Tinytiny
16.06.22,19:11
Ahojte, poradíte, prosím? Dnes sme vymieňali nový router od telekomu. Dávali sme prémiový namiesto štandardného. Štyri mobily, dva notebooky, oba televízory bez problémov nabehli na novú sieť, bohužiaľ dcérin stolný PC taký akčný nebol. Samotný PC neobsahuje wifi, kúpili sme k tomu také zariadenie do USB, aby chytal signál. Na prechádzajúcich dvoch wifinách teda fungoval bezproblémovo. Teraz ale vôbec nenachádza tú spávnu sieť - našiel oboch susedov, ale nový router doma nie. Skúsili sme reštart, na čokoľvek zložutejšie som technický analfabet, aj keď ak mi popíšete jednotlivé kroky, mala by som ich vedieť sledovať :D . Prosím, poraďte, dcéra má na tom PC hromadu školských vecí, jednoducho ho musíme spojazdniť.
buchač
16.06.22,17:28
Problematiku a aj riešenie rozpisuje na svojej stránke sám Telekom
https://www.telekom.sk/wiki/internet/nefunguje-mi-wi-fi
Tinytiny
16.06.22,17:40
Ďakujem, pozrela som, ale tento prípad tam vôbec nie je spomenutý - že iba jedno z hromady zariadení nenachádza novú sieť. Wifi tým pádom funguje všade, len stolný PC chytá okolité siete, ale nie našu. Pritom vôbec nie je najvzdialenejší od nášho routeru.
Chobot
16.06.22,21:36
A prečo nemáte stolný počítač pripojený na sieť cez sieťový kábel?

Nie je WiFi ako WiFi - existuje niekoľko generácií WiFi sietí. Zvyčajne sa označujú ako štandardy a vždy sú zavádzané nové a nové štandardy, podporujúce rýchlejšie prenosy. Určite si sa stretla s označením ako IEEE802.11 + k tomu je priradené písmeno, ktoré určuje štandard WiFi signálu. Neoficiálne sú to generácie WiFi sietí - WiFi 1, WiFi 2 ... atď. Tu je prehľad doterajších štandardov WiFi sietí:

IEEE 802.11a - tiež ako WiFi 1
IEEE 802.11b - tiež ako WiFi 2
IEEE 802.11g - tiež ako WiFi 3
IEEE 802.11n - tiež ako WiFi 4
IEEE 802.11ac - tiež ako WiFi 5
IEEE 802.11ax - tiež ako WiFi 6

Kúpou nového routru ste prešli na vyšší štandard WiFi signálu, ktorý asi ten USB dongle nepodporuje (výrazom dongle sa označuje USB zariadenie, ktoré rozširuje funkciu USB konektoru, napr. umožňuje pripojiť myš, pripojiť PC na WiFi a pod.). Keby si si pozrela presne špecifikáciu toho WiFi routra, aký štandard WiFi signálu vysiela a USB dongla, aký štandard podporuje, tak asi zistíš, že nie sú kompatibilné. Napr. tento USB dongle podporuje len štandardy "b", "g" a "n":

https://www.alza.sk/connect-it-ci-1139-wifi-adapter-d4514176.htm?o=16


Ak je to možné, najlepšie je zapojiť PC do siete cez sieťový kábel - je to najrýchlejšie a najstabilnejšie pripojenie. Ak sa to nedá, tak treba zakúpiť také doplnkové zariadenie pre PC, ktoré podporuje štandard WiFi signálu, ktorý vysiela ten tvoj nový router. USB zariadenia nie sú zlé, ale doporučujem kúpiť do PC PCI rozširujúcu WiFi kartu, ktorá podporuje aj v súčasnosti najrozšírenejší najnovší WiFi 5 štandard, napr. túto:

https://www.alza.sk/asus-pce-ac51-d4290705.htm

Zariadenia podporujúce štandard WiFi6 sú ešte drahé a tento štandard aj tak ešte nie je tak rozšírený, takže je zbytočné do toho investovať.

