Clinton
29.06.22,16:55
O mesiac uplynie jeden celý rok trvania mojej práceneschopnosti. Utrpel som dva úrazy (zlomenina chrbtice a trieštivá fraktúra lebky), po ktorých sa nemôžem vrátiť k fyzickej práci, u môjho zamestnávateľa však žiadna iná nepripadá do úvahy. V súčasnosti si podávam žiadosť o priznanie čiastočného invalidného dôchodku a keďže mi hrozí ďalšia operácia lebky, bez ohľadu na ukončenie podporného obdobia mi bude PN naďalej trvať. Háčik predstavuje môj zamestnávateľ, s ktorým by som chcel po roku práceneschopnosti rozviazať pracovný pomer zo zdravotných dôvodov a uplatniť si aj odstupné. Otázka znie, za akých podmienok mám naň nárok - a či vôbec. Zamestnancom firmy som osemnásť rokov a v svojej ani žiadnej podobnej práci nemôžem pokračovať, na druhej strane nemôžem podať ani dostať výpoveď počas PN. Nemám taktiež v rukách ani rozhodnutie či posudok, na základe ktorého by som dokázal svoju zníženú pracovnú schopnosť, tú budem môcť preukázať len po rozhodnutí posudkového lekára o čiastočnom ID - aj to len v prípade, ak bude rozhodnutie kladné. Ako mám teda postupovať, aby som u zamestnávateľa uspokojivo rozviazal pracovný pomer a vymohol kompenzáciu k dátumu ukončenia podporného obdobia?
kopretinka
29.06.22,15:55
ja som bola rok na PN a po návrate ma poslali k firemnému lekárovi,a ten mi napísal,že nie som schopná naďalej vykonávať prácu.....neviem,či po roku nie je zamestnávateľ povinný poslať na takúto prehliadku zamestnanca......potom nasleduje výpoveď zo zdr.dôvodov alebo dohoda o rozviazaní PP zo zdr.dôvodov.Pri dohode je vyššie odstupné.
Prečo chceš ukončiť PP k dátumu ukončenia podporného obdobia?
Clinton
29.06.22,20:54
Nuž sám neviem, možno preto, že nechcem naťahovať čas, lebo do tejto práce sa už vrátiť nemôžem a ani nechcem, túžim uzatvoriť životnú kapitolu a očakávam, že bude zamestnávateľ aspoň trochu ústretový.
kopretinka
29.06.22,21:01
choď si zistiť,či ťa pošlú k lekárovi,ak áno,nemusíš nič riešiť,určite ti napíše,že tam robiť nemôžeš...a potom dohoda...len si daj pozor,aby v nej bol uvedený dôvod,že zo zdravotných dôvodov....lebo inak ti nedajú odstupné....
Clinton
29.06.22,21:05
to je mi jasné, budem to teda riešiť, lebo čas sa mi kráti
kopretinka
30.06.22,07:41
ja som prešvihla koniec podpornej doby a vôbec nič sa nedialo,bola som naďalej PN,akurát bez peňazí.Potom sa choď zaregistrovať na ÚP.
veronikasad
30.06.22,07:54
Počas PN-ky zamestnávateľ nič riešiť nebude. Ak sám bude žiadať ukončenie pracovného pomeru, aj keď to bude zo zdravotných dôvodov, nárok na odstupné mu nevznikne
veronikasad
30.06.22,08:00
Na prehliadky chodíš k svojmu praktickému lekárovi, alebo zamestnávateľ má pracovnú zdravotnú službu?
Clinton
30.06.22,10:51
ďakujem !!!
Clinton
30.06.22,10:52
prehliadky robieva zmluvný obvodný lekár...
veronikasad
30.06.22,11:30
Ak chceš od zamestnávatela získať odstupné, alebo náhradu príjmu, treba dodržať tento postup :
- nežiadaj sám o ukončenie pracovného pomeru

- pred ukončením PN-ky požiadaj obvodného lekára aby ti vystavil potvrdenie, že súčasnú prácu zo zdravotných dôvodov ďalej vykonávať nemôžeš. Spolu s ukončením PN odovzdaj zamestnávatelovi žiadosť o preradenie na inú prácu, zodpovedajúcu tvojmu zdravotnému stavu - prílohou bude potvrdenie od lekára.

- zamestnávatel je povinný preradiť ťa. Ak takúto prácu pre teba nemá, je povinný dať ti výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm.c - s nárokom na odstupné.
Ak tak neurobí do do 15 dní od predloženia posudku, môžeš okamžite ukončiť pracovný pomer. Nevznikne ti nárok na odstupné, ale náhradu príjmu vo výške priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Žiadosť o preradenie treba doručiť až po ukončení PN-ky.