Sona61
04.07.22,13:15
Dobry den, maminka ma kvoli zlemu zdr.stavu OP bez podpisu. Je v zariadeni pre seniorov. Akym sposobom moze ona, resp.niekto za nu "podpisovat" tlaciva..pre banku o zmene TP, o nepoberani inych prijmov pre 13.dochodok..atd? Je potrebne zbavenie svojpravnosti, alebo existuje iny sposob, ako to regulerne vyriesit? Ma niekto taketo skusenosti s osobou v zariadeni? Vdaka za radu, odpoved
veronikasad
04.07.22,11:18
Má k účtu v banke zriadený internetbanking?
Sona61
04.07.22,11:23
K uctu mame s bratom IB, vsetky platby..uz roky za maminku riesime my. Mame aj dispozicne pravo, len s novym OP sa vsetko musi osobne zas aktivovat..To sme uz pred rokmi absolvovali, len to bolo s maminkou este mozne tam dojst, podpisat..
veronikasad
04.07.22,11:33
Pokiaľ nie si spolumajiteľ účtu, osobná návšteva matky v banke je asi nevyhnutná. Zbavenie spôsobilosti na právne úkony rieši súd a nie je to také jednoduché...Matka už nie je schopná sama sa podpísať?
ivka70
04.07.22,11:46
ved aj pri vybavovani noveho OP musela byt pritomna ..tak este jednu cestu musi absolvovat ...
Sona61
04.07.22,12:10
Zial, v zariadeni je to kvoli covidu stale komplikovane. Pri povoleni vychadzok mimo objektu je navsteva banky mozna. Mna viac trapi vdovsky dochodok, kde kazdy rok je potrebne vypisat tlacivo s xyz kolonkami, o poberani inych dochodkov, prijmov, aj ked sa nic nezmenilo. Tlacivo s novou adresou , kopiou OP, vyjadrenim osetrujucej lekarky, ze sa maminka nevie podpisat, som im zaslala hned po vybaveni OP. Je to take absurdne, vsetko funguje, pride dochodok,jeden,druhy, odide platba v pozadovanej vyske, zvysok ide na sporenie, nieco malo vnucatam k sviatku,na Vianoce. Keby nebolo treba stale nieco dokladovat, ci uz o ziti, o prijmoch..bolo by vsetko fajn. Zda sa mi to strasne nedostojne, tahat rodica na sud na zbavenie svojpravnosti, alebo nieco podobne. Starsi clovek s takouto diagnozou uz ani nema pojem o tom, ako co funguje. Preto, keby to bolo jednoduchsie vyriesit, moc by to pomohlo. Asi nielen nam.
buchač
04.07.22,12:12
...existuje iny sposob, ako to regulerne vyriesit?
==================
Niečo podobné som absolvoval so svekrušou. Nebola síce v zariadení, ale doma.

Vybav si " Plnú moc pre bankové účely "...viď
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=pln%C3%A1+moc+pre+bankov%C3%A9+%C3%BA%C4%8Dely

Keďže na plnej moci musí byť úradne overený podpis splnomocniteľa...a mama nie je schopná dôjsť do banky, tak je potrebné prizvať k úkonu notára.
Ja som po notárku bol...doviezol a aj odviezol. Samozrejme, že po predchádzajúcom dohovore na určitom termíne.
mari2x
04.07.22,14:05
Niekedy nepomôže ani generálna plná moc ,
notár pre KPZ uznal / pošta pre vyššiu sumu nie
Sona61
04.07.22,16:16
Dakujem za rady, pokusim sa zrealizovat.