*agatha*
28.09.06,16:56
ahojte, ja som tu už raz písala ohľadom predania živnosti sročke. najskôr popíšem fakty a potom sa opýtam, čo mi nie je jasné. taaakže:
sro funguje už od septembra 2005, živnosť chcem zrušiť budúci týždeň. na živnosti už nemám žiadneho zamestnanca, ani žiadnych obchod. partnerov. na živnosti mám ale jeden stroj nad 30.000sk, kt. som už dva roky odpisovala. živnosť bola predaná sročke, teda aj všetky jej záväzky, pohľadávky a teda aj stroje. moja otázke pre vás znie - čo teraz zo živnosťou? asi ju musím ísť zrušiť na ŽL a všade inde. a čo s hmotným majetkom, kt. je na živnosť? ten stroj asi automaticky patrí sročke, ale ako to ukončiť na živnosti? a čo s odpisom? ďakujem krásne za odpovede. dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne.:o
beroun
28.09.06,17:01
Pri predaji stroja sa v tomto roku daňový odpis neuplatní, ale daňová zostatková cena k 31.12.2005 sa v uzávierkových operáciách zahrnie do daňovouznanej prevádzkovej réžie. Stroj treba z dovodu predaja vyradit z pomocnej evidencie. Proces pri rušení živnosti sa začína na živnostenskom úrade. Mohli ste však živnosť zrušiť teoreticky aj skôr ako sa tieto veci vysporiadali (samozrejme, ak ste neboli osobou registrovanou pre DPH). Dufam že som správne pochopil "živnosť bola predaná sročke" lebo to spojenie má dva rozne významy.
renča1
29.09.06,03:37
na živnosti už nemám žiadneho zamestnanca, ani žiadnych obchod. partnerov. na živnosti mám ale jeden stroj nad 30.000sk, kt. som už dva roky odpisovala. živnosť bola predaná sročke, teda aj všetky jej záväzky, pohľadávky a teda aj stroje. moja otázke pre vás znie - čo teraz zo živnosťou? asi ju musím ísť zrušiť na ŽL a všade inde. a čo s hmotným majetkom, kt. je na živnosť? ten stroj asi automaticky patrí sročke, ale ako to ukončiť na živnosti? a čo s odpisom? ďakujem krásne za odpovede. dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne.:o

Tomuto moc nerozumiem na jednej strane si predala stroj s.r.o. a na druhej strane stroj stále máš v živnosti? Alebo sa to jedná ešte aj o iný stroj?
*agatha*
29.09.06,05:28
no, takto: spísali sme kúpno-predajnú zmluvu medzi živnosťou (FO) a sro, o predaji živnosti sročke. tj. všetky záväzky a pohľadávky a proste všetko, čo patrilo živnosti patrí už teraz sročke. čo sa týka pohľadávok a záväzkov - tam je všetko v poriadku, lebo na živnosti sme si dali všetko do poriadku. živnosť však mala takýto hmotný majetok: metly, vedrá, atď. a k tomu ešte ten stroj, kt. som spomínala vyššie. tento stroj bol na živnosti odpisovaný dva roky a mal by byť esšte ďalšie. ako mám teda uzavrieť účtovníctvo na živnosti, čo sa týka toho stroja? doodpisuje sa na sročke? snáď som to napísala zrozumiteľnejšie. :-) ďakujem.
Assea
29.09.06,05:41
dúfam že sa nemýlim, ale ak ste ako FO predali stroj s.r.o.-čke tak bola pri predaji i odpísaná zostatková cena stroja a stroj vyradený z užívania, čiže ako FO by ste mali mať všetko čo sa týka stroja vysporiadané.
*agatha*
29.09.06,05:46
ešte som zabudla povedať asi najdôležitejšiu vec, že tá FO (živnosť) je kvartálnym platiteľom dph. je to aj tak v poriadku?
*agatha*
02.10.06,07:13
vie mi s tým niekto poradiť? je teda na živnosti všetko vysporiadané, aj keď je živnosť kvartálnym platiteľom dph? ďakujem.
renča1
02.10.06,08:34
Metly, vedrá ako drobný majetok sa len predá do s.r.o. Pre szčo to bude zdaniteľným príjmom a z evidencií krátkodobého majetku sa vyradí formou predaja s dátumom dňom predaja. S.r.o. si takýto majetok zaradí a do svojej evidencii a naúčtuje.
Stroj si szčo dňom predaja príjem zdaní , ale zároveň si uplatní aj zostatkovú cenu stroja do daňových výdavkov. S.r.o. si stroj zaradí v nákupnej cene a začne odpisovať.
*agatha*
02.10.06,08:44
ďakujeeeeem renča1. pekný deň!!!