jaja9
06.07.22,13:32
Od syna pýtajú priniesť si bezpečnostnú obuv s oceľovou špicou na brigádu. Nie je zamestnávateľ povinný takúto obuv zabezpečiť? Zmluvu má podpísať ráno pred nástupom do práce, čo mi je tiež divné.
misoft
06.07.22,14:05
Je to divné... pokiaľ bude pracovať, kde sú potrebné ochranné pomôcky, tie musí zabezpečiť ten, ktorý ho zamestnáva. Keďže je na brigáde, nemá povinnosť si sám niečo zabezpečovať. Naopak - zamestnávateľ je povinný to zabezpečiť a navyše vykonať aj bezpečnostné školenie.
Hľa!
https://www.employment.gov.sk/sk/praca-zamestnanost/bezpecnost-ochrana-zdravia-pri-praci/
!!!Bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci musia zabezpečovať všetci zamestnávatelia . Ich povinnosťou je starať sa o technické, technologické, organizačné, personálne a iné opatrenia potrebné na dosiahnutie tohto cieľa.
Zamestnanci musia pri práci dbať o svoju bezpečnosť a zdravie, ako aj o bezpečnosť a zdravie ostatných osôb.
Tieto povinnosti zamestnávateľov a zamestnancov primerane vo svojej činnosti plnia aj podnikajúce fyzické osoby - živnostníci.!!!
Terezia13
06.07.22,18:59
Nandrolon
07.07.22,03:52
Ešte som nebol na brigáde, kde by zamestnávateľ brigádnikom zabezpečoval obuv alebo monterky. A to mám v minulosti pochodené už pár ťažkých výškových montáží.
veronikasad
07.07.22,05:23
U nás v mliekarní dostávali brigádnici komplet oblečenie aj obuv ako riadni zamestnanci.
buchač
07.07.22,05:50
Podľa mňa platí nasledovné :

Poskytnutie ošatenia tiež závisí od charakteru vykonávanej práce. Pracovný odev a obuv sa poskytuje v prípade, ak sa pracuje v prostredí, v ktorom odev a obuv podlieha nadmernému opotrebovaniu alebo znečisteniu a ochranné prostriedky (ochranný odev, obuv, helma,…) ak si to vyžaduje bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci. Používanie ochranných prostriedkov musí byť taktiež upravené vo vašom vnútornom predpise.
Nandrolon
07.07.22,06:44
Myslíš bývalú mliekareň na Kysuciach?
kamosBA
28.09.22,09:08
V zmysle § 6 zákona 124/2006 Z .z. je zamestnávateľ POVINNÝ poskytovať potrebné osobné ochranné pracovné prostriedky (OOPP) BEZPLATNE.

"(2) Na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci prostredníctvom osobných ochranných pracovných prostriedkov je zamestnávateľ povinný
b) bezplatne poskytovať zamestnancom, u ktorých to vyžaduje ochrana ich života alebo zdravia, potrebné účinné osobné ochranné pracovné prostriedky a viesť evidenciu o ich poskytnutí,...)"

Pokiaľ ide o brigádnikov, zamestnávateľom môže byť aj pracovná agentúra.

OOPP by si určite nemal pracovník kupovať sám.