Kiara29
28.09.06,18:08
Ahojte poradaci,

mam taky problem, ktory sa tu este neriesil a neviem ani kam ho presne zaradit. Firma ktorej robim ucto sa zaobera prenajmami vyhernych hracich automatov a elektronickych ruliet. Dava ich do krciem a barov a berie od nich mesacne trzbu v percentach a z tej trzby plati najomne za umiestnenie tiez percentom. Moje problemy su nasledovne:
1. od tohto roka musi byt v ucte zaznamenana aj vyhra v jackpote, to mame pokladnicny blok a meno sukromnej osoby ktora si prevzala hotovost ked samozrejme vyhrala.Kam a ako to zauctovat ked sa znizila trzba a z nej sa znizilo najomne za umiestnenie VHP lebo sumy nie su male a obcas sa aj vyhrava:p
2. Vykradli nam krcmy. Jednej bol majitelom moj sef a druha bola cudzej osoby a automaty v nej boli v prenajme. Podarilo sa im vytiahnut hotovost z automatu a tak sme pri pocitadle ktore ukazovalo cca 10000sk
mali len 2000sk v hotovosti.Doklad mam na 2000sk a pravdaze najomne sa platilo z tej sumy kedze viac nezostalo. Mam to vôbec niekde uvadzat v ucte?
AK JE NEAKA DOBRA DUSA NA SLOVENSKU A ROBI PODOBNE UCTO AKO JA OZVI SA LEBO JE TO DOST SURNE... :mee:
DIKY
Kiara29
03.10.06,15:03
Ahojte.
Nikto nevie čo s tým?
:eek:
Marianna01
03.10.06,15:27
Ahoj Kiara,
svoju odpoveď neopieram o zákon, len uvažujem. Vy prenajímate výherné automaty, teda aspoň 20-30% pravdepodobnosť výhry tu je (viem, že sa to dá nastaviť, robila som dakedy s tým ;)). Takže podľa mňa je to normálny daňový náklad spoločnosti, pretože už v názve je, že je to výherný automat. Ak by sa to posudzovalo ako lotéria... no, teraz neviem. Teraz som v úzkych, idem niečo kuknúť aj do zákonov.
K tomu druhému - ak by vám došla kontrola, určite by vám kontrolovali stav počítadla - Ty mušíš zaradiť sumu 10tis. ako tržbu, s tým, že 8tis. bude škoda. Určite ste volali aj policajtov. V tomto prípade postupuj ako manká a škody - téma krádeže je tu dosť obšírne rozobratá. Jaj, a do pokladne potom prijmeš len tých zvyšných 2tis.
Kiara29
20.10.06,08:29
Ahoj.

Trocha neskoro odpovedam ale dakujem za radu. S tym mankom a skodami to sa mi zda ok, je to normálny postup aj ked neide o automaty. Nevies mi poradit kde najdem neake mimocitankove citanie :D o automatoch a ruletach ako uctovat a hlavne neake info. Nech je toho viac ako v zakone.
Ten poznam naspamat a nepomaha to. Diky za radu.
apo
21.10.06,14:37
Ahoj.

Trocha neskoro odpovedam ale dakujem za radu. S tym mankom a skodami to sa mi zda ok, je to normálny postup aj ked neide o automaty. Nevies mi poradit kde najdem neake mimocitankove citanie :D o automatoch a ruletach ako uctovat a hlavne neake info. Nech je toho viac ako v zakone.
Ten poznam naspamat a nepomaha to. Diky za radu.

Ja mám dosť skúseností s účtovaním hracích automatov, ale len zo strany osoby ktorá má vo svojich priestoroch cudzí automat.

celkom určite sumy, ktoré sú u mojích kliento výnosom musia byť u teba nákladovou položkou. Neviem ako zaúčtuješ polatky respekíve daen??? ktoré sa platia daňovému úradu jednak raz ročne a priebežne pri vyberaní hotovosti a asi aj odčítaní počítadiel za prítomnosti daňového úradníka.

Takže moja rada. Bez vedomia daňového úradu sa neudeje pri hracích automatoch nič, tkaže treba nájsť na daňovom úrade dobrúdušu a zistiť u nich ako sa vysporiadať hlavne s tými položkami, ktoré inkasuje daňový úrad. Inak všetko ostatné podľa posudzovanie či výdavky slúžia na zabetpečenie, udržanie a dosiahnutie príjmov.

Stále som mal na mysli výherné automaty.

apo
Luckasari
22.05.07,18:40
[quote=apo;316338]Ja mám dosť skúseností s účtovaním hracích automatov, ale len zo strany osoby ktorá má vo svojich priestoroch cudzí automat.

mohla by som poprosiť o postup, ako sa účtuje provízia, ktorú dostane prevádzkovateľ automatu od majiteľa výherného automatu?
dostala som robiť účto jednému baru, a majú tam umiestnené aj automaty a neviem, čo a ako účtovať, ako je to s DPH ... prosím poraďte mi. Ďakujem.
aladin
22.05.07,19:06
APO : vzhladom ze mas s vyh.automatmi skusenost skus poradit. fy ktorej robim uctovnictvo uzatvorila zmluvu , v jej priestoroch su automaty vlastnika, raz za mesiac sa prizenu vyberu peniaze vypisu taky listok kde uvadzaju kolko toho bolo a kolko patri prevadzkovatelovi . Prevadzakovatel je platca dph , ten doklad nie velmi splna potreby dph. co s tym ? Podotykam majitelom automatov nie je prevadzakovatel , ten ich ma len umiestnene v prevadzke.
Kája.
23.05.07,10:32
Aj keď nie som Apo. Akú zmluvu máš uzavretú? Ak máš uzavretú mandátnú zmluvu na výherné automaty a vyplácajú ti % z tržby, táto tržba je podľa § 41 oslobodená od DPH, ale ak ti oni platia za nájom priestorov, kde sú umiestnené automaty, odvádzaš z nájmu DPH.
Luckasari
23.05.07,10:52
Aj keď nie som Apo. Akú zmluvu máš uzavretú? Ak máš uzavretú mandátnú zmluvu na výherné automaty a vyplácajú ti % z tržby, táto tržba je podľa § 41 oslobodená od DPH, ale ak ti oni platia za nájom priestorov, kde sú umiestnené automaty, odvádzaš z nájmu DPH.


Ja mám takýto istý prípad, mám uzatvorenú mandátnu zmluvu, vyplácajú mi % z tržby na takých "smiešnych" tlačivách, ale v mandátnej zmluve mám uvedené, že sa mám o prístroj starať, zabezpečiť elektrickú prípojku, atď.
No a neviem, ako postupovať, ako to účtovať, a čo s DPH ... :confused:

A podľa § 41 to nie sú len vyplácané výhry od takých tých registrovaných spoločností - TIPOS, a pod.?
apo
23.05.07,11:05
APO : vzhladom ze mas s vyh.automatmi skusenost skus poradit. fy ktorej robim uctovnictvo uzatvorila zmluvu , v jej priestoroch su automaty vlastnika, raz za mesiac sa prizenu vyberu peniaze vypisu taky listok kde uvadzaju kolko toho bolo a kolko patri prevadzkovatelovi . Prevadzakovatel je platca dph , ten doklad nie velmi splna potreby dph. co s tym ? Podotykam majitelom automatov nie je prevadzakovatel , ten ich ma len umiestnene v prevadzke.

Včera som nebol na nete.
Kaja dobre píše. V príspevkoch na túto tému je už myslím všetko.

Majitelia VÝHERNÝCH automatov vedia ako nato, sú v tom obrovské peniaze a celkom určite máš mandátnu zmluvu na základe ktorej si "predĺženou" rukou majiteľa a teda aj prevádzkovateľa VHP. Včera som niesol na daňovú kontrolu platiteľa DPH, ktorý mal VHP a počítal som mu koeficienty, ktoré som predtým konzultoval so správcom dane. Žiaľ dodnes tento krčmár nemá pri sebe zmluvu na základe ktorej mal vo svojich priestoroch VHP, ale predpokladám mandátnu zmluvu, inak zastrelím oného krčmára.
Majitelia VHP sú mazaní, v prevádzke o ktorej hovorím boli automaty len na skúšku, od 1.1.2007 už tam nie sú, lebo neboli efektívne vzhľadom na to, že za každý stroj jeho majiteľ platí do štátnej kasy pomerne veľké peniaze. Takže možno ani zmluva nebude a kontrolóri nám dorátajú DPH z tržieb z VHP.

Vo všeobecnosti je zaužívaný postup, že krčmár dostane iba svoju odmenu, ktorá je odmenou za mandát.

Väčšie herne fungujú tak, že sa účtuje o celom toku peňazí. To je peniaze vhodené do automatu, odvedené majiteľovi automatu ponížené o svoju odmenu alebo neponížené o svoju odmenu a príjem odmeny od majiteľa automatu. V JÚ je z toho riadny bordel a veľa roboty.

Zatiaľ toľko.
apo
apo
23.05.07,11:07
Ja mám takýto istý prípad, mám uzatvorenú mandátnu zmluvu, vyplácajú mi % z tržby na takých "smiešnych" tlačivách, ale v mandátnej zmluve mám uvedené, že sa mám o prístroj starať, zabezpečiť elektrickú prípojku, atď.
No a neviem, ako postupovať, ako to účtovať, a čo s DPH ... :confused:

A podľa § 41 to nie sú len vyplácané výhry od takých tých registrovaných spoločností - TIPOS, a pod.?

