patty
29.09.06,00:43
Dobrý večer, mám jeden problém s ktorým si neviem rady, ani ja ani ďaľších už opýtaných 5 účtovníčiek. Mám firmu s.r.o., ktorá sa stala platcom DPH. Zaoberáme sa sprostredkovaním ubytovania pre zahraničných klientov, prostredníctvom internetu. Klient si zarezervuje ubytovanie prostredníctvom nášho formulára, my mu na základe toho zašleme zmluvu o ubytovaní so sumou, ktorú má uhradiť ako zálohu na náš účet. Po uhradení zálohy mu zašleme potvrdenie rezervácie a doplatok zaplatí na mieste priamo ubytovateľovi alebo nám. Ale tam je problém, že ak to zaplatí nám, tak nám to ide do príjmu a z tej sumy musíme odviesť DPH. Avšak tá suma nie sú naše peniaze , ale my máme len províziu 20% z celkovej sumy. Nie sme CK. Potrebovala by som vedieť :
- na základe akej zmluvy s majiteľom ubytovacieho zariadenia môžeme sprostredkovať ubytovanie.(väčšina majiteľov nie je živnostník ani platca DPH, nevedia my vystaviť žiadny doklad, len ak ja im dám podpísať môj výdavkový doklad)
Ak by išlo o sprostredkovateľskú zmluvu, alebo mandátnu zmluvu, peniaze by mali ísť na účet majiteľa ubytovacieho zariadenia a ja by som mu mala vystaviť faktúru za províziu a z toho odviesť DPH, ale to sa nedá lebo peniaze za ubytovanie chodia nám na účet, lebo by sa to nedalo kontrolovať, či už zaplatili alebo nie, každý jeden majiteľ by nám musel dať vedieť, či mu už prišli peniaze a to nie je tachnicky možné.
Akým iným spôsobom by sa to dalo riešiť.
Vopred ďakujem. Paťa
kukučka
28.09.06,23:19
Asi by som to účtovala ako v cestovnej agentúre.
patty
28.09.06,23:27
Ako v cestovnej agentúre to nemôžem účtovať, lebo nemám oprávnenie na prevádzkovanie CA.Paťa
patty
02.10.06,21:12
Nikto mi nevie poradit?
liba2
02.10.06,23:08
Ako v cestovnej agentúre to nemôžem účtovať, lebo nemám oprávnenie na prevádzkovanie CA.PaťaOprávnenie nemáte, ale z predchádzajúceho popisu činnosti firmy by som povedala, že ide o činnosť CA...
Jara
03.10.06,07:30
Myslím, že ak robite sprostredkovanie ubytovania a máte to v predmete činnosti tak môžte v zmysle sprostredkovateľskej služby vykonavať prácu pre CA.
patty
04.10.06,22:50
Dnes som bola na Daňovom úrade a už viem ako je to s tou DPH. Len pre zaujímavosť. Ak mám zmluvu o sprostredkovaní s ubytovateľom a v nej je poverenie zastupovania v jeho mene na jeho účet, tak z penazí ktoré prichádzajú na náš účet nemusím odvádzať DPH, len z mojej provízie. Môj účet bude ako dočasný, kde ale tie peniaze nezostanú, ale ich prepošlem ubytovateľovi po odrátaní mojej provízie.
A tak to už máme vyriešené.
Ďakujem Vám , ktorí ste reagovali.

S pozdravom.
Paťa
patty
04.10.06,22:53
Asi by som to účtovala ako v cestovnej agentúre.
Ano sprostredkovanie ubytovania patri pod CA, tak sa to ma aj uctovat. Dnes som bola na ZU.
NICOLETTA
15.07.10,14:59
Dobry den,

prosim vas o radu,

ako ma fakturovať sprostredkovanie ubytovania v ČR slovensky platca DPH pre slovenskeho neplatcu DPH ?

S DPH českou?
certik
22.07.10,17:37
Podľa mňa fakturuješ normálne s DPH 19%. Ty fakturuješ svoju službu (sprostredkovanie) pre iného odberateľa SK. Nie je dôležíté či je alebo nie je platca. Ty si a preto fakturuješ s DPH. Nepredala si ubytovanie ale službu.
jeso
23.07.10,06:00
Sprostredkovateľské služby voči zdaniteľným osobám

Miesto dodania sprostredkovateľskej služby voči zdaniteľnej osobe identifikovanej pre daň v inom členskom štáte alebo treťom štáte sa určuje v zmysle § 15 ods. 1, t.j. miestom dodania je miesto usadenia zákazníka – zdaniteľnej osoby.

Sprostredkovanie ubytovania pre zdaniteľnú osobu v inom členskom štáte
Príklad:
Tuzemský platiteľ sprostredkoval v mene a na účet slovenského podnikateľa - osoby identifikovanej pre daň (OIPD) v SR ubytovaciu službu v Rakúsku. Je miestom dodania tejto služby tam, kde sa nachádza nehnuteľnosť, alebo sa táto služba zdaní tuzemskou DPH?
Sprostredkovanie tejto služby sa posudzuje podľa miesta usadenia odberateľa v zmysle § 15 ods. 1 zákona o DPH, t.j. ak je odberateľ – zdaniteľná osoba – usadený v SR, potom miestom dodania je SR. Ak je miestom dodania SR, potom táto služba podlieha tuzemskej DPH pričom táto služba sa vykazuje v daňovom priznaní v riadku 3 a 4.