Ak chcete zostať pri USB WiFi kľúči, tak treba dokúpiť taký, ktorý podporuje štandard WiFi5 (IEEE 802.11ac), napr. tento:

https://www.alza.sk/tp-link-archer-t2u-plus-d5679157.htm
misoft
17.06.22,03:54
Ja by som jej skôr odporúčal, aby sa desktop PC pripojil KÁBLOM. WiFi dongle v stolných PC = barbarstvo, hlúposť. Je možné, že ten novy router je na 802.11 ac, ax (WiFi5, WiFi6), čo teraz tie mobilné zariadenia mnohokrát podporujú, ale taký dongle, strčený vzadu v PC podporuje len 802.11 b/g/n (WiFi4). Ostatní susedia ešte majú staré routre s WiFi4 (802.11 b/g/n) - preto zachytí. Za ďalšie - je možné, že jej router beží na 5GHz a dongle len na 2,4GHz - jasné , že nechytí.
Tinytiny
17.06.22,06:36
Ďakujem za radu, router a dongle sú kompatibilné. Kábel u nás nie je možný :( A aj ten starý router je "starý" len dva mesiace, telekom optiku máme len chvíľku a router sme menili, lebo ten prvý, štandardný nemal dosah tam, kam sme potrebovali.
Tinytiny
17.06.22,06:38
Ďakujem za radu, polovici nerozumiem, ale beriem vás za slovo, skúsim kúpiť ten nový wifi kľúč
Chobot
17.06.22,09:01
Však napíš presne, ktorú značku a typ routra máš a značku a typ USB WiFi modulu, ktorý je v tom PC a pozrieme, ktorý podporuje aký štandard.

Problém môže byť aj inde, ale ja tipujem, že to bude v tom nepodporovanom štandarde.
Tinytiny
17.06.22,09:43
Dongle je TL-WN821N, TP link. A router je Sagemcon 5670, magenta home box. Toto je treba?
Chobot
17.06.22,19:58
TAk Keď ti napíšem, že ten nový router má štandard WiFi5 a je to dualband, tak ťa asi ešte viac domotám.

WiFi 5 pracuje na 2 frekvenciách - 2,4 a 5 GHz. Ten router podporuje obe frekvencie, je to aj v jeho špecifikáciách:

"štandard Wi-Fi 802.11n na 2,4 GHz a 802.11ac na 5 GHz"
Zdroj: https://www.telekom.sk/wiki/zariadenia/sagemcom-5670

Ten USB WiFi beží len na 2,4 GHz, ale má tiež štandard n, takže nerozumiem tomu, prečo to nevie detegovať.

Ak si kúpiš ten USB Wifi dvojpásmový, myslím, že by to malo nájsť WiFi sieť.

Škoda, že sa to nedá pripojiť káblom. Ja ešte aj NB mám pripojený k sieti cez kábel.
ivka70
18.06.22,03:46
A mate tu 2,4 GHz frekvenciu zapnutu? Mozno by stacilo zapnut tu, aby wifi router vysielal obe a najst tu "spravnu" wifi siet pri pripojeni.
Tinytiny
18.06.22,09:54
Ďakujem všetkým za dobré rady, nakoniec to vyriešil otec, lebo ani jemu notebook nechytal nový router. Tak prepojil nový router so starým a teraz máme doma dve siete. Na tú novú idú zariadenia, ktoré ju akceptujú, aby sa nepreťažovala tá star, na tú starú ide stolný PC a notebook, nič iné. :D Všetko šlape k našej spokojnosti, ani jedna sieť nie je preťažená a každé zariadenie v domácnosti chytá minimálne jednu. Ocino je proste macher :D
buchač
18.06.22,10:05
Tinytiny (Dnes 12:54) Ďakujem všetkým za dobré rady, nakoniec to vyriešil otec, lebo ani jemu notebook nechytal nový router. Tak prepojil nový router so starým a teraz máme doma dve siete.
===================
Samozrejme, že otec išiel podľa môjho linku, kde našiel potrebné informácie.
Vždy lepšie, ako kupovať všeliaké íčoviny z Alzy, ktoré ti niekto odporúčal.

...apropó...ja nemám ani ten router (a nieto ešte nejaké gongy a antény :D ) a chytám sieť, kde len chcem. ;)