Tvoj problém je práve to čo tvrdí daňová poradkyňa na seminároch, že vo svojej podstate krčmári poskytujú služby, ktoré by mali byť predmetom ich odmeny a mala by z nich ísť DPH na výstupe. preto je mimoriadne dôležité čo je v zmluve.

apo
aladin
23.05.07,19:16
nebudem zahmlievat je to stardust v § 41 dph som sa docital ze pokial je registrovana tak nepodlieha dph, ale registrovana je ona spolocnost a nie ja , ona moze nepodliehat dph , ale nakolko ja nie som registrovany ani tusim v zmluve nie je ze konam v ichmene... alebo ako to je presne v §41, tak ja z mne vyplatenej ciastky ratam dph (spatne pocitam - mne vyplatena suma obsahuje aj dph)
apo
23.05.07,20:32
nebudem zahmlievat je to stardust v § 41 dph som sa docital ze pokial je registrovana tak nepodlieha dph, ale registrovana je ona spolocnost a nie ja , ona moze nepodliehat dph , ale nakolko ja nie som registrovany ani tusim v zmluve nie je ze konam v ichmene... alebo ako to je presne v §41, tak ja z mne vyplatenej ciastky ratam dph (spatne pocitam - mne vyplatena suma obsahuje aj dph)

Spoločnosť, ktorú si uviedol je tá ktorá je ozaj veľká a vie ako nato. Pozorne si pozri zmluvu čo v nej máš uvedené. Niekedy nemusí byť všetko polopate napísané práve preto, aby sa dalo v prípade potreby tvrdiť, že ten kto bude im robiť problémy, že text zmluvy nesprávne pochopil. Títo beťári formulujú dlhé vety, keď si na konci nevieš o čom vlastne čítaš.

Ty si ale neuviedol základné informácie o sebe. Si alebo niesi registrovaný ako platiteľ DPH.

Predpokladajme, že si registrovaný.
V tom prípade Tvoj príjem z VHP je bez DPH a počítaš koefiecienty.

Predpokladajme, že nie si registrovaný.
V tom prípade Tvoj príjem z VHP sa ani nezapočítava do obratu 1,5 mil Sk.

Ty v systéme hraciích automatov si nejmenej dôležitý. Doporučujem Ti, aby si zavolal do uvedej spoločnosti a spýtal sa akú plníš úlohu a za čo berieš OFICIÁLNE odmenu z VHP a v ktorom článku zmluvy je to uvedené.

Potom si budeš už na čistom a spokojne môžeš spávať.

Ja ako účtovná firma som uvedené zmluvy nevidel, ale moji klienti mi povedali po takej istej rade ako som dal Tebe, že majú mandát.

apo
Luckasari
23.05.07,20:42
máme s aladinom úplne rovnaký problém, a teda aj rovnakú zmluvu (aj rovnakého partnera :)) ... máme teda mandátnu zmluvu, a naozaj, ako Apo píšeš v predchádzajúcom príspevku, na školení som sa dozvedela, že musím z tohto odvádzať DPH, keď mám v zmluve napísané, že sa "starám" o prístroj. A ak prenajímam priestor, kde je prístroj položený, tak vtedy tú vyplatenú "odmenu" tiež musím fakturovať, ale ako nájom a potom vlastne fakturujem bez DPH, keďže môj oproťajšok nie je platiteľom DPH a ja počítam koeficient ........... ale dám na raduu, a idem si asi tú mandátnu zmluvu ešte raz prečítať
kunecka
04.06.07,04:38
Ahojte, pls mam podobny problem, mame prevadzku, kde mame umiestneny biliardovy stol. S jeho majitelom mame uzatvorenu zmluvu o prenajme podlahovej plochy. Mesacne nam da len vydavkovy doklad a je to vyriesene :-( My sme platcami DPH, on nie je. Mozem sa vyhnut koeficientu tak, ze na mesacnu proviziu mu vystavim fa, kde uvediem DPH? Napr. vyplati mi 1000,- Sk, spravim fa na 840,30 + DPH 159,70 ?
kunecka
04.06.07,04:47
Ja ako platitel, ak prenajimam inemu platitelovi, sa mozem rozhodnut, ci s DPH alebo bez, ale ak neplatitelovi, musim mu fakturovat bez DPH? Alebo sa tiez mozem rozhodnut?
kunecka
04.06.07,06:18
PLS, mozete niekto reagovat a pomoct?
apo
04.06.07,07:50
Ahojte, pls mam podobny problem, mame prevadzku, kde mame umiestneny biliardovy stol. S jeho majitelom mame uzatvorenu zmluvu o prenajme podlahovej plochy. Mesacne nam da len vydavkovy doklad a je to vyriesene :-( My sme platcami DPH, on nie je. Mozem sa vyhnut koeficientu tak, ze na mesacnu proviziu mu vystavim fa, kde uvediem DPH? Napr. vyplati mi 1000,- Sk, spravim fa na 840,30 + DPH 159,70 ?

Napred si rozmyslite, kto komu poskytuje službu a potom hladajte riešenie.

apo
apo
04.06.07,07:53
Ja ako platitel, ak prenajimam inemu platitelovi, sa mozem rozhodnut, ci s DPH alebo bez, ale ak neplatitelovi, musim mu fakturovat bez DPH? Alebo sa tiez mozem rozhodnut?

Ak ide z Vašej strany o nájom hnuteľného majetku tak Vaše tržby MUSIA byť s DPH. Rozhodovať sa môže platiteľ DPH ak dáva do nájmu ńehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi dane, ale toto nie je Váš problém.

apo
kunecka
04.06.07,08:28
My vlastnime nehnutelnost, prenajimame podlahovu plochu vlastnikovi biliardoveho stola, zato mame proviziu z trzieb za biliard.
apo
04.06.07,11:20
My vlastnime nehnutelnost, prenajimame podlahovu plochu vlastnikovi biliardoveho stola, zato mame proviziu z trzieb za biliard.

Váš prvý príspevok vyznel opačne.

Ak by som bol na Vašom mieste tak nebudem účtovať prenájom plochy nehnuteľnosti, ale úkony súvisiace s prevádzkou biliardu. Je to Váš čas, alebo čas Vášho zamestnanca, udržiavanie stola v čistote, elektrickú energiu na osvetlenie a podobne. To čo som vymenoval by bolo predmetom mandátnej zmluvy. Vy by ste boli mandatárom a za túto činnosť by ste dostávali odmenu v ktorej by bola DPH a Vy by ste nemuseli počítať koeficienty. Všetko záleží od toho, či Vaša prevádzka je herňou v ktorej je niekoľko biliardových stolov a tržba z tejto činnosti je pre Vás dosť podstatná. V takom prípade by sa dalo pristúpiť aj za nájom čo by určite viac vyhovovalo majiteľovi biliardových stolov a počítať koeficienty. Ale ak máte iba jeden stôl pre prípadnú zábavu Vašich hostí tak by som išiel na alternatívu bez koeficientov.

apo
kunecka
04.06.07,12:40
Ospravedlňujem sa, ak prvý príspevok bol nezrozumiteľný. Máme len jeden stôl a podiel z tržby je pre nás nepodstatný, ale Dohoda je uzatvorená o prenájme plochy, takže nie mandátna zmluva. Majiteľ biliardu je neplatca DPH, takže asi budem musieť dať nájom bez DPH. Musím vyhotoviť a faktúru, alebo stačí dohoda a príjmové a výdavkové doklady? Ak prvýkrát budem mať takýto výnos za II. kvartál 2007, ako vyrátam koeficient?
apo
04.06.07,15:04
Ospravedlňujem sa, ak prvý príspevok bol nezrozumiteľný. Máme len jeden stôl a podiel z tržby je pre nás nepodstatný, ale Dohoda je uzatvorená o prenájme plochy, takže nie mandátna zmluva. Majiteľ biliardu je neplatca DPH, takže asi budem musieť dať nájom bez DPH. Musím vyhotoviť a faktúru, alebo stačí dohoda a príjmové a výdavkové doklady? Ak prvýkrát budem mať takýto výnos za II. kvartál 2007, ako vyrátam koeficient?

Nič to, zrejme ste začiatočníci v Porade a prídete nato, že pár slov naviac neuškodí.

K vášmu problému.
Ak Vám nestojí tržba z biliardu za problémy s koeficientom tak to zrušte, alebo na internete pozháňajte informáciu či sa niekto nechce zbaviť biliardového stola. Vo vašej prevádzke nepotrebujete stôl s mramorovou doskou za veľké peniaze. Viem, že môj klient mal problém sa zbaviť stolov nakoľko prešlo obdobie, že bol o biliard jeden čas veľký záujem.

Spôsob akým budete inkasovať záleží na zmluve. Môže to byť faktúra, ale môže to byť iba pokladničný doklad.
Ja by som volil faktúru na ktorej bude uvedená tržba z biliardu a výpočet Vašej odmeny.

Ale nedá mi, aby som nepripomenul to čo som už uviedol na túto tému: Na školení k DPH veľmi dobrá lektorka upozorňuje na to, že ona osobne vzťah medzi majiteľom výherného, alebo nevýherného prístroja vidí ako poskytnutie služby, nie nájom. Ja osobne si tiež neviem predstaviť, že by som mal niekomu platiť nájom podľa toho aké mám tržby. Nájom sa odvíja od ceny za meter štvorcový. Ľahko sa Vám môže stať, že pri daňovej kontrole Vám bude vytknuté krátenie na dani nakoľko zo podstaty vzťahu medzi vami a majiteľom biliardu ide o poskytnutie služby, respektíve kombinácia nájmu za m2 a províziu z tržby.

apo
Vzhľadom na to, že neobsahuje DPH
kunecka
13.07.07,05:22
Ahojte ludie, ospravedlnujem sa, ale musim sa vratit k tejto teme, aby som si bola ista, ze si neskomplikujem zivot. Sme platca DPH, mame pohostinstvo, kde je umiestneny 1 biliardovy stol. Tento stol nie je nas, jeho majitel nie je platca DPH a chce mi dat podpisat dohodu o prenajme podlahovej plochy, kde on vystupuje ako najomca a ja prenajimatel. Kedze by sa jednalo o prenajom podlahovej plochy, ja by som musela fakturovat bez DPH a ratat koeficienty. Chcem sa tomu vyhnut a preto sa pytam: Mozem bez akejkolvek zmluvy poslat majitelovi stola fakturu za sluzby spojene s prevadzkou a udrzbou biliardoveho stola, kde vycislim aj DPH? Bude takto vsetko OK? A este jedna otazocka, co musim mat uvedene v zivnostenskom liste, alebo to s takymto poskytovanim sluzby nesuvisi? Dakujem za kazdu odpoved.
kunecka
13.07.07,06:42
Biliard zrejme patri medzi nevyherne hracie pristroje. PLS, tyka sa ho teda §41 zakona o DPH? Ak ano, tak potom ja budem konat v mene a na ucet osoby, ktora ma povolenie a je to oslobodene plnenie od DPH. Prosim poradite niekto?
apo
13.07.07,08:51
Môj príspevok s poradovým číslom 23 sa presne vzťahuje aj na Vás.

