katarinka1985
22.06.22,07:46
Pekný deň prajem potrebujem radu.
Sme odborová organizácia, naším členom a ich rodinám sme organizovali deň deti. sídlime v malej obci a niektorí ktorí nám prišli vypomáhať a poskytli určité služby, nie sú živnostníkmi tak nevedeli svoje služby z dokladovať. ako mám postupovať z účtovného hľadiska. ja viem, že každý by mal svoj príjem zdaniť a platiť z toho odvody. keby som napísala odmenu napríklad na predsedu za organizovanie podujatia, to by som musela sa prihlásiť do soc. pois. a do zdravotnej aby som riadne urobila ako napríklad dohodu o vykonanie činnosti. a také prihlásenie nemám . V našej odborovej organizácii robíme všetci dobrovoľne. bez príjmu za svoje činnosti.
Prosím poraďte mi mali ste už podobné prípady ,.
veronikasad
22.06.22,05:57
Keď robíte dobrovoľne, bez nároku na odmenu, čo chces dokladovať?
Mila123
22.06.22,06:09
Odborová organizácia je občianske združenie, ak vykonávate činnosť dobrovoľne, čo môžete, mali by ste mať spísané zmluvy o dobrovoľníctve, počet odpracovaných hodín si evidujte, pomáha to pri asignačnej dani.....nezabudnite, pozrite si na úrazové (komerčné) poistenie.....do SP i ZP a ani DU nemáte žiadnu povinnosť hlásiť, prihlasovať, posielať.....odmenu za výkon práce nie je, je iba možná úhrada hotových nákladov ........ pozrite si Zákon č. 406/2011 Z .z. v pl. znení.......