Sqqqt
13.07.22,17:32
Dobrý deň, prišiel som za vami s prosbou čo robiť v mojej situácii s neprispôsobivým susedom, ktorému vadí akýkoľvek hluk. U starých rodičov máme na konci pozemku starú stodolu v ktorej je dieľňa a v ktorej má stolárske vybavenie keďže bol stolár. Ja si do nej chodím 2-3x v týždni na 2-3 hodiny spraviť čo potrebujem. Odrezať, navŕtať a raz za uherský rok niečo ohobľovať. Sused (starší pán okolo 75 rokov) mi jedného krásneho dňa prišiel vynadať na dedov pozemok že si neželá aby som tam čokoľvek robil a že sa mám zobrať a ísť preč že ho hlukom obťažujem a že sa bude sťažovať. Slušne som ho informoval že žiaľ raz za čas si niečo odpíliť budem musieť a nech sa teda nejak dohodneme no nechcel ani počuť. Čo s tým? Existuje nejaká povolená hranica hluku ktorú musím dodržiavať? Neviem si to teda predstaviť ako stlmiť hluk vŕtačky alebo kosačky či si to mám zabaliť niekam do plachty aby to susedovi nevadilo.
Sqqqt
13.07.22,15:33
Mimochodom ide o situáciu na dedine a žiadny iný sused s tým problém nemá
veronikasad
13.07.22,15:34
V akom čase tam chodíš?
Sqqqt
13.07.22,15:52
Vždy beriem ohľad na spomenutého suseda čiže ráno ani nechodím snažím sa tak od 10:00 do max 11:00 cez obed tam nechodím vôbec a potom až 13:00-16:00 ale nie je to pravidelné, niekedy som tam 30 minút inokedy 2 hodiny. A aby ste si nemysleli že tam robím neviem aký humbuk, minule mu vadilo keď som tam vysával
buchač
13.07.22,16:18
Poviem asi takto.

Síce platí v zmysle § 127, ods. 1 Občianskeho zákonníka, že ...
,, Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. .... nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, ... "

Lenže čo je to nad mieru ?
Pred chvíľkou môj sused vypol cirkulárku, na ktorej celé poobedie pílil drevo...pripravoval sa na zimu.
Ja som celé predpoludnie zasa mal zapnutú brúsku...

Všetko je to o súžití. Ak by mne niekto prišiel vynadať, tak mu vynadám dvojnásobne. Ak je niekto ku mne milý, som k nemu tiež.

Sused sa môže sťažovať aj na lampárni v Olcnave, aj tak nepochodí.
veronikasad
13.07.22,16:30
Pokiaľ stolarsku dielňu vyuzivas len pre svoju potrebu (nie na podnikateľskú činnosť), sused so sťažnosťou nepochodí, len ti udavanim bude znepríjemňovať život.