Fakturujte poskytnuté služby, alebo si stôl obstarajte iným spôsobom, počítať koeficienty za pár korún je obludnosť.

Pozdravujem.

apo
kunecka
13.07.07,10:31
Dakujem velmi pekne, dam na Vasu radu, len este prosim o odpoved na otazku, ci musim mat uvedene v ZL poskytovanie takychto sluzieb? Mam tam len velkoobchod a maloobchod v rozsahu volnych zivnosti.
abel
14.10.07,22:12
Dnes som sa stretla s týmto výkladom o uplatňovaní zákona o DPH: (zeleným písmom sú vyznačené úryvky z publikácie z rubriky Najčastejšie chyby pri uplatňovaní zákona o DPH:
Čo vstupuje do obratu pre účely registrácie podľa § 4 ods. 9
- výnosy u zdaniteľných osôb, ktoré účtujú v sústave podvojného účtovníctva vrátane výnosov budúcich období (napr. prijaté zálohy na budúci dlhodobý prenájom),
- príjmy u zdaniteľných osôb účtujúcich v sústave JÚ ( t.j. všetky príjmy o ktorých sa účtuje v peňažnom denníku)

CITÁCIA ZO ZÁKONA O DPH - § 4 ods. 9
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42

Keďže tiež účtujem v JÚ klienta, ktorý dostáva od majiteľov VHP províziu, zaujíma ma, či táto provízia vstupuje do celkového obratu pre účely registrácie pre DPH alebo nie. Ja predsa o ňom v peňažnom denníku účtujem, avšak popri tom je to príjem podľa § 42, ako sa uvádza neskôr v príklade:

Prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier (k § 41 )

Podľa odseku 2 je od dane oslobodená okrem iného aj činnosť, ktorá spočíva v zabezpečení prevádzkovania lotérií a iných podobných hier, ktorá je vykonávaná v mene a na účet osoby, ktorá má na prevádzkovanie povolenie podľa osobitného predpisu. Týmto predpisom je zákon č. 171/2005
o hazardných hrách. Prevádzkovatelia výherných automatov väčšinou umiestňujú tieto výherné automaty v rôznych pohostinstvách, pričom im majiteľ pohostinstva fakturuje odmenu za prevádzkovanie automatu. Dochádza k rozličným výkladom a nepresnostiam pri takýchto službách, preto na príklade rozoberieme správnosť fakturácie.

Príklad:
Platiteľ dane – majiteľ pohostinstva má vo svojej prevádzke umiestnený VÝHERNÝ AUTOMAT. Povolenie na prevádzkovanie automatu má iný subjekt – vlastník tohto automatu. Majiteľ pohostinstva tomuto majiteľovi výherného automatu fakturuje províziu vo výške percentuálneho podielu na tržbe z automatu. Má byť táto odmena zdanená, alebo ide o služby oslobodené od dane podľa § 41 ods. 2 zákona o DPH?

V danom prípade ide o tržbu, ktorá spočíva v zabezpečení prevádzkovania výherného automatu v mene a na účet majiteľa výherného automatu tým, že umožní tento automat prevádzkovať vo svojej prevádzke v mene majiteľa (ktorý má povolenie na prevádzkovanie výherného automatu) a rovnako
na jeho účet, nakoľko si za umožnenie prevádzkovania výherného automatu účtuje províziu.
Ide teda o služby oslobodené od DPH v zmysle § 42.

Inak by to bolo v ďalšom príklade:

Príklad: Platiteľ dane – majiteľ pohostinstva má vo svojej prevádzke umiestnený HRACÍ AUTOMAT, ktorý je vo vlastníctve inej osoby. Majiteľ pohostinstva tomuto majiteľovi hracieho automatu fakturuje províziu vo výške percentuálneho podielu na tržbe z automatu. Má byť táto odmena zdanená, alebo ide o služby oslobodené od dane podľa § 41 ods. 2 zákona o DPH?

V danom prípade nejde o služby, ktoré sú uvedené v § 41, nakoľko prevádzka hracieho automatu nepodlieha špeciálnemu zákonu a na prevádzku hracieho automatu nie je potrebné povolenie.
V danom prípade ide u majiteľa pohostinstva o službu v zmysle § 9, ktorá nie je definovaná vo výnimkách a preto podlieha zdaneniu.

Bola by som veľmi vďačná na Vaše názory, pretože v prípade, ak by táto provízia vstupovala do obratu, budem musieť do piatku zaslať registráciu k DPH.
apo
14.10.07,23:38
Dnes som sa stretla s týmto výkladom o uplatňovaní zákona o DPH

Veľmi dobre pripravená otázka. ODOBRILA POSTUP, ktorý uplatňujem.

Zdroj z ktorého si čerpala správne informuje.

Musíme mať na zreteli dva druhy prístrojov, ktoré sú umiestňované v krčmách.

Výherné automaty, na ktoré sa vzťahujú zákony podobne ako pri lotériách.
Poddiel krčmára sa nezahŕňa do obratu a MUSÍ TO BYŤ JEDNO BEZ OHĽADU NA TO AKÉ krčmár vedie účtovníctvo. Zákon o DPH nikde nedefinuje iné postupy pre JÚ a PÚ.

Podiel na tržbách z nevýherných automatov ako gulečníky, šipky a podobne ide do obratu a budeš musieť urobiť registráciu ak tieto tržby Ťa posunuli za 1,5 mil. Sk v obrate za uplynulých 12 mesiacov.

Keď už budeš registrovaná na DPH potom z podielu na nevýherných automatoch budeš odvádzať DPH a podiel z tržby na výherných automatoch Ti bude určovať koeficient pre vstupy.

Koeficient počítam z elektrickej energie, telekomunikačných nákladov a z faktúry za vedenie účtovníctva, keď budeš chcieť byť veľmi akurátna tak potom aj z čistiacich prostriedkov.

apo
abel
15.10.07,05:47
Ďakujem za odpoveď. Ja som to doteraz tiež tak chápala, ale pomýlila ma tá veta, že do obratu vstupujú všetky príjmy o ktorých sa účtuje v peňažnom denníku.
Tita
28.02.08,23:33
Ja mam k tejto teme podotazku,
surne potrebujem poradit!!!:confused::confused::confused::confused:

Kvoli registracii DPH tiez prave sledujem prijmy za 12 mesiacov..
Ide o prevadzkovanie krcmy, kde ma v príjmoch aj spominany
podiel z výhier na automatoch,
tržbu z vyherných automatov
ako aj prijem za prevadzkovanie vyhernych automatov....
tieto sa teda nezahrnaju do obratu pre registracnu povinnost DPH (1,5 mil za 12 mes) ?

Ako to potom účtujete v JU v pen.denniku????
Ja som to doteraz davala ako ostatné zdan.príjmy, teda vstupovali do vypoctu zakladu dane,
ale ked som to teraz spravne pochopila, robila som to zle, nerataju sa pre povinnost registracie do obratu?
Teda ich davat do stlpcov Nezdanitelne prijmy?????

Prosim poradte mi co najskor..bojim sa ze som prepasla registracnu povinnost...:(
Kája.
29.02.08,07:06
V JU sa účtujú do ostatných zdaniteľných príjmov, musíte si ručne prepočítať obrat za dvanásť kalendárnych mesiacov, celkové príjmy - oslobodené plnenia (výherné automaty).
apo
29.02.08,07:59
Ja mam k tejto teme podotazku,
surne potrebujem poradit!!!:confused::confused::confused::confused:

Kvoli registracii DPH tiez prave sledujem prijmy za 12 mesiacov..
Ide o prevadzkovanie krcmy, kde ma v príjmoch aj spominany
podiel z výhier na automatoch,
tržbu z vyherných automatov
ako aj prijem za prevadzkovanie vyhernych automatov....
tieto sa teda nezahrnaju do obratu pre registracnu povinnost DPH (1,5 mil za 12 mes) ?

Ako to potom účtujete v JU v pen.denniku????
Ja som to doteraz davala ako ostatné zdan.príjmy, teda vstupovali do vypoctu zakladu dane,
ale ked som to teraz spravne pochopila, robila som to zle, nerataju sa pre povinnost registracie do obratu?
Teda ich davat do stlpcov Nezdanitelne prijmy?????

Prosim poradte mi co najskor..bojim sa ze som prepasla registracnu povinnost...:(

Ťažko ti radiť, nakoľko si v texte odporuješ. Napred píšeš to čo je OK, ale potom to obrátiš.

Je to takto.
Príjmy z výherných aj nevýherných automatov dávame do ostatných príjmov.
Príjmy z nevýherných automatov idú do obratu 1,5 mil SK pre povinnosť registrácie na DPH.
Príjmy z výherných automatov neidú do obraru 1,5 mil SK.
Je jedno či tieto príjmy sú len podielom nakoľko prístroje nie sú tovoje, ale sú všetky príjmy tvoje.


Keď už budeš platiteľom DPH tak do výpočtu koeficientu ti budú neprijaznivo vstupovať prijmy z VHP a NHP ak budú bez DPH.

apo
Muška
29.02.08,09:23
Súhlasim s Kájou a Apom a ešte to podporím zákonom o DPH

Medzi majiteľmi VHP a Tebou musí byť "Mandátna zmluva"

Zákon o DPH
§ 41
Prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier
(2) Od dane je oslobodená aj činnosť spočívajúca v zabezpečení prevádzkovania lotérií a iných podobných hier, ktorá je vykonávaná v mene a na účet osoby, ktorá má povolenie na prevádzkovanie podľa osobitného predpisu. Zabezpečením prevádzkovania lotérií a iných podobných hier sa rozumie príjem stávok, predaj žrebov, výplata výhier a ďalšie služby priamo s nimi spojené, poskytované mandatárom.

...takýto príjem sa nezapočítava do obratu:
(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

_________
....a hlavne OBRAT a ZDANITEĽNÝ PRÍJEM sú dva rozdielne pojmy :)
Tita
08.03.08,13:41
Ťažko ti radiť, nakoľko si v texte odporuješ. Napred píšeš to čo je OK, ale potom to obrátiš.

