mackova
28.09.06,22:59
Chcela by som sa s vami poradiť, aký postup je správny?
Známy stavá halu, je plátca DPH - štvrťročný, nakúpil si stav. materiál a chcel by si odpočítať DPH, v 3.Q.2006. Bude mať z tohto titulu nadmerný odpočet, a peniaze by chcel naspäť požiadať žiadosťou, aby mu hneď vrátili. lebo v 2.Q.2006 mal vl. daň. povinnosť.
Ja si myslím, že D.U. si počká na 4.Q.2006 a až potom by mu vrátili peniaze. Nie je systém žiadať písomne. a ešte k tomu by som ich nedráždila.
Čo vy na to?
evina
28.09.06,21:08
Chcela by som sa s vami poradiť, aký postup je správny?
Známy stavá halu, je plátca DPH - štvrťročný, nakúpil si stav. materiál a chcel by si odpočítať DPH, v 3.Q.2006. Bude mať z tohto titulu nadmerný odpočet, a peniaze by chcel naspäť požiadať žiadosťou, aby mu hneď vrátili. lebo v 2.Q.2006 mal vl. daň. povinnosť.
Ja si myslím, že D.U. si počká na 4.Q.2006 a až potom by mu vrátili peniaze. Nie je systém žiadať písomne. a ešte k tomu by som ich nedráždila.
Čo vy na to?

DÚ si počká na 4.Q. a ak bude mať znova NO vráti mu peniaze 30 dní po podaní DP za 4. Q. /presne podľa dátumu podania DP za IV. Q.-teda ak podá až 25.1. tak mu ho vrátia 25.2.2007/ , ak bude mať vlastnú daňovú povinnosť NO si odpočíta....


§ 79

Nadmerný odpočet
1/ Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovinadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru