wegamizi
28.06.22,14:11
Svoj podiel na pozemku, kde som i ja vlastníčkou, predal spolupodielnik tretej osobe bez toho, aby som mala ponuku ako spolupodielnicka. Tym porusil moje predkupne pravo na jeho podiel.
Po mojom upozorneni spolupodielnika, ze jeho konanim prislo k poruseniu zakona a mojich prav sa obhajil odpovedou, ze je občan ČR a tym padom sa riadi ceskym zakonom.
Pozemok je vsak na Slovensku. Ma spolupodielnik pravdu?
buchač
28.06.22,13:05
Spolupodielnik klame a zavádza, prípadne oyebuje.
Predkupné právo v rovnakej podobe, ako je na Slovensku, platí aj v Čechách....veď tento zákon platil už za čias spoločnej republiky, a preto obe republiky vychádzajú z týchto zákonov.
Takže aj v Čechách platí nasledovné :

Definice předkupního práva

Předkupní právo je úzce spjato se spoluvlastnictvím. Lze ho obecně definovat jako situaci, kdy je spoluvlastník povinen přednostně nabídnout svůj spoluvlastnický podíl ostatním spoluvlastníkům v případě, že má záměr jej převést na třetí osobu.
https://www.businessinfo.cz/navody/navrat-zakonneho-predkupniho-prava-ppbi/

Čo sa týka samotného porušenia zákona, tak zatiaľ každý jedinec sa zodpovedá jurisdikcii toho štátu, kde bol zákon porušený...takže žiadne také, že sa riadi českým zákonom.
To by sa aj nejaký holanďan mohol oháňať zákonmi svojej krajiny, keby u neho našli trávu a naši poliši by ho museli pustiť...;)
Chobot
28.06.22,13:53
Nehnuteľnosť je na území SR, preto aj prevod práv k nej sa riadi slovenskou legislatívou a je jedno, či je kupujúci z Ugandy alebo ČR.

Neviem, čo chceš robiť ďalej, ale trebalo by poznať bližšie súvislosti. Napr. či máš záujem zväčšiť si podiel na vlastníctve toho pozemku. Ak áno, tak treba dať žalobu. Len pozor - ani keby si vyhrala spor, tak nezískaš celý podiel toho, ktorý to predal. Ty by si si mohla uplatniť predkupné právo len na taký podiel, aký podiel máš na celom pozemku.

Sú prípady, kedy to predkupné právo nemá logiku. Napr. ak ste 4 spoluvlastníci ulice a na ulici sú 4 pozemky. Jeden z vás sa rozhodne predať svoj pozemok. Ten môže predať komukoľvek. Ale podiel na ulici by mal predať len spoluvlastníkom. Tým pádom by nový vlastník pozemku stratil prístup na svoj pozemok, lebo by nemal podiel na ceste.
wegamizi
28.06.22,14:11
Ved prave. Logicky mi tiez vychadza, ze platia slov.zakony. Netusim, kde cesky spolupodielnik na to prisiel, ze sa chce priecit slovenskym zakonom.
wegamizi
28.06.22,14:15
Dala som zalobu. Len kym sa vytyci pojednavanie, zalovany mi vypisuje taketo nezmysly.
Ano, chcem kupit jeho podiel, ktory je tak isto velky, ako moj. Predal tretej osobe za 24€/m2 na Donovaloch v zastavanej casti. Oplati sa zabojovat :-)
Mária27
28.06.22,15:28
Na zákonné predkupné právo spoluvlastníkov (§ 140 OZ) k scudzovanému podielu na spoločťnej veci treba použiť čo do obsahu, účinkov a výkonu ustanovenia zákona o zmluvnom predkupnom práve (§ 602 a nasl. OZ). Je to analógia podľa § 853 OZ.

Podľa § 603 ods 3 obč, zákonníka

Ak sa predkupné právo porušilo, môže sa oprávnený buď od nadobúdateľa domáhať, aby mu vec ponúkol na predaj, alebo mu zostane predkupné právo zachované.

Máš teda možnosť žalobou sa od nadobúdateľa domáhať, aby ti vec ponúkol na predaj za rovnakých podmienok ako to kúpil. V takom prípade vznikne novému vlastníkovi právna povinnosť ponúknuť ti kúpený pozemok na predaj (za rovnakú cenu ako on kúpil).
Súd teda môže uložiť nadobúdateľovi (novému spoluvlastníkovi) v zmysle § 229 CSP (prv § 161 ods. 3 OSP) uzavrieť s tebou zmluvu o prevode podielu za rovnakých podmienok.

Inak sa môžeš domáhať náhrady škody podľa § 420 OZ.
wegamizi
28.06.22,18:54
Dakujem pekne Maria