Je to takto.
Príjmy z výherných aj nevýherných automatov dávame do ostatných príjmov.
Príjmy z nevýherných automatov idú do obratu 1,5 mil SK pre povinnosť registrácie na DPH.
Príjmy z výherných automatov neidú do obraru 1,5 mil SK.
Je jedno či tieto príjmy sú len podielom nakoľko prístroje nie sú tovoje, ale sú všetky príjmy tvoje.


Keď už budeš platiteľom DPH tak do výpočtu koeficientu ti budú neprijaznivo vstupovať prijmy z VHP a NHP ak budú bez DPH.

apo
Ospravedlnujem sa ak som Vas doplietla,
ale aj apo mi neodpisal jasne, pokial mi ide o
stlpec v penaznom denniku, ze príjmy z výh.aj nevyhernych
automatov mam dat do ostatnych prijmov:)
ale do ostatnych zdanitelnych prijmov alebo ostatnych nezdanitelnych si myslel?

Teraz ked to takto este raz vsetko citam som sa uz dovtipila, ze
ak mam mandatnu zmluvu a v krcme prijmy z vyhernych automatov dam ich v denniku tak ako doteraz do ostatnych zdanitelnych prijmov...ale pre obrat DPH si ich odratam:) ale nie v denniku..tak?
Dakujem vsetkym
apo
08.03.08,14:31
Je to príjem z podnikania, takže OSTATNÉ PRÍJMY daňové spolu s úrokmi pripísanými na BÚ.

Prepáč, niekedy sa celkom nevžijem do položenia toho čo sa pýta, keď má informácie zľava sprava, vtedy je ozaj dôležitý každý detail.

Pozdravujem.

apo
Tita
08.03.08,21:39
v pohode apo..
Dufam ze ta nenastvem ak s otazkami nanestastie budem pokracovat..ale ver mi ze by som to uz najradsej uzavrela:D a:D

Este doplnim k teme VHA verzus obrat k povinnosti registracie DPH,
krčmar nema na vsetko mandatnu zmluvu:(
co to znamena pre neho ak ma nasledovne zmluvy?

na podiel z vyhier VHP ma uzatvorenu zmluvu o spolupraci
na trzby z VHP s inou firmou - nájomnu zmluvu
na prevadzku VHP - zase zmluvu o umiestneni a prevadzke A.
a jedine so stavkovou kancelariou ma mandatnu zmluvu:(

su tieto moznosti ok, a prijmy z vyh.automatov su oslobodene?:confused::confused:
Kája.
08.03.08,21:47
v pohode apo..
Dufam ze ta nenastvem ak s otazkami nanestastie budem pokracovat..ale ver mi ze by som to uz najradsej uzavrela:D a:D

Este doplnim k teme VHA verzus obrat k povinnosti registracie DPH,
krčmar nema na vsetko mandatnu zmluvu:(
co to znamena pre neho ak ma nasledovne zmluvy?

na podiel z vyhier VHP ma uzatvorenu zmluvu o spolupraci
na trzby z VHP s inou firmou - nájomnu zmluvu
na prevadzku VHP - zase zmluvu o umiestneni a prevadzke A.
a jedine so stavkovou kancelariou ma mandatnu zmluvu:(

su tieto moznosti ok, a prijmy z vyh.automatov su oslobodene?:confused::confused:


Pri nájomnej zmluve sa určite nejedná o oslobodený príjem a pri ostatných príjmoch sa dá veľmi ťažko vyjadriť, je potrebné bližšie preštudovať zmluvy.
apo
08.03.08,21:55
Teraz ked to takto este raz vsetko citam som sa uz dovtipila, ze
ak mam mandatnu zmluvu a v krcme prijmy z vyhernych automatov dam ich v denniku tak ako doteraz do ostatnych zdanitelnych prijmov...ale pre obrat DPH si ich odratam:) ale nie v denniku..tak?
Dakujem vsetkym

Aby sme ešte upresnili, k OBRATU DPH.

Hovoríme o príjmoch z výherných automatov na základe mandátnej zmluvy.

Ak nie si registrovaná tak príjmy z VHP vynímaš z obratu, ktorý ťa hodí do povinnosti sa registrovať.

Ak si už registrovaná na DPH potom príjmy z výherných HP sú tie, ktoré spôsobujú povinnosť počítať koeficienty.

apo
Tita
08.03.08,21:57
nie som registrovanaaaaaaa,
preto tu neustale riesim dilemu ci sme nepresiahli
1,5 milionovy obrat:(
apo
08.03.08,22:15
Príjmy z výherných HP sú vyňaté.
Z nevýherných prístrojov a hudobných boxov idú do obratu.

Je to tým, že hracie automaty výhrené su dané na jednu platformu s TIPOSOM a ďalšími hrami povolenými štátom.

apo
Tita
08.03.08,22:42
Príjmy z výherných HP sú vyňaté.
Z nevýherných prístrojov a hudobných boxov idú do obratu.

Je to tým, že hracie automaty výhrené su dané na jednu platformu s TIPOSOM a ďalšími hrami povolenými štátom.

apo
ale co zmluvy ktore ma krcmar uzavrete??? Tie sa do uvahy neberu?

vid prispevok kája:
citujem "Pri nájomnej zmluve sa určite nejedná o oslobodený príjem a pri ostatných príjmoch sa dá veľmi ťažko vyjadriť, je potrebné bližšie preštudovať zmluvy."
Muška
08.03.08,23:54
Tita, veď zákon o DPH jasne hovorí o mandatárovi, ...takže opäť §§:
Zákon o DPH
§ 41
Prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier
(2) Od dane je oslobodená aj činnosť spočívajúca v zabezpečení prevádzkovania lotérií a iných podobných hier, ktorá je vykonávaná v mene a na účet osoby, ktorá má povolenie na prevádzkovanie podľa osobitného predpisu. Zabezpečením prevádzkovania lotérií a iných podobných hier sa rozumie príjem stávok, predaj žrebov, výplata výhier a ďalšie služby priamo s nimi spojené, poskytované mandatárom.

.... a príjem na základe takejto zmluvy sa nezaratáva do obratu pre DPH
Tita
09.03.08,17:34
Tita, veď zákon o DPH jasne hovorí o mandatárovi, ...takže opäť §§:
Zákon o DPH
§ 41
Prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier
(2) Od dane je oslobodená aj činnosť spočívajúca v zabezpečení prevádzkovania lotérií a iných podobných hier, ktorá je vykonávaná v mene a na účet osoby, ktorá má povolenie na prevádzkovanie podľa osobitného predpisu. Zabezpečením prevádzkovania lotérií a iných podobných hier sa rozumie príjem stávok, predaj žrebov, výplata výhier a ďalšie služby priamo s nimi spojené, poskytované mandatárom.

.... a príjem na základe takejto zmluvy sa nezaratáva do obratu pre DPH
dakujem,
ale keby ste radsej pisali rady z praxe!! ...
a nielen kopirovali zakony...toto som si tlacila ako prve uz davno a nepomohlo:)
viem ze nema mandatnu zmluvu ale ako som uz spominala má
zmluvu o umiestneni a prevadzke,
zmluvu o spolupraci
a nájomnu zmluvu:(
tak neviem ci mu ich dat prerobit alebo podstatou su rovnake len ich premenuje:D uz som z toho blbček, jedno viem isto..nechce to do obratu dph
Levik929
06.01.09,23:16
Dobrý deň...Chcem sa spítať, či niekto nevie ako to je s výherným automato, keďže niesom platca DPH...Každý mesiac chodia vyberať automat s ktorého mám percentá, to sa ráta do môjho príjmu. Ale chcem sa spítať, či do príjmu tak ako tržba s pások registračnej pokladne, alebo je to iný príjem.Totiž jeden účtovník mi tvrdí že je to tak ako keby som mala tržbu a ráta sa mi to do obratu s ktorého takým to sposobom o chvíľu budem platcom DPH a druhý zasa tvrdí, že to sa neberie do príjmu tak ako tržba a nespadá to pod výpočet obratu s ktorého sa vyrátava DPH...Neviem či sam to napísala zrozumiteľne, ale ak mi niekto vie pomocť, budem veľmi vďačná, lebo som z toho už celkom domotaná...
ekopo
07.01.09,06:48
keď už sa pýtaš, tak spravidla tržba z VHA - nevstupuje do obratu pre registráciu DPH a v PD sa účtuje ako POZD - ostatný. Najvhodnejšia zmluva s poskytovateľom automatov je mandátna zmluva.
abel
07.01.09,06:58
Pozri príspevok 28 v tejto téme. Ak sú výherné automaty, vyplatená odmena nevstupuje do obratu, ak sú nevýherné, príjem vstupuje do obratu pre zistenie príjmu na registráciu DPH. Pri výherných je potrebné mať uzatvorenú Mandátnu zmluvu.
http://www.porada.sk/549326-post28.html
Zuzy
19.02.09,18:37
My máme túto zmluvu: názov: Obchodná zmluva o podmienkach umiestnenia výherného prístroja v prevádzke podnikatela, podla obchodného zákonníka ,.. za umiestnenie výh. prístroja vo svojom zariadení a za obsluhu tohoto prístroja má nárok na mesačnú odmenu vo výške 30 % z hrubého výberu....čiže nie je to mandátna zmluva, treba sledovat tieto príjmy z hladiska DPH?
Zuzy
20.02.09,06:06
My máme túto zmluvu: názov: Obchodná zmluva o podmienkach umiestnenia výherného prístroja v prevádzke podnikatela, podla obchodného zákonníka ,.. za umiestnenie výh. prístroja vo svojom zariadení a za obsluhu tohoto prístroja má nárok na mesačnú odmenu vo výške 30 % z hrubého výberu....čiže nie je to mandátna zmluva, treba sledovat tieto príjmy z hladiska DPH?

Prosím Vás, vedel by niekto poradiť? ďakujem
apo
20.02.09,09:28
Áno, na základe takto postavenej zmluvy z vašich príjmov budete odvádzať DPH.

