Miriam05
22.07.22,12:18
Dobrý deň, prosím, je podľa Vás v poriadku, ak vo VS z-teľ pokráti osobného ohodnotenie po tom čo došlo k zvýšeniu platov o 3%, aby konečná mzda zostala nezmenená?
Viem, že pri krátení osobného ohodnotenia musí byť prejednané so ZR a tiež že musí s tým z-ec súhlasiť? Čo ak z-ec odmietne? Z-teľ má v umysle toto prejednať so zamestnancami až po výplatach v auguste.
Ďakujem
avalik
22.07.22,13:41
ak nie sú peniaze v rozpočte, tak sa vždy siaha na osobné príplatky, alebo nie sú odmeny,
zamestnávateľ musí vykryť najprv nárokové platové položky (tu zvýšenie platov o 3%) a až keď mu niečo ostane, tak to použije na nenárokové možnosti odmeňovania
podľa mňa, aj zástupcovia zamestnancov to pri prerokovaní pochopia/pochopili
romana147
23.07.22,04:57
z-c NEMUSÍ súhlasiť
kamka2020
23.07.22,15:15
Áno môže osobný príplatok znížiť, ale musí to aj odôvodniť, napr. čo zamestnanec nesplniť, kedy niečo porušil, pretože len tak, že nie sú peniaze, nemôže znížiť zamestnancovi osobný príplatok. A peniaze sú....
:-)
misoft
23.07.22,17:20
mimotemy
Nič nové pod slnkom. Mojej takto "zvýšili" plat 2x - a dostáva stále rovnako.
romana147
23.07.22,18:15
záleží od firmy , PZ a asi aj KZ,či musí.
kamka2020
25.07.22,09:33
ide o VS, teda o 553/2003 a v zákone § 10 ods. 5 je uvedené, že zamestnávateľ je povinný prerokovať s odbormi zníženie alebo odobratie osobného príplatku. Tak si myslím, že k prerokovaniu patrí aj odôvodnenie. Ale kľudne ma opravte, ak sa mýlim, lebo na druhej strane je to nenárokovateľná zložka mzdy.
romana147
27.07.22,04:16
stačilo by ti , ak by ti zamestnávatel povedal
napríklad 3x po sebe, že zriadovatel
dostal/dal IBA tolko
keby sa ti tento systém ( vyzerá to na školstvo ) NEZDAL DOSť SPRAVODLIVý, naučíš sa robiť iné/ prejdeš do súkromnej sféry
a uvidíš
kamka2020
27.07.22,13:08
neviem koho komentujete, ale dovolím si okomentovať ja Vás. Podľa zákona 553/2003 sa odmeňujú aj nepedagogickí zamestnanci a skúste si to Vy či by sa to páčilo Vám.

O práci v školstve sa šíri veľa rečí, čo kto, ako poctivo, či nepoctivo robí.

Ale sú aj zamestnanci, ktorí vykonávajú svoju prácu zodpovedne a kvalitne a možno sa cítia podhodnotení keď im konečne zvýšia plato o 3 % a ešte im niekto chce zobrať osobný príplatok.

Pri nepedagogických si pozrite tabuľky koľko to robí - platová trieda v regionálnom školstve -

max 6. platová trieda u nepedagogických a to len v administratíve a len výnimočne, inak 5 trieda.

Upratovačka je plat. trieda 1, kuchárka plat. trieda 2.

Veľa?
romana147
27.07.22,13:37
komentáre o 553 si strč = poznám učitelku klavíra, komzerva - - 6 rokov= odbornosť , IBA po 9. triedu
ale hociaká VŚ stačila aj pedagogická = NEODBORNÁ 10. trieda
a kde máš ešte skúsenosti z reálnej ekonomiky !
PS kto sa vyučí za upratovačku, tak má taký plat!
kamka2020
27.07.22,14:09
človeku s takouto rétorikou sa musí pracovať zle kdekoľvek....