JankaLak
22.06.22,09:45
Mali sme kontrolu na DPH za 05/2012. Neuznali nám odpočet DPH za službu. Tvrdia, že je to fiktívna služba. Odvolali sme sa, doložili sme doklady, ale neuznali nám ten odpočet. Súdiť sa nechceme, tak sme DPH doplatili.
Zaúčtujem : 538/345 ?
A bude to nedaňový náklad ?

Pretože nám neuznali odpočet DPH, mala by som podať aj dodatočné daňové priznanie z príjmu za rok 2012?

Ďakujem.
veronikasad
22.06.22,08:51
Kontrolujú 10 rokov spätne?
romana147
24.06.22,02:49
Stihli tak tak=niekto nabonzoval ?, ako Ruskovi prípravu vraždy Volzovej.
misoft
24.06.22,04:25
https://www.epi.sk/odborny-clanok/Uplne-znenie-zakona-o-dani-z-prijmov.htm

"Ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak, nemožno vyrubiť daň ani rozdiel dane alebo uplatniť nárok na sumu podľa osobitných predpisov po uplynutí piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na uplatnenie sumy podľa osobitných predpisov.
Ak bol pred uplynutím lehoty pre zánik práva vyrubiť daň vykonaný úkon smerujúci na vyrubenie dane alebo rozdielu dane alebo uplatnenie nároku na sumu podľa osobitných predpisov, plynú lehoty znovu od konca roka, v ktorom bol daňový subjekt o tomto úkone vyrozumený. Vyrubiť daň alebo rozdiel dane alebo uplatniť nárok na sumu podľa osobitných predpisov možno najneskôr do desiatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie, alebo v ktorom daňovému subjektu vznikol nárok na uplatnenie sumy podľa osobitných predpisov."
Mne - laikovi - sa to akosi nezdá.... buď niekto zabudol doplatiť, alebo nejaký úradník nepozná zákony.
tigy
24.06.22,07:25
Účtovala by som 538/343 a keďže daň. úrad tvrdí, že išlo o fiktívnu službu, tak tú DPH nemôžete dať do daňových nákladov... tým pádom ani pôvodné náklady na tú službu by nemali byť daňové, ale pokiaľ viem, daňový úrad síce môže kontrolovať aj staršie roky ako tých 5 rokov dozadu, ale už nemá nárok vyrubiť daň z takejto kontroly (takže ani tú DPH ste nemuseli doplácať podľa môjho názoru), takže ja by som sa s dodatočným nezaťažovala, ale to už je na vás...