Je otázne či budete DPH počítať dovnútra to je 30%podiel/119*19, alebo povýšite odmenu to je 30%podiel/100*19.

Majitelia výherných automatov nie sú OBVYKLE platiteľmi DPH aspoň zatiaľ som od takého majiteľa neúčtoval príjem a ani nebola postavená zmluva tak ako to popisuješ.

V zmluve o s majiteľom výherného automatu treba presne definovať, ako sa bude DPH počítať, lebo správca dane vás môže dodaniť tak, ža bude po vás požadovať, aby ste DPH navýšili na vašu odmenu, nakoniec je to pre vás finančne výhodnejšie.

apo
macula
20.02.09,10:00
Ahojte,
aj ja učtujem jedno pohostinstvo, ktoré má na prevádzke VHP.Má uzatvorenú Mandátnu zmluvu o prenájme nebytového priestoru, kde podnikateľovi prináleží podiel vo výške 30% z hrubého zisku VHP. Fakturujem bez DPH a požívam koeficient.Postupujem správne?
Zuzy
20.02.09,10:46
Apo, ďakujem pekne za tvoj odpoveď, chvalabohu ešte sme neprekročili za 12 mesiacov 35000 eur, ja som tie podiely sledovala takto už od roku 2004, odkedy máme tie VHA. nebolo by lepšie, keby majitel VHA nám prepísal zmluvu na mandátnu?
Zuzy
21.02.09,11:07
My máme túto zmluvu: názov: Obchodná zmluva o podmienkach umiestnenia výherného prístroja v prevádzke podnikatela, podla obchodného zákonníka ,.. za umiestnenie výh. prístroja vo svojom zariadení a za obsluhu tohoto prístroja má nárok na mesačnú odmenu vo výške 30 % z hrubého výberu....čiže nie je to mandátna zmluva, treba sledovat tieto príjmy z hladiska DPH?

Nemá náhodou niekto takú istú zmluvu od Matrix sro? Sledujete príjem z hladiska DPH?
Muška
21.02.09,11:17
Zuzy,
vlastne nájom aj obsluhu VHP máte v jednej sume.
Moji klienti mali najskôr "nájomnú zmluvu za priestor pod automatom" a keď doplnili do DPH oslobodenie na základe mandátnej zmluvy, tak s majiteľom VHP zmenili zmluvu na 5 % zmluva o nájme a 20 % na základe Mandátnej zmluvy ako obsluha automatov.

Do obratu som započítavala iba tých 5 %.
P.S.1
Mali by ste sa dohodnúť s majiteľmi VHP o zmene zmluvy, aby si nebola na pochybách :)
P.S.2
zákon o DPH:
(2) Od dane je oslobodená aj činnosť spočívajúca v zabezpečení prevádzkovania lotérií a iných podobných hier, ktorá je vykonávaná v mene a na účet osoby, ktorá má povolenie na prevádzkovanie podľa osobitného predpisu. Zabezpečením prevádzkovania lotérií a iných podobných hier sa rozumie príjem stávok, predaj žrebov, výplata výhier a ďalšie služby priamo s nimi spojené, poskytované mandatárom.
Zuzy
21.02.09,13:17
Muška ďakujem Ti za odpovede, a nielen v tomto príspevku, niekedy mi veľa pomožeš
apo
21.02.09,15:28
Ahojte,
aj ja učtujem jedno pohostinstvo, ktoré má na prevádzke VHP.Má uzatvorenú Mandátnu zmluvu o prenájme nebytového priestoru, kde podnikateľovi prináleží podiel vo výške 30% z hrubého zisku VHP. Fakturujem bez DPH a požívam koeficient.Postupujem správne?

Určite áno.
Do koeficientu idú tržby z nájmu ako aj z podielu podľa mandátnej zmluvy rovnako.
Ty už nič neriešiš, lebo si platca DPH.

apo
korela888
24.02.09,13:37
Dobrý deň,
mám rovnako otázku k tejto téme, účtujeme heňu s VHP v podvojnom účtovníctve. Chcem sa spýtať, v prípade, že v automate nie je dostatok peňazí, výhra sa vyplatí súkromnej osobe v hotovosti. Vedel by mi niekto poradiť, kde by som to mal správne zaúčtovať??? Ďakujem pekne za odpoveď.
apo
24.02.09,13:47
Dobrý deň,
mám rovnako otázku k tejto téme, účtujeme heňu s VHP v podvojnom účtovníctve. Chcem sa spýtať, v prípade, že v automate nie je dostatok peňazí, výhra sa vyplatí súkromnej osobe v hotovosti. Vedel by mi niekto poradiť, kde by som to mal správne zaúčtovať??? Ďakujem pekne za odpoveď.

Ak je to PO potom 211/365
AK je to FO potom 211/491

Tam nie je čo riešiť nakoľko peniaze sa vysporiadajú s majiteľom hracieho automatu. Predpokladám, že neprevádzkujete vlastný hrací automat, ale v podstate je to jedno.

Účtovanie hracích automatov sa robí rôzne.
1. osoba, ktorá má VHP na základe mandátnej zmluvy účtuje iba príjem svojho podielu.
2. Účtoval som postup v ktorom sa odvádzali všetky peniaze z ponížené o výhry na bežný účet vlastníka VHP a odmena na základe mandátnej zmluvy prišla na účet. Robili sme to v JÚ a všetko na nedaňových prevodoch peňazí.

apo
Dada
05.03.09,05:22
Takže mám mandátnu zmluvu na Výherné automaty, mesačne mi na účet chodí "provízia", podľa toho,čo som sa tu dočítala, tak ju budem dávať do ostatných príjmov a nerátam ju do obratu na DPH. Ale bude sa mi rátať do príjmov, ktoré ovplyvňujú odvody so sociálky? Lebo kolegyňa zisťovala, že tento príjem z mandátnej zmluvy by mal byť v daňovom priznaní uvedený v § 8 a z tohto sa nevypočítavajú potom odvody do sociálky. Viete mi poradiť?
Eva99
05.03.09,07:46
Prosím Vás, som z tohto úplne mimo, tak v prvom rade prosím o trpezlivosť a v druhom o radu... Mám Zmluvu o spolupráci, vzájomných službách a spoločnom postupe so spoločnosťou Slovenské lotérie a.s.. Podľa všetkých tu spomínaných znakov je to mandátna zmluva. Každý mesiac pošlú na účet odmenu, ktorá je percentom z tržby. Od 01.02.2009 som sa stala platcom DPH. Doteraz som im ani faktúru neposielala, oni ju nechceli, dávali mi prepočtovú tabuľku na základe ktorej poslali peniaze. Aj naďalej budem faktúru vystavovať a účtovať bez DPH. Koeficient budem uplatňovať zrejme len z prenájmu priestorov, pretože som im prefaktúrovala určitú časť telefónnych poplatkov, keďže ich systém je napojený na môj internet. Iné náklady v súvislosti s nimi nemám. Správne?
Ten koeficient... Mala by som si ho dať odsúhlasiť u správcu dane. Ako sa k nemu dopracujem? Podľa §50 ods. 3 odhadom. Takže keď tržby z VHP mám za minulý rok cca 61.000,- Sk, tžby za všetky tovary a služby cca 1.652.000,- Sk (tu sú aj tie tržby z VHP?) tak koeficient bude 0,037? Môžem to takto odhadnúť? Je to skutočne len odhad, keďze tržby sú aj s daňou...
Prosím, obesím sa z toho koeficientu... :o
Eva99
09.03.09,06:03
Prosím Vás, som z tohto úplne mimo, tak v prvom rade prosím o trpezlivosť a v druhom o radu... Mám Zmluvu o spolupráci, vzájomných službách a spoločnom postupe so spoločnosťou Slovenské lotérie a.s.. Podľa všetkých tu spomínaných znakov je to mandátna zmluva. Každý mesiac pošlú na účet odmenu, ktorá je percentom z tržby. Od 01.02.2009 som sa stala platcom DPH. Doteraz som im ani faktúru neposielala, oni ju nechceli, dávali mi prepočtovú tabuľku na základe ktorej poslali peniaze. Aj naďalej budem faktúru vystavovať a účtovať bez DPH. Koeficient budem uplatňovať zrejme len z prenájmu priestorov, pretože som im prefaktúrovala určitú časť telefónnych poplatkov, keďže ich systém je napojený na môj internet. Iné náklady v súvislosti s nimi nemám. Správne?
Ten koeficient... Mala by som si ho dať odsúhlasiť u správcu dane. Ako sa k nemu dopracujem? Podľa §50 ods. 3 odhadom. Takže keď tržby z VHP mám za minulý rok cca 61.000,- Sk, tžby za všetky tovary a služby cca 1.652.000,- Sk (tu sú aj tie tržby z VHP?) tak koeficient bude 0,037? Môžem to takto odhadnúť? Je to skutočne len odhad, keďze tržby sú aj s daňou...
Prosím, obesím sa z toho koeficientu... :o
posúvam...
abel
09.03.09,06:31
Prosím Vás, som z tohto úplne mimo, tak v prvom rade prosím o trpezlivosť a v druhom o radu... Mám Zmluvu o spolupráci, vzájomných službách a spoločnom postupe so spoločnosťou Slovenské lotérie a.s.. Podľa všetkých tu spomínaných znakov je to mandátna zmluva. Ja by som odporučila premenovať ju vyslovene na Mandátnu zmluvu. Každý mesiac pošlú na účet odmenu, ktorá je percentom z tržby. Od 01.02.2009 som sa stala platcom DPH. Doteraz som im ani faktúru neposielala, oni ju nechceli, dávali mi prepočtovú tabuľku na základe ktorej poslali peniaze. Aj naďalej budem faktúru vystavovať a účtovať bez DPH. Koeficient budem uplatňovať zrejme len z prenájmu priestorov, pretože som im prefaktúrovala určitú časť telefónnych poplatkov, keďže ich systém je napojený na môj internet. Iné náklady v súvislosti s nimi nemám. Správne? A čo taká elektrická energia? Alebo náklady na kúrenie tých priestorov, na upratovanie?
Ten koeficient... Mala by som si ho dať odsúhlasiť u správcu dane. Ako sa k nemu dopracujem? Podľa §50 ods. 3 odhadom. Takže keď tržby z VHP mám za minulý rok cca 61.000,- Sk, tžby za všetky tovary a služby cca 1.652.000,- Sk (tu sú aj tie tržby z VHP?) tak koeficient bude 0,037? Môžem to takto odhadnúť? Je to skutočne len odhad, keďze tržby sú aj s daňou...
Prosím, obesím sa z toho koeficientu... :o
Ja som počítala koeficient odhadom až od doby, kedy sme sa stali platiteľmi DPH, a nie za predchádzajúci rok. V prílohe ti zasielam vzor žiadosti o odsúhlasenie a tabuľku, ako som si predbežný koeficient vypočítala - firma sa stala platiteľom od 1. 3. 2008 a používa 2 registračné pokladne.
Daňový úrad nám na základe toho koeficient odsúhlasil.
Eva99
09.03.09,07:02
Ja som počítala koeficient odhadom až od doby, kedy sme sa stali platiteľmi DPH, a nie za predchádzajúci rok. V prílohe ti zasielam vzor žiadosti o odsúhlasenie a tabuľku, ako som si predbežný koeficient vypočítala - firma sa stala platiteľom od 1. 3. 2008 a používa 2 registračné pokladne.
Daňový úrad nám na základe toho koeficient odsúhlasil.

