Mario Swt
24.06.22,17:43
Doslo k zrazke bicykla a stojacieho auta z dovodu zlyhania brzd na bicykli. Dopravna nehoda nebola setrena policiu cize neexistuje policajna sprava a ani nexistuje ziadne podpisane cestne prehlasenie cyklistu s doznanim. Je mozne ze existuje ocity svedok len zial sa to neda overit kedze cyklista realne nevidel ani stym svedkom nehovoril ci to videl ako sa to stalo alebo len videl uz vysledok.
Udalost bola riesena z HP poskodeneho auta. A teraz poistovna poslala cyklistovi ziadost o vyplatenie nahrady skody za vyplatene poistne plnenie ich klientovi.

Ma pravo poistovna ziadat o nahradu skody ak nexistuje policajny zaznam a ani cestne prehlasenie s doznanim? Je to poistovna Alianz.
Pripadne viete poradit co robit?

Dakujem
buchač
24.06.22,16:04
Pripadne viete poradit co robit?

Zaplatiť.
Jarka 1
24.06.22,16:52
Opýtam sa inak. Ak by teba zrazilo auto a "nexistuje policajny zaznam a ani cestne prehlasenie s doznanim", čo by si očakával od šoféra auta? Prosím neodpovedaj, lebo odpoveď je úplne jasná.
ivka70
24.06.22,18:47
Áno, poisťovňa má nárok.
Cyklista si môže uplatniť túto škodu zo svojho poistenia zodpovednosti za škodu, ak nejaké má
Ak poistený nie je, bude musieť sumu uhradiť
A radšej skôr ako až po vymáhaní súdom, tam zaplatí navyše aj súdne poplatky
Mario Swt
25.06.22,06:09
Ok cize z nejakeho dovodu nahlasim do poistnej udalosti ze vy ste mi poskodili auto lebo som vas pri nom videl a poznam vase udaje. Ale nebudem mat ziaden policajny zaznam o setreni ani vase doznanie. Poistovna mne vyplati nahradu skody a pride za vami vymahat nahradu ako za nahlaseneho vynika. Pokial je mi zname aby sa predchadzalo takymto udalostam preto poistovna potrebuje bud policajnu spravu alebo doznanie. Ale ok zda sa ze uz to nie je potrebne.
Mario Swt
25.06.22,06:24
To je jasne. Na poistku zodpovednosti to asi tazko dat kedze ked spolu byvame a sme partneri a ja mam poistenie zodpovednosti za skodu vratane clenov domacnosti tak ona ma tp inde. Ale vzhladom ze ta poistovna moze to ziadat bez dokementacie len na zaklade oznamenia nebude stacit pre moju poistovnu oznamit ze je clen domacnosti? Alebo tu zial treba to dokazovat rozsiahlou dokumetacou inak povedame neviem co je k tomu potrebne.
buchač
25.06.22,07:05
Mario Swt (Dnes 08:24) To je jasne. Na poistku zodpovednosti to asi tazko dat kedze ked spolu byvame a sme partneri a ja mam poistenie zodpovednosti za skodu vratane clenov domacnosti tak ona ma tp inde.
=======================
...a toto je už čo za psycho ???
jelalim
25.06.22,07:36
- ak je skoda menej ako cca 4000€, vinnik je znamy a uznal svoju vinu, poistovna bude plnit ale ma plne pravo plnenie pozadovat od skodcu. Ak je voci takemuto riziku nejakym sposobom poisteny, bude plnit jeho poistovna. Na preukazanie totho ucelu je vhodne vozit v auta tlacivo, ktore obaja vypisu a podpisu.

- ak vinnik nie je znamy, alebo neuznava svoju vinu, mala byt privolana policia.

- ak uz bolo vyplatene poskodenemu plnenie, poskodeny v nahlaseni uviedol informacie ktore nedokaze preukazat (lebo vinnik bicyklista sa odvola, neprizna, a poprie, ze je vinnik), cela poistna udalost moze byt prehodnotena opatovne, netrufam si odhadnut s akym zaverom. Bolo by potrebne poznat dalsie informacie.


