Eva Kacianová Karáčová
14.06.22,09:13
Chcem sa informovať, aká je možnosť zrušenia exekúcie na zameškané výživné exmanžela na dve deti. Podala som aj trestné oznámenie, takže mu hrozí trestné stíhanie.
Exekúcia je podaná na zameškané výživné aj budúce splátky výživného. Časť dlhu už uhradil, momentálne si dohodol s exekútorom splátkový kalendár. Exekútor si stiahne samozrejme z posielanej čiastky svoje trovy, čiže mne príde len časť zo sumy. Exmanžel ma požiadal, aby som exekúciu stiahla, že doplatí dlh, aby sa vyhol stíhaniu a nemusel platiť trovy.
Dá sa takáto exekúcia nejako stiahnuť?
Ďakujem za rady.
Chobot
14.06.22,13:14
V zadaní mi nesedí viac vecí:
1. exekúcia môže byť na zameškané výživné, ale ešte som nepočul o tom, že by bola exekúcia aj na budúce splátky výživného. Si si tým istá? Kde je to uvedené?
2. Prečo ti exekútor sťahuje trovy? Ty by si mala dostávať celú exekvovanú čiastku, trovy platí povinný. Takže exmanželovi by mal exekútor sťahovať výživné plus trovy a ty by si mala dostať celé výživné.

Ty môžeš stiahnuť exekúciu, ale uhradíš všetky trovy exekútorovi. A prečo by si to robila? Však nech ex vyplatí celú sumu exekútorovi a exekútor ukončí exekúciu.

Ešte otázka - čo je exekučným titulom? Nejaký rozsudok?

Ty len nič nesťahuj. Neplatil, tak nech si to vyžerie aj s trestným stíhaním. Ty to teraz stiahneš, zaplatíš trovy, on sa vyhne trestnému stíhaniu a potom prestane platiť. A ty budeš zase na začiatku. Nebuď tak naivná, on sa nezmenil, nebude odteraz iný.
Eva Kacianová Karáčová
14.06.22,14:47
Keď som podávala exekúciu, pýtali sa ma, či chcem, aby sa to vzťahovalo na budúce splátky výživného. Takže od exekútora mám uvedené začatie exekúcie na základe
1.vykonateľného exekučného titulu na peňažné plnenie- rozsudok okresného súdu prispievať na výživu detí a
2.návrh na vykonanie exekúcie na vymoženie zameškaného výživného, bežného výživného, príslušenstva pohľadávky.
Aj v exekučnom príkaze je uvedené, že exekútor nariaďuje exekúciu prikázaním pohľadávky z účtu na zameškané výživné a bežné výživné v príslušnej výške mesačne.
Zatiaľ som dostala asi 4x vyplatené, vždy inú čiastku, asi podľa jeho výplaty. Niekedy to bolo len pár eur, potom celé výživné plus niečo navyše, z tej dlžnej sumy.
Ďakujem za radu, nebudem nič sťahovať.
buchač
14.06.22,14:53
Eva Kacianová Karáčová (Dnes 16:47)
Zatiaľ som dostala asi 4x vyplatené,
==============
Ono by bolo zaujímavé vedieť, odkedy je ex povinný platiť, čiže kedy bol rozvod...a ako dlho mešká z výživným, až došlo k podaniu na exekúciu.
jelalim
14.06.22,18:49
Nie je žiaden rozumný dôvod stiahnuť exekúciu. Sama vieš koľko času prešlo od kedy mal zaplatiť. Veď to je ako kebyže chceš platiť jeho dlhy, samej sebe.
Eva Kacianová Karáčová
15.06.22,05:43
Rozvod bol v roku 2010. Niekoľko rokov platil pravidelne, potom boli roky, že asi 1-2x vynechal platbu a minulý rok v lete prestal platit celkom. Dlžil mi skoro 2000 eur (výživné je 150 eur na dve deti). Niečo už splatil, ešte tam ostáva okolo 1200 eur. Lenže neplatil ani druhej exmanželke na ďalšie dve deti, takže asi tak...
buchač
15.06.22,12:39
Eva Kacianová Karáčová (Dnes 07:43) Lenže neplatil ani druhej exmanželke na ďalšie dve deti, takže asi tak...
===================
Takže asi takto...len uvažujem a ani neobhajujem dotyčného...neviem pozadie problému.

Ex neplatil od určitej doby na 4 deti (povedzme, že dokopy 300-400€)...lebo nechcel, zjavne sa vyhýbal...alebo nemal na výživné z rôznych dôvodov (sama spomínaš jeho výplatu).
Ono je to dosť rozdiel.
Ak niekde býva, tak platí...zo vzduchu nevyžije, tak platí...ak zarobí pomenej, tak mu nevychádza, to je jasné.
Z popisu mi vychádza, že on by platiť aj chcel, no asi nejak nestíha.

Čo mu vezme exekútor ? No nič, ak nič nemá...a pri exekúcii z platu sa môže ísť rovno pásť a bývať pod most.
Vtedy dochádza ku konaniu, že sa zamestná niekde, kde bude dostávať love na ruku a exekútor nič nezmôže.

Trestné stíhanie na súd ? ...ale ten čo urobí ? Ako prvé mu súd vezme vodičák...a ak hriešnik pracuje ako vodič, tak príde nie iba o papiere, ale aj o prácu.
Možno ho zavrú do ťurmy, odkiaľ bude platiť (teda, ak by pracoval...no nemusí). A čo potom ? Vyjde z basy so solídnym dlhom na krku, s flajstrom v registri trestov. Si myslíš, že na teba bude pozerať cez ružové okuliare a pôjde makať do Nórska na naftové polia ?

Položil by som si otázku ... čo je lepšie :
- dostávať pravidelnú sumu síce v nepravidelných intervaloch
- alebo nedostávať skoro nič ?

Jasné, mne sa to ľahko vraví od PC, ale určité veci je potrebné riešiť s chladnou hlavou, sadnúť si a porozprávať sa.
Ak by sa situácia nabaľovala, tak nie je problém riešiť o nejakú dobu...lenže potom už ísť tvrdo po svojom.