Ďakujem veľmi pekne! Náklady na energie sú v cene prenájmu, tak preto som písala len prenájom... Keďže som platiteľ od 01.02.2009, budem ten koeficient počítať odhadom len z januára, áno? A ak by mi vyšiel koeficient nejakých 0,98, čo je vlastne jedna celá, môžem žiadať daňový úrad, že by som ho nemusela počítať vôbec? Nemáte s tým skúsenosti?
abel
09.03.09,07:08
Ďakujem veľmi pekne! Náklady na energie sú v cene prenájmu, tak preto som písala len prenájom... Keďže som platiteľ od 01.02.2009, budem ten koeficient počítať odhadom len z januára, áno? A ak by mi vyšiel koeficient nejakých 0,98, čo je vlastne jedna celá, môžem žiadať daňový úrad, že by som ho nemusela počítať vôbec? Nemáte s tým skúsenosti?
Evka, koeficient som počítala od doby, kedy sa firma stala platiteľom DPH, v tvojom prípade od 1. 2. 2009, nie za január.
Eva99
09.03.09,07:27
Evka, koeficient som počítala od doby, kedy sa firma stala platiteľom DPH, v tvojom prípade od 1. 2. 2009, nie za január.

Ďakujem :)
Dada
09.03.09,10:07
Takže mám mandátnu zmluvu na Výherné automaty, mesačne mi na účet chodí "provízia", podľa toho,čo som sa tu dočítala, tak ju budem dávať do ostatných príjmov a nerátam ju do obratu na DPH. Ale bude sa mi rátať do príjmov, ktoré ovplyvňujú odvody so sociálky? Lebo kolegyňa zisťovala, že tento príjem z mandátnej zmluvy by mal byť v daňovom priznaní uvedený v § 8 a z tohto sa nevypočítavajú potom odvody do sociálky. Viete mi poradiť?

Posúvam, poraďte prosím.
Dada
09.03.09,12:07
Je to príjem z podnikania, takže OSTATNÉ PRÍJMY daňové spolu s úrokmi pripísanými na BÚ.

Prepáč, niekedy sa celkom nevžijem do položenia toho čo sa pýta, keď má informácie zľava sprava, vtedy je ozaj dôležitý každý detail.

Pozdravujem.

apo

Kolegyňa zisťovala, že tento príjem sa má uvádzať v § 8 a nie v § 6, a ja som si nie celkom istá. Poradíte prosím?
abel
09.03.09,12:19
Ja ich u všetkých svojich klientov, ktorí majú pohostinskú činnosť alebo reštauráciu, dávam do §6 - ostatné príjmy. Tak keď to kolegyňa zisťovala, mala by zistiť aj to, prečo do §8.
Maaaria
11.03.09,17:30
obraciam sa na Vas s otazkou, aj ked som to tu cele presla nenasla som odpoved na moju otazku.
pohostinstvo ktore uctujem ma vyherne hracie pristroje. na konci mesiaca pridu majitelia VHP a vyplatia proviziu z nazbieranych penazi. Nie su platcami DPH, pohostinstvo je platca DPH. Ide mi o to, ci tuto proviziu dam do danoveho priznania k DPH do r.13, cize oslobodene prijmy, alebo tento prijem nikde neuvadzam.
dakujem za odpoved
abel
11.03.09,19:35
Ja ho dávam do r. 13
Maaaria
18.03.09,07:08
potom tiez ratate koeficient?
dzakova
19.03.09,07:36
Citam, citam a neviem si priradit odpoved.
Ako uz bolo pisane, aj ja ma pohostinstvo, kde nam vyuctuju proviziu za kazdy mesiac z VHP. No firma, ktora nam to vyplaca sa stala od tohto roku platcom DPH ako aj pohostinstvo, kde uctujem. Je v tom nejaky rozdiel? A o akom koeficiente pisete, nerozumiem tomu. V minulom roku bolo pohostinstvo pisane na neplatcu DPH a prijem som davala do POZD.
Dakuje za odpoved.
apo
19.03.09,09:41
Citam, citam a neviem si priradit odpoved.
Ako uz bolo pisane, aj ja ma pohostinstvo, kde nam vyuctuju proviziu za kazdy mesiac z VHP. No firma, ktora nam to vyplaca sa stala od tohto roku platcom DPH ako aj pohostinstvo, kde uctujem. Je v tom nejaky rozdiel? A o akom koeficiente pisete, nerozumiem tomu. V minulom roku bolo pohostinstvo pisane na neplatcu DPH a prijem som davala do POZD.
Dakuje za odpoved.


Skôr ako Ti budeme radiť musíš v Pohode nájsť štúdijný materiál čo je to koeficient. Vojdi do porady o DPH daj si vyhľadať príspevky s kľúčom koeficient a keď budeš vedieť čo sú oslobodené plnenia od dane, čo je to krátenie dane na vstupe koeficientom potom sa až pýtaj v čom si nevieš rady.

Pozdravujem.

apo
dzakova
20.03.09,09:20
Dakujem za radu. Vsetko som si presla a som taka "mudra" ako predtym. Lahko sa to vysvetluje tym, co to robia a vedia o com to je. Dalo by ti vela namahy vy svetlit mi to?
Budem velmi vdacna vsetkym, co mi pomozu.
Muška
20.03.09,09:32
Dakujem za radu. Vsetko som si presla a som taka "mudra" ako predtym. Lahko sa to vysvetluje tym, co to robia a vedia o com to je. Dalo by ti vela namahy vy svetlit mi to?
Budem velmi vdacna vsetkym, co mi pomozu.
Ak sú to VÝHERNÉ hracie automaty mali by mať medzi sebou podpísanú "Mandátnu zmluvu", lebo zákon hovorí o mandatárovi.

A potom ten "krčmár" faktúruje príjem z automatov bez DPH, lebo podľa zákona o DPH je tento príjem oslobodený od DPH.

trošku zo zákon o DPH
§ 41
Prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier


(1) Oslobodené od dane je prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier osobou, ktorá má povolenie na ich prevádzkovanie podľa osobitného predpisu.21)

(2) Od dane je oslobodená aj činnosť spočívajúca v zabezpečení prevádzkovania lotérií a iných podobných hier, ktorá je vykonávaná v mene a na účet osoby, ktorá má povolenie na prevádzkovanie podľa osobitného predpisu. Zabezpečením prevádzkovania lotérií a iných podobných hier sa rozumie príjem stávok, predaj žrebov, výplata výhier a ďalšie služby priamo s nimi spojené, poskytované mandatárom.


....no a pretože ten Tvoj klient "krčmár" vykonáva činnosť, ktoré:
- SÚ oslobodené od DPH /automaty/
- ale aj činnosti , ktoré NIE SÚ oslobodené od DPH/predaj v krčme/ ,

tak musí pri odpočítaní DPH z nákladov rozdeliť náklady na:
- náklady, ktoré sa týkali iba predaja v krčme /napr. tovar/ - 100 % odpočet DPH
- náklady, ktoré sa týkali príjmov z automatov - 0 DPH na odpočet
- náklady, ktoré sa týkali aj predaja aj automatov /napr. elektrika, nájom, /...no a tu musí počítať "koeficient", ktorý si vypočítal a to takto:

podľa § 50 zo zákona o DPH
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy)

P.S.
klikni: http://www.porada.sk/t74054-koeficient.html#post656296
dzakova
20.03.09,11:41
Dakujem Muska.
veronikasad
20.04.09,21:20
Ahojte,

prevzala som JU živnostníka - majitela pohostinstva, ktorý v januári 2009 presiahol obrat 35000€ a od 1.3. je platitelom DPH. Vo svojej prevádzke má umiestnený aj výherný hrací automat, ktorého prevádzkovateľom je firma VIX /preverovala som na stránke drsr - neplatitel DPH/.

Medzi majitelom a prevádzkovatelom je uzatvorená "Zmluva o dodávke prác pri prevádzkovaní výherných prístrojov uzatvorená v súlade s ustanovením § 269, odst.2 Obch.zák."
Majitel pohostinstva je v zmluve definovaný ako správca.

Predmet zmluvy : Táto zmluva upravuje vzťahy medzi správcom a prevádzkovatelom v súvislosti so zabezpečovaním ich prevádzky. Správca sa zaväzuje vykonávať pre prevádzkovatela práce spočívajúce v obsluhe VP, ochrane pred poškodením a vyúčtovaní ...

Dohoda o podieloch z hry : Prevádzkovatel a správca sa dohodli na podieloch hry znížených o vyplatené výhry ...

Niekoľkokrát som čítala príspevok č. 28 od abel, moc som z toho múdra neni. Ako mám posudzovať províziu z hľadiska DPH, ktorú krčmár dostáva :

1. ako oslobodený príjem vstupujúci do koeficientu podľa § 41 odst. 2 Zákona o DPH ?

alebo
2. ako službu, podliehajúcu DPH.

