Ness
28.09.06,21:11
Ahojte chcela by som poprosiť niekoho, kto sa vyzná v mzdách, aby mi odpovedal na otázku, ako je to s odvádzaním príspevkov zamestnávateľa na DDS. Založila som si DDS v TS a zamestnávateľ má s touto DSS zmluvu. Zaujímalo by ma to, ale z hľadiska mzdy. Je správne, že ak si sporím 800,-- mesačne a zamestnávateľ mi tiež prispieva 800,-- mesačne, že tuto sumu 800,-- pripočítava k mojej hrubej mzde? To znamená, že mi z jeho príspevku idú všetky odvody + daň. Následne ho strhne aj s mojim prispevkom. Je to správne? (moja predstava bola, že z mojej čistej mzdy odíde 800,-- a z iného účtu zamestnávateľa ďaľších 800,--, takže k mojej hrubej mzde a nebude nič navyše pripočítavať) Je správne, že to robí týmto spôsobom? Následne potom ked si budem chcieť peniaze vybrat z DDS mi ich znovu zdania??? Alebo vyplatia čo sme (zc+zľ) nasporili + zhodnotenie?) Diky moc.
ondrejvla
28.09.06,19:44
Áno zamestnávateľ ti to robí správne! Predsa ti sporí na tvojom DDS, je to jeho náklad na tvoju mzdu, tak prečo by to nemala byť zdanené a byť z toho aj odvody? Nie sú to základné odvody, ktoré musí platiť z tvojej mzdy, ale odvody navyše.
jankasm
29.09.06,05:45
Áno zamestnávateľ ti to robí správne! Predsa ti sporí na tvojom DDS, je to jeho náklad na tvoju mzdu, tak prečo by to nemala byť zdanené a byť z toho aj odvody? Nie sú to základné odvody, ktoré musí platiť z tvojej mzdy, ale odvody navyše.

Ja len doplním, že tie odvody navyše idú len do zdravotnej poisťovne. Do vymeriavacieho základu pre sociálnu poisťovňu sa príspevok zamestnávateľa na DSS nezahŕňa. ;)
ľudka
29.09.06,05:49
Ešte taký doplnok: teraz Ti to vstupuje síce do zdaniteľného základu, ale po ukončení zdaňovacieho odbobia môžeš túto čiastku použiť ako odpočítateľnú položku z daňového základu do výšky 12000,-, takže daň sa Ti vlastne vráti.
Chobot
29.09.06,07:13
Ešte taký doplnok: teraz Ti to vstupuje síce do zdaniteľného základu, ale po ukončení zdaňovacieho odbobia môžeš túto čiastku použiť ako odpočítateľnú položku z daňového základu do výšky 12000,-, takže daň sa Ti vlastne vráti.

ľudka, treba si ujasniť, kedy sa o ktorý príspevok jedná.

Pokiaľ ide o príspevok zamestnávateľa, tak ten si nemožno odpočítať zo základu dane. Odpočítať sa dá len príspevok zamestnanca. Zhodou okolnosti sú v tomto prípade oba príspevky rovnako vysoké - 800 skk. Odpočítať si bude môcť sumu 12x800 =9600 SKK, teda príspevok, ktorý platí za seba. Ten príspevok zamestnávateľa bude vždy zdanený.

K dvojitému zdaneniu nepríde, pretože výplata dôchodku z DSS nebude podliehať dani z príjmov, zdaňuje sa len výnos z vložených prostriedkov.
Ness
29.09.06,16:19
Jooooj :) diky moc. Som myslela že sa to tak nema. Inak odpočitavat si budem 12000,-- resp. mzdarka, lebo si sporim okrem iného aj životku 1020 mesačne :-) Ešte raz vďaka :-) ste zlatí...