Nechapem, preco ked sa nieco niekto pyta, nemoze hned poskytnut vsetky kompletne informacie. Tu sa musime domnievat a odhadovat ako to bolo. Zatial to vyzera tak, ze vodic zaparkoval svoje auto v dvore, nasledne prisla jeho frajera a si auto nevsimla a v plnej rychlosti do toho auta vpalila.
ivka70
25.06.22,08:22
Policajny zaznam nie je potrebny pri skodovej udalosti.
Nejakym sposobom sa predsa poskodeny dozvedel tvoje udaje, kedze poistovna vie, kto je za sposobdnu skodu zodpovedny.
ivka70
25.06.22,08:24
To nema nic spolocne s tym, ci si skodu sposobil cudzej odobe alebo nuekomu, kto s tebou zije v jednej domacnosti.
Akurat pri clenoch domacnosti sa viac preveruje, ci nejde o fiktivnu skodovu udalost.
Mario Swt
25.06.22,08:29
Dakujem za info. Predpoklad je zly. A preto som neuviedol viac lebo som to nepovazoval za potrebne. Zakladne info co som mal od poistovne pred zacatim konania je ze pokial nie je policajna sprava alebo prehlasenie ze to nebudu vymahat. Keby sa vedelo ze poistovna zavadza tak sa to neriesi s poistovnou ale na priamo co je rychlejsie lacnejsie a bez zbytocnej byrokracie.
Mario Swt
25.06.22,09:06
Tak dobre vediet ze v poistovne zavadzaju ze potrebuju tie dokumenty od policie a cestne prehlasenia. Inak ze sa to neda nahlasit ako pachatel znamy. Xkrat v minulosti ma poistovne donutili nahlasit skodovu udalost na pachatela neznamy i ked som mal vsetky udaje osoby ale nebol policajny zaznam alebo prehlasenie alebo fotka. Tak zda sa ze uz to ide a nic k tomu nie je nutne.
veronikasad
25.06.22,10:53
Napriamo so spolubyvajucou?
Mario Swt
25.06.22,11:40
Napriamo s lakyrnikom/servisom
ivka70
25.06.22,11:52
To mas trochu pomylene cele.... chcelo by to dostudovat podmienky poistenia... :)
Chobot
25.06.22,12:00
Keby som bol likvidátor poisťovne, tak by som tomuto príbehu si neuveril. Že zrovna priateľka, či spolubývajúca išla na bicykli a zrovna pred ňou bolo zaparkované tvoje auto a práve sa jej pokazili brzdy. Asi by som to dal prešetriť, či nešlo o poistný podvod.

Ale vo všeobecnosti - poisťovňa má nárok požadovať náhradu škody od vinníka nehody, ak bol známy vinník. A tvoje meno odniekadiaľ poisťovňa musela mať - či už v poistnom hlásení, alebo v nejakej komunikácii s poisťovňou.

Aké prostriedky na vymáhanie poisťovňa použije - to sa nedá ani odhadnúť. Možno len vyzve vinníka a keď neuhradí, tak od toho upustí. Ak má dostatok dôkazov, tak môže vymáhať aj súdnou cestou. A ak by dokázala poistný podvod, tak to je až na trestné stíhanie. Ale predpokladáme, že to naozaj tá priateľka ti rozbila auto.

Kolega, čo robil vyšetrovateľa poistných podvodov popísal kopec zaujímavých poistných prípadov. Slečinka na malom aute veľkosti Opel Corsa vraj spôsobila niekoľko nehôd, pričom druhými účastníkmi boli Audiny, Bavoráky a Mercedesy. Vraj sa jej museli vyhnúť a pritom narazili do zvodidiel. Zaujímavé je, že slečinka na svojom aute nemala takmer žiadnu škodu. Úhrada škody mala ísť z PZP auta tej slečinky. Asi páni potrebovali po rokoch nový lak na aute. Pri konfrontácii vyšetrovateľa so slečnou tá ani nevedela určiť, kde k dopravnej nehode došlo.
Mario Swt
25.06.22,12:16
Kde pisem ze to bolo moje auto??? Keby to bolo moje auto nahlasim pachatel neznamy a neriesim otazku tu. Alebo rovno to dam opravit lakyrnikovy ak by naklad vs spolucast vysli na rovnako
veronikasad
26.06.22,07:09
Však to napíš zrozumiteľne, kto spôsobil škodu, komu a z koho poistky poisťovňa náhradu škody uhradila...
Chobot
26.06.22,20:14
Napísal si to, ako keby to bolo tvoje auto a ty si poškodený. Však uveď v zadaní celú pravdu a nemusíme potom uvádzať domnienky a hádať, kto je kto a čo je koho.

Na tebou napísané zadanie je odpoveď, že poisťovňa má právo vymáhať regres. Ostatné sú detaily, ktoré vieš len ty a my ich nemáme a preto ti bližšie asi nikto neodpovie.
preboha
30.07.23,18:48
Spôsobili ste škodu a uhradil ju za vás niekto iný - Allianz. Pochopiteľne Allianz žiada refundáciu. Právo na náhradu škody prešlo z poškodeného na Allianz. Stačí ak ste na mieste vypísali a podpísali správu o nehode.
Chobot
30.07.23,21:14
Ty čo si sa zobudil zo zimného spánku, že vyťahuješ staré témy? Alebo sa nudíš?
romana147
31.07.23,07:16
Preboha !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!