Nie je uzatvorená žiadna mandátna zmluva, doteraz majitel pohostinstva nevystavoval žiadne faktúry, dokladom bol len Protokol z automatov za mesiac + VPD od prevádzkovatela.
Má povinnosť ako platitel DPH vystavovať teraz faktúru ?

Vďaka za každú radu, doklady sa mi dostali do rúk až dnes, tak do termínu na podanie DP DPH odpoveď z DR SR nedostanem.
apo
21.04.09,08:55
Pre veronikasad a ostatných.

Ak nie je mandátna zmluva tak odmena sa povyšuje o DPH.

Je to podobné ako keby sa krčmár staral o čistenie chodníka pred sídlom firmy majiteľa výherného automatu. Jeho odmena nie je cez mandátnu zmluvu napojená na oslobodené plnenia podľa zákona o DPH.

Zmluvy sú veľmi dôležité, dokiaľ krčmár nebol platiteľom DPH tak to bolo jedno, ale teraz je iná situácia.


apo
Eva99
21.04.09,09:03
Pre veronikasad a ostatných.

Ak nie je mandátna zmluva tak odmena sa povyšuje o DPH.

Je to podobné ako keby sa krčmár staral o čistenie chodníka pred sídlom firmy majiteľa výherného automatu. Jeho odmena nie je cez mandátnu zmluvu napojená na oslobodené plnenia podľa zákona o DPH.

Zmluvy sú veľmi dôležité, dokiaľ krčmár nebol platiteľom DPH tak to bolo jedno, ale teraz je iná situácia.


apo

Slovenské lotérie a.s. majú uzatvorené zmluvy, ktoré nie sú priamo v názve ako mandátne, ale Zmluva o spolupráci, vzájomných službách a spoločnosm postupe. Vystupuje tu prevádzkovateľ a vykonávateľ. Nie je to vlastne to isté, ako mandatár a mandant?
veronikasad
21.04.09,09:18
Pre veronikasad a ostatných.

Ak nie je mandátna zmluva tak odmena sa povyšuje o DPH.

Je to podobné ako keby sa krčmár staral o čistenie chodníka pred sídlom firmy majiteľa výherného automatu. Jeho odmena nie je cez mandátnu zmluvu napojená na oslobodené plnenia podľa zákona o DPH.

Zmluvy sú veľmi dôležité, dokiaľ krčmár nebol platiteľom DPH tak to bolo jedno, ale teraz je iná situácia.


apo
Vďaka za reakciu. Práve som sa vrátila z DU, kde mi pracovníčka poradenského oddelenia tvrdila, že bez ohľadu na to, aká zmluva je uzatvorená, ide o oslobodený príjem, ktorý vstupuje do koeficientu,

Tak som z toho teraz jeleň ...

PS : Pozerala som § 269 odst. 2 Obch.zákonníka :

"Účastníci môžu uzavrieť aj takú zmluvu, ktorá nie je upravená ako typ zmluvy. Ak však účastníci dodatočne neurčia predmet svojich záväzkov, zmluva nie je uzatvorená."
Pracovníčka DU na základe predmetu zmluvy posúdila, že ide o činnosť oslobodenú - aj keď zmluva nie je nazvaná mandátna zmluva. Je to OK ?
apo
21.04.09,09:46
Stanovisko pani z DÚ je zaujímavé.

Moja rada vychádza z informácie z daňových seminárov kde som niekoľkokrát nastolil túto otázku a pani lektorka tvrdí, že ak krčmírova odmena je za nájom priestoru je to nájom a nemá nič spoločné s VHP a ak dostáva odmenu zato, že má dohľad na chodom zariadenia, utiera na ňom prach a ak sa pokazí zavolá majiteľa aby dal majiteľa nie je to odmena oslobodená od dane.

apo
veronikasad
21.04.09,09:49
Stanovisko pani z DÚ je zaujímavé.

Moja rada vychádza z informácie z daňových seminárov kde som niekoľkokrát nastolil túto otázku a pani lektorka tvrdí, že ak krčmírova odmena je za nájom priestoru je to nájom a nemá nič spoločné s VHP a ak dostáva odmenu zato, že má dohľad na chodom zariadenia, utiera na ňom prach a ak sa pokazí zavolá majiteľa aby dal majiteľa nie je to odmena oslobodená od dane.

apo
Mám ten istý názor ako ty, čo by si urobil - musím sa rozhodnúť ...
Kája.
21.04.09,10:00
Fakturovať s DPH.
Eva99
21.04.09,10:32
Fakturovať s DPH.

Ako to môžete takto jednoznačne povedať? Pár príspevkov skôr som písala, že ja mám zmluvu so Slov. lotérie, ktorá tiež nemá v názve "mandátna", ale podľa obsahu usudzujem, že má jej náležitosti. Jednak vzhľadom na pomenovanie zmluvných strán - prevádzkovateľ, vykonávateľ a tiež napríklad z vety: Vykonávateľ získané oprávnenia na vykonávanie činností spojených s prevádzkovaním terminálov VLT nemôže delegovať na tretie osoby, atď... Oprávnenie na vykonávanie činností, nie prenájom, ani utieranie prachu... Nemyslíte, že napríklad na základe takejto zmluvy by sa malo faktúrovať bez DPH?
Muška
21.04.09,11:34
Ja sa tiež prikláňam k názoru Evky99, lebo
(2) Od dane je oslobodená aj činnosť spočívajúca v zabezpečení prevádzkovania lotérií a iných podobných hier, ktorá je vykonávaná v mene a na účet osoby, ktorá má povolenie na prevádzkovanie podľa osobitného predpisu. Zabezpečením prevádzkovania lotérií a iných podobných hier sa rozumie príjem stávok, predaj žrebov, výplata výhier a ďalšie služby priamo s nimi spojené, poskytované mandatárom.

Dôležité je - čo je v zmluve napísané.
veronikasad
21.04.09,13:57
V zmluve je napísané toto :


Medzi majitelom a prevádzkovatelom je uzatvorená "Zmluva o dodávke prác pri prevádzkovaní výherných prístrojov uzatvorená v súlade s ustanovením § 269, odst.2 Obch.zák."
Majitel pohostinstva je v zmluve definovaný ako správca.

Predmet zmluvy : Táto zmluva upravuje vzťahy medzi správcom a prevádzkovatelom v súvislosti so zabezpečovaním ich prevádzky. Správca sa zaväzuje vykonávať pre prevádzkovatela práce spočívajúce v obsluhe VP, ochrane pred poškodením a vyúčtovaní ...

Dohoda o podieloch z hry : Prevádzkovatel a správca sa dohodli na podieloch hry znížených o vyplatené výhry ...

Nie je to príjem stávok, predaj, žrebov - je to výherný hrací automat ...
Muška
21.04.09,15:23
Nie je to príjem stávok, predaj, žrebov - je to výherný hrací automat ...
Veronika nie je to príjem stávok, ale zákon hovorí:

(2) Od dane je oslobodená aj činnosť spočívajúca v zabezpečení prevádzkovania lotérií a iných podobných hier, ktorá je vykonávaná v mene a na účet osoby, ktorá má povolenie na prevádzkovanie podľa osobitného predpisu.

....a zákon ďalej hovorí čo sa pod tým zabezpečením rozumie:

Zabezpečením prevádzkovania lotérií a iných podobných hier sa rozumie príjem stávok, predaj žrebov, výplata výhier a ďalšie služby priamo s nimi spojené, poskytované mandatárom.

Podľa mňa máš v zmluve jasne, že "krčmár" zabezpečuje prevádzkovanie VHA /tzn. iné podobný hry/ v mene a na účet osoby , ktorá má na to povolenie.

Veronika, keďže tá druhá strana nie je platiteľ DPH určite sa mu nebude páčiť ak navýšiš o DPH. A Tvojmu klientovi by sa zasa nepáčilo, keby jeho podiel bol vrátane DPH.

Tiež si myslím, že záleží na OBSAHU zmluvy a nie na NÁZVE.
A podľa mňa Tvoj obsah zmluvy napĺňa vyššie uvedený §.
Muška
21.04.09,15:52
í, že ak krčmírova odmena je za nájom priestoru je to nájom a nemá nič spoločné s VHP a ak dostáva odmenu zato, že má dohľad na chodom zariadenia, utiera na ňom prach a ak sa pokazí zavolá majiteľa aby dal majiteľa nie je to odmena oslobodená od dane.

apo

...ale tu tiež môže dávať bez DPH. /do 31.3.2009 dokonca MUSÍ faktúrovať nájom bez DPH - keďže vlastník VHP je neplatiteľ DPH/

Moji klienti mali najskôr túto odmenu z VHA ako "nájom priestorov" pod VHA. Až neskôr spísali Dodatok ako Mandátnu zmluvu a rozdeľoval sa príjem:
5 % nájom, 20 % na základe Mandátnej zmluvy. A to len z toho dôvodu, že príjem z tej mandátnej zmluvy sa nezapočítaval do obratu pre DPH.
veronikasad
21.04.09,18:40
Muška, ale v tej zmluve sa nájom vôbec nespomína :

Predmet zmluvy : Táto zmluva upravuje vzťahy medzi správcom a prevádzkovatelom v súvislosti so zabezpečovaním ich prevádzky. Správca sa zaväzuje vykonávať pre prevádzkovatela práce spočívajúce v obsluhe VP, ochrane pred poškodením a vyúčtovaní ...

