SiuEm
27.06.22,23:04
Dobrý deň,
Chcela by som sa poradiť o situácii v ktorej som s mojim susedom. Naše domy sú relatívne blízko pri sebe a náš dom je pomerne vyšší ako jeho, takze jeho komín konči tam kde sú naše okná a na vrchnom podlaží. Hlavným problémom je, že on z toho komína dymí konštante cely rok, či je von -20 alebo + 30, kúri smradom. Vo vykurovacej sezóne by som pre to mala pochopenie a toleranciu ale teraz je leto a ha nemôžem ani vyjsť na záhradu alebo vetrať…ak by sme náhodou zaspali pri otvorenom okne, tak sa asi udusime tými jeho spalinami. Ma starý dom, zrejme aj starý nevyvloznovany krátky komín. Už som z toho celého zúfalá, prosím Vás, je nejako právne vymožiteľne aby prestal dymit aspoň v lete?
buchač
28.06.22,03:36
... je nejako právne vymožiteľne aby prestal dymit aspoň v lete?
====================
Pochybujem...
kopretinka
28.06.22,06:54
buchač
28.06.22,08:15
Jednoznačne máš na mysli hento :

" Vlastník nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami. Najmä v týchto prípadoch je potrebné vždy objektívne posúdiť intenzitu zásahu, teda to, či konkrétny zásah prekračuje mieru primeranú pomerom. "

Otázka ale znie :
ČO je to nadmiera ?
Ak by som si mal trochu zauvažovať, tak tu máme len jeden pohľad. Kde je ten druhý ?
Povedzme, že dotyčnému je zima (áno, aj takí jedinci existujú) aj v letných horúčavách a preto si prikúri.
Povedzme, že dotyčný si na ohni aj varí...

Základná otázka znie inak.
Čím kúri v peci (kachliach, krbe..) ?
Ak kúri bežne dostupným palivom (klasické drevo a iné), tak niet o čom.
Ak kúri kadejakým odpadovými onačinami, tak to by už bolo o niečom inom...
--------------------------------------------
K otázke samotnej.

Že má dotyčný nevyvložkovaný komín ? No a čo ? Podľa Siu by to mala byť povinnosť ? Kuwa...nech dá podnet do EU, tam sa toho tí yebnutí blázni sú schopní chytiť a zaviesť do praxe.

Že má starý dom ? Kua...to sú čo za názory ???
Chobot
28.06.22,08:42
Po podnete na obecný úrad obec môže preveriť, či je vykurovacie teleso (kachle, krb, ..) riadne schválené ako MZZO (malý zdroj znečisťovania ovzdušia) a má súhlas na jeho používanie. Ak áno, môžu ešte požadovať, či má urobenú revíziu komína.

Ak toto všetko má, tak nič neporušuje. Za to, že ste si postavili dom s oknami pri jeho komíne, on nemôže.
pavol54
28.06.22,09:51
vyvložkovanie komínu neovplyvňuje spaľovací proces, je to len ochrana stavby majiteľa aby mu porušený komín nezničil vlastný dom
Oliwa
28.06.22,09:58
Keď sa Váš dom staval, vtedy sused celoročne nekúril?
pavol54
28.06.22,11:01
zdroj môže byť schválený, u nás jeden s menším príjmom pálil okrem pneumatík všetko čo horelo to "potešilo" susedov
Chobot
28.06.22,12:46
V tomto prípade je asi jedno, čo páli. Spaliny jej pôjdu do okien aj z dreva aj z pneumatík.

Ale aj keby pálil nejaký fakt bordel, tak neviem, ako by mu to dokázala.
pavol54
28.06.22,13:08
čítal som kedysi že v Čechách, ak je preukázateľne že sa páli takýto matroš nariadia stery sadzí z komína ako dôkaz. Ale určite to nefunguje tak, že susedom sa nepáči dym, tak príde niekto spraviť odber
veronikasad
28.06.22,15:51
Kým som s rodičmi bývalá na dedine u starých rodičov, jediným spôsobom prípravy jedla či v zime alebo v lete bol sporák na pevné palivo. Možno je to ten istý prípad. Čo majú byť hladní?
pavol54
28.06.22,17:39
presne a keď si mama kúpila sporák na bomby, nevedeli sme si vynachváliť ten poriadok v kuchyni
korela
28.06.22,18:24
Aj vodu si môžu ohrievať, to by bolo v poriadku, v zime variť aj vyhrievať dom, lenže niektorí aj v rámci prežitia či šetrenia dnes spaľujú bezohľadne všetko, v tom je tá zákernosť pre ľudské zdravie a prírodu. Už sa to tu spomínalo, že v tých časoch neboli potrebné ani nádoby na komunálny odpad, všetko sa v domácnosti zužitkovalo.
pavol54
28.06.22,19:14
lenže neboli plasty, všetky obaly boli papierové, dokonca sme aj vrecká od múky a cukru opätovne používali, až potom sa použili na zapálenie ohňa. Inak problém by nebol v spaľovaní ale je v nedokonalom spaľovaní