie od nich je prve a uz som si s nimi uzil viac ako dost pri prerabke bytu a inych veciach za ten rok, v podstate 80te roky ako vysite v ich zmyslani. Na to druzstvo nikto nevie najst pekne slovo. Vedlajsia bytovka odchadza od nich. To len tak na margo. Nabuduce skludni hormon, jedine ze ty si tiez nejaky bazmek ktory takej spravcovskej spolocnosti predseda.
ValerX
14.06.22,04:42
ano dostali vsetci opravne, u kazdeho v neprospech. Niekomu sa znizil preplatok u niekoho zas navysil nedoplatok.
ValerX
14.06.22,04:46
sito, pozri sa, tu na sk sa okrada vsade a vo vsetkom... ide len o to ci to zachytis a riesis alebo to nechas tak a budes sa tvarit ze to tak asi ma byt. Ja som prvy pripad a riesim, ak zistim ze je to v poriadku tak spravca bude aspon nabuduce vediet, ze sa mu pozera na prsty a ak to v poriadku nebude tak pridu nasledky. To ze som sa opytal na radu aj inych ludi je prirodzene a ak mas potrebu mat k tomu debilne poznamky tak v tomto ti poradim, ze mlcat je zlato. Tato stranka nie je na hejtovanie ale na poradenie sa tak trosku uvedomenia ti tiez nezaskodi.
Mária27
14.06.22,05:59
Požaduj od správcu vysvetlenie s dokladovaním ich tvrdenia. Najskôr si ale vyhľadaj k tomu a naštuduj zverejnené údaje a komentáre, aby si tam neprišiel ako úplný laik. Tiež požiadaj, aby takéto zmeny (hoci aj oprávnené) doložili vždy vysvetľujúcim popisom.
Ak nebude ich vysvetlenie dostatočné, môžeš dať podnet na SOI ako spotrebiteľ.
Prikladám ti niektoré vyhľadanie:
http://www.teko.sk/web/guest/ceny-tepla-urso-rozhodnutie-
https://www.urso.gov.sk/parametre-pre-vypocet-ceny-tepla-na-rok-2021/
https://www.batas.sk/zakaznicka-zona/cena-tepla/
mari2x
15.06.22,10:49
Sito tomu pomerne rozumie, , ty vôbec ! , ale frfleš na neho
mari2x
15.06.22,10:50
sojka je predposledná
sito
20.06.22,08:54
ValerX (14.06.22 07:46) sito, pozri sa, tu na sk sa okrada vsade a vo vsetkom.

Kristušát, krištofko objavil v roku 2022 Ameriku ... :D

Na Slovensku sa kradlo, kradne a kradnúť bude!

"Ja som prvy pripad "

Prípad si, ale nie prvý, ani nie posledný! Čo nevie.

Ak má vlastník bytu nezrovnalosti, chybu v platbách za užívanie bytu, týka sa to len jeho bytu.

Ak má chybu pri rozpočítaní spoločných nákladov domu na jednotlivé byty, chybné rozpočítanie majú všetci vlastníci bytov v dome.

Ak spraví chybu pri pri zadaní výšky spoločných nákladov domu správca, chybu majú všetci vlastníci bytov, ktorá sa prejaví na výsledku ročného vyúčtovania, bud plus alebo mínus.

" veronikasad (12.06.22 09:16) Opravné vyúčtovania si dostal len ty, alebo všetci vlastníci bytov?"

"ValerX (14.06.22 07:42) ano dostali vsetci opravne, u kazdeho v neprospech. Niekomu sa znizil preplatok u niekoho zas navysil nedoplatok."

:D Noo, ozaj tomu rozumieš. :D Všetci mali v neprospech, ale niektorí mali nižší nedoplatok a niekto ( Ja som prvy pripad ) o 80 € vyšší nedoplatok. A niektorí mali tiež vyšší nedoplatok.

Keby si napísal náklady domu na vykurovanie, akým spôsobom boli rozdelené a napočítané na jednotlivé byty, bolo by ti možné ako - tak poradiť. Ale ty vidíš len tých svojich 80 €, slepo!

" ValerX (14.06.22 07:39) Chobot, budem rad ak tu prestanes robit majstra sveta najmudrejsieho a nepriamo utocit. "

" ValerX (14.06.22 07:46) sito, ak mas potrebu mat k tomu debilne poznamky tak v tomto ti poradim, ze mlcat je zlato."

Áno, mal si radšej mlčať a bez reptania vrátiť tých 80 €, ktoré ti správca omylom, možno napočítal.

A debil? Postav sa pred zrkadlo, prstom ukáž naň a povedz mu, TY SI DEBIL 3x!!! Môžeš aj viac, ak by nepochopilo. :D