Krčmár nerobí žiadne faktúry, pri vyberaní hotovosti sa spíše Protokol z automatov a dostane svoj podiel zo zmluvy.
Ak by som to brala s DPH, musím do zdaniť "zozadu" /provízia = cena s DPH/, asi by mu žiadnu DPH už nedoplatili.
Dnes som sa znovu pokúšala volať do firmy VIX, zajtra by tam mal byť vedúci.
renocka99
27.04.09,09:55
Aj ja mám otázočku. Novozaložená firma s.r.o., platca DPH - kúpi automaty(2ks výherný a 2ks nevýherný) - uplatniť DPH? Ten automat bude spravovaný starou firmou - majú licencie,majiteľ povedal že si to dáko medzi sebou vykompenzujú.jeden automat výherný a jeden nevýherný dá nový firma do nejakého pohostinstva - platcovi DPH, a 1výherný a 1 nevýh.dá nová fi.do pohostinstva neplátcovi. Ako to všetko účtovať v PU? Aké zmluvy su pre nich naj, aby nebol koeficient? poradte. Dobrá rada nad zlato, Ďakujem všetkým vopred.
renocka99
28.04.09,07:01
posúvam
adam
28.04.09,07:45
Dobrý deň,
mohol by niekto prilepiť mandátnu zmluvu týkajúcu sa VHP?
Veľmi by mi to pomohlo, vopred veľmi ďakujem...
renocka99
28.04.09,08:27
prosím Vás nemá niekto s Vás skúsenosti s účtovaním výherných a nevýherných automatov na strane majitela - platcu DPH?
Prosííím
certik
28.04.09,17:05
Ahojte, vrátim sa k mandátnym zmluvám. Mám klienta, ktorý prevádzkuje automaty ako mandatár pre 3 spoločnosti, ktoré majú povolenie. U dvoch z nich má podpísanú mandátnu zmluvu. Ale s jednou spoločnosťou zmluvu o podnájme nebyt.priestorov, kde je napísané že nájomné je dojednané vo výške 30% zo sumy výťažku z VHP. Potom spísali dodatok, že budú mandant a mandatár a že odmena bude rozdelená na 25% bude cena za nájom a 5% ako odplata pre služby podľa dodatku /mandatár/. Takže tých 25% mám považovať za nájom a tu fakturovať buď s DPH, alebo sa rozhodnem oslobodiť a tých 5% bude od DPH oslobodených podľa par. 41?
Tento klient je platcom DPH, ale chce platcovstvo zrušiť lebo v minulom roku nemal obrat, mám do obratu započítať aj príjem z mandátnych zmlúv? Ale ak správne čítam par. 4 tak nie. Dakujem za radu.
adam
30.04.09,06:09
Dobrý deň,
mohol by niekto prilepiť mandátnu zmluvu týkajúcu sa VHP?
Veľmi by mi to pomohlo, vopred veľmi ďakujem...
Nevie mi nikto pomôcť ?...:-(
daniela_s
25.08.09,20:48
ahojte mám otázku ani nie tak k VHP ale k prevádzke krčmy kde sú umiestnené VHP. Kamarát má prenajaté VHP a dostáva mesačne províziu, zákazníkom na VHP by chcel poskytovať občerstvenie zdarma, nevieme sa zhodnúť na tom ako účtovať výdavky na prípravu občerstvenia. Dať ich do daňových nákladov? Neviem či by to nebolo potom reprezentačné.
Ak by to nešlo touto cestou, chcel by to občerstvenie predávať za 0,10 €, čo tiež neviem či môže takto byť, aby všetky náklady na výrobu mohol dať do daňových nákladov.
ďakujem

daniela
apo
26.08.09,07:47
Účtoval som krčmu kde iba provízie samotné vytvorili zisk, z ktorého platiť daň z príjmu sa videlo krčmárovi veľa. Do registračnej pokladnice hádzal iba sporadicky. Potom adekvátne k tržbám za tovar dával aj nákupy tovaru.

Povedal by som, že je to veľmi zlé ak pacientov pri VHP niekto ešte podporí v tom, že ho zadarmo bude nalievať alkoholom. V tomto zmysle výdavok na tovar podporuje tržby na VHP takže by mohol ísť do daňových výdavkov, ale je to maximálne nemorálne. Bŕŕŕŕ.

apo
daniela_s
26.08.09,20:26
ďakujem za odpoveď, on nechce dávať alkohol, chcel by dávať občerstvenie ako chlebíčky, chipsy a podobne.
len som si nebola istá či tie výdavky na nákup môže dávať do daňových nákladov, mne to stále príde ako nejaké repre.
ešte raz vďaka
daniela
apo
27.08.09,07:55
Všetko závisí od uhlu pohľadu a ako si podnikateľ dokáže obhájiť svoj pohľad pred správcom dane.

Zákon o dani z príjmov má veľmi všeobecne zadefinované čo môže znižovať základ dane. Ja tomu v skratke hovorím DZU, to sú výdavky na:
- Dosiahnutie
- Zabezpečenie
- Udržanie

príjmov.

Ak chlebíčky a podobné výdavky zarámcuje do DZU a obháji pred správcom dane tak môže.

apo
diego777
05.10.09,13:24
Zdravim, je tu niekto kto prevadzkuje automaty mohol by mi o tom nieco blizsie povbedat lebo chcem zacat v tom podnikat
Chobot
05.10.09,13:31
Zdravim, je tu niekto kto prevadzkuje automaty mohol by mi o tom nieco blizsie povbedat lebo chcem zacat v tom podnikat

... a máš dobré kontakty v podsvetí? :rolleyes::rolleyes::rolleyes::D

AK to otvoríš, do 3 dní máš na návšteve výpalníkov.
Eva Póčová
18.01.10,09:13
Ahojte,
mám klienta, ktorý prevádzkuje bar a má tam aj výherné automaty. (je platcom DPH). Mohol by mi niekto pomôcť či je nejaká 2% daň čo musí zaplatiť z provízií na DÚ a čo to je presne?
Ďakujem.
apo
18.01.10,09:24
V tejto diskusnej téme je tento problém dobre rozanalyzovaný.

Pozri či je vlastníkom automatov, alebo iný vlastník ich umiestnil v jeho prevádzke. Záleží aj na tom začo berie peniaze, môže to byť podiel, ale môže to byť nájom nebytového priestoru ako aj za starostlivosť o automaty ako také.

Pozri moje príspevky a na všetky otázky je tam odpoveď.

apo
Eva Póčová
18.01.10,09:34
má ich umiestnený v bare a má mandátnu zmluvu. Teraz dostal províziu z tržby VHP celkový za rok 2009. Niečo počul, že musí zaplatiť nejaký daň 2%. ...??? A ja neviem aký???
Eva Póčová
18.01.10,12:38
Bola som na DÚ a tam mi niečo pani spomenula, že vraj v Komárne je nejaký štátny dozor na tieto automaty, ale nikde nenájdem o tom nič. A tiež mi spomenula ten "poplatok, alebo daň alebo neviem čo" má platiť prevádzkovateľ automatov a nie majiteľ krčmy, ktorý má za to len províziu.
Mohol by mi niekto pomôcť čo to má byť?
ZuzanaP
11.02.10,12:02
Pohostinstvo má s prevádzkovateľom VHA zmluvu o umiestnení a obsluhe výherných prístrojov (podľa Obch. zákonníka, § 269 ods. 2 - nepomenované zmluvy), odmenu má stanovenú ako % z mesačnej tržby. V zmluve má napísané, že sa stará o automaty (ochrana pred vandalmi, nahlásenie porúch,...).

V tomto prípade si bude pohostinstvo faktúrovať odmenu aj s DPH, nebude využívať koeficient. Dobre som to pochopila podľa predchádzajúcich príspevkov?

Ďakujem
Kája.
11.02.10,12:20
Ja si myslím, že uvažuješ správne.
ZuzanaP
16.03.10,15:59
Pohostinstvo má s prevádzkovateľom VHA zmluvu o umiestnení a obsluhe výherných prístrojov (podľa Obch. zákonníka, § 269 ods. 2 - nepomenované zmluvy), odmenu má stanovenú ako % z mesačnej tržby. V zmluve má napísané, že sa stará o automaty (ochrana pred vandalmi, nahlásenie porúch,...).

V tomto prípade si bude pohostinstvo faktúrovať odmenu aj s DPH, nebude využívať koeficient. Dobre som to pochopila podľa predchádzajúcich príspevkov?

Ďakujem

Citujem samú seba, nejako sa v tom stále motám: konateľ mi doniesol doklad od firmy, ktorá im vyplatila províziu VHP (výdavkový pokladničný doklad). Nie je tam suma rozpočítaná na základ, daň, je len uvedená suma celkom. Mám si tam ručne dopočítať DPH? Keď si už myslím, že som to konečne pochopila, tak ma takáto vec zmätie.

Ďakujem za rady :)
ZuzanaP
18.03.10,10:36
Citujem samú seba, nejako sa v tom stále motám: konateľ mi doniesol doklad od firmy, ktorá im vyplatila províziu VHP (výdavkový pokladničný doklad). Nie je tam suma rozpočítaná na základ, daň, je len uvedená suma celkom. Mám si tam ručne dopočítať DPH? Keď si už myslím, že som to konečne pochopila, tak ma takáto vec zmätie.

Ďakujem za rady :)

Firma poskytujúca výherné hracie automaty nie je platca DPH. :) Takže nemám asi čo riešiť, je to ale možné???
ZuzanaP
20.03.10,10:30
Firma poskytujúca výherné hracie automaty nie je platca DPH. :) Takže nemám asi čo riešiť, je to ale možné???

Posúvam, ďakujem za rady:)
mato1983
15.06.12,06:03
Som krčmár, ktorý prenajíma výherné a nevýherné automaty. Prečítal som celú tému a pochopil som to tak, že pokiaľ mám výherné automaty, tak musím mať uzatvorenú s majiteľom automatov mandátnu zmluvu (DPH je týmto oslobodené). Ale čo sa týka nevýherných automatov tam DPH musím platiť. Je v niekde v nejakom zákone uvedené % provízie, ktoré mi musí majiteľ nevýherných automatov platiť? Čo myslíte ako by sa postavili k tomu daniari, ak by sme sa dohodli, že majiteľ automatov mi bude platiť napr. 1 % z tržieb? Ďakujem za odpoveď.
denimary
24.09.13,09:02
Ahojte poraďáci, chcem vás poprosiť o radu. Ako zaúčtovať takýto prípad. Majiteľka krčmy má prenajaté hracie automaty od Tipsportu. Mám vystaviť pre nich faktúru s týmito fakturačnými položkami:

- energie : 2,17 s DPH (bez DPH 1,81,- )
- mandátna odmena : 50,27 (0%)
- splátka garancie (záloha) : -35 (0%)
- internet : 3,12 bez DPH

Vôbec si s tým neviem rady, lebo vlastne tomu ani nerozumiem :))) Viete mi s tým poradiť?