apo
28.09.06,22:53
V Porade som nenašiel spoľahlivú odpoveď ako sa vysporiadať s postúpenou pohľadávkou z pohľadu dopadu na základ dane z príjmu.

V podstate došlo iba k zmene dlžníka. Postúpené pohľadávky som v knihe zlikvidoval a vytvoril novú pohľadávku vedenú na postupníka.

Moja otízka znie.
Suma postúpených pohľadávok v JÚ ovplyvňuje základ dane z príjmu ?

(V podvojnom účtovníctve nie, všetko sa udeje na súvahových účtoch a je to OK.)

V JÚ nemám istotu či nejaké usmernenie neprikazuje čosi iné ako vyplýva z analogického postupu v podvojnom účtovníctve.

Fuj, nemám rád JÚ.

apo
Evanka
28.09.06,23:02
V Porade som nenašiel spoľahlivú odpoveď ako sa vysporiadať s postúpenou pohľadávkou z pohľadu dopadu na základ dane z príjmu.

V podstate došlo iba k zmene dlžníka. Postúpené pohľadávky som v knihe zlikvidoval a vytvoril novú pohľadávku vedenú na postupníka.

Moja otízka znie.
Suma postúpených pohľadávok v JÚ ovplyvňuje základ dane z príjmu ?

(V podvojnom účtovníctve nie, všetko sa udeje na súvahových účtoch a je to OK.)

V JÚ nemám istotu či nejaké usmernenie neprikazuje čosi iné ako vyplýva z analogického postupu v podvojnom účtovníctve.

Fuj, nemám rád JÚ.

apo
V súlade s § 17 ods. 12 písm. a) ZDP platí, že súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6 ZDP, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva je pri postúpení pohľadávky hodnota tejto pohľadávky, a to aj v prípade, ak ide o pohľadávku, ktorú daňovník postúpil za cenu nižšiu, ako je jej menovitá hodnota. Pri postúpení pohľadávky za cenu vyššiu, ako je jej menovitá hodnota, sa za príjem považuje táto vyššia cena.
Následne podľa ustanovenia § 19 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov platí, že ako daňový výdavok možno uplatniť hodnotu pohľadávky pri jej postúpení do výšky príjmu z prijatých úhrad plynúcich z jej postúpenia a obstarávaciu cenu pohľadávky do výšky príjmu z prijatej úhrady plynúcej z jej ďalšieho postúpenia.
renča1
29.09.06,03:30
Postúpená pohľadávka vstupuje do základu dane §17 ods.12 už pri postúpení a nie až pri jej úhradení. Pozri už raz rozobratý §:

http://www.porada.sk/t25277-17-ods-2-zakon-o-dani-z-prijmu.html?highlight=post%FApenie
apo
29.09.06,08:24
Postúpená pohľadávka vstupuje do základu dane §17 ods.12 už pri postúpení a nie až pri jej úhradení. Pozri už raz rozobratý §:

http://www.porada.sk/t25277-17-ods-2-zakon-o-dani-z-prijmu.html?highlight=post%FApenie

Ďakujem, Evanke, Renča1 a zároveň Jana Acsová ktorej radu som prebral z ponúknutého linku.

Mal som dobrý ciťák, že postúpenie je predmetom dane z príjmu. Všetky tri príspevky to zhodne potvrdili.

Ale to je iba "A", ale ja som dôsledný a chcem vedieť aj "B".

"B" je o tom, že ako sa bude v dani z príjmu správať skutočný príjem, ktorý dostanem od postupníka. Tento skutočný príjem musí byť položka, ktorá nebude zvyšovať základ dane.

A čisto hypoteticky čo sa stane keď postupník bude mať problém a ja postúpim svoju pohľadávku na ďalšieho postupníka?

Pekne prosím o ďalšiu radu.

apo
renča1
29.09.06,09:24
Príjem už za postúpenú pohľadávku už nebude zvyšovať základ dane. Naúčtuje sa ako príjem neovpl.základ dane v tom roku, kedy dôjde k inkasu.

k B:
Keď znovu postúpiš už raz postúpenú pohľadávku na ďalšieho postúpníka, tak táto ďalšia novovzniknutá pohľadávka na iného postupníka ti nemôže znova vchádzať do daňového základu pri postúpení, pretože už pri prvom postúpení (A) si ju uviedol do základu dane a ak by si ju znovu zaradil , tak pohľadávka by bola zaradená do základu dane 2 krát. Nemôže sa predsa z jednej tej istej postúp.pohľadávky pri každom postúpení zaradovať do základu dane.:) To by si stále len zdaňoval a zdaňoval.:)
apo
29.09.06,09:34
Renca1,

ďakujem a súhlasím s Tebou. Teraz asi pochopis presom som v úvode témy napísal, Fuj nemám rád JÚ.

apo