Zita4
26.11.04,11:37
Bola som na školení ohľadne nemocenského a školiteľka nás upozornila, že pri náhradách mzdy v 1. deň práceneschopnosti, ak zamestnanec odpracoval niekoľko hodín (napr. pred úrazom), nechodí mu za 1. deň náhrada mzdy za práceneschopnosť, pretože mal mzdu. (Náhrada mzdy sa platí na celý deň). To znamená, že náhradu za PN budeme platiť 25% len za 2. a 3. deň PN, t.zn. 2 dni, potom už 55%. Bola by som zvedavá na Vaše názory.
vladan
26.11.04,10:54
no ja osobne sa riadim podľa potvrdenia lekára, odkedy je zamestnanec práceneschopný - doktori tam predsa nedávajú čas od ktorej hodiny, ale od ktorého dňa, všakže? Prípadné odpracované hodiny v deň vzniku PN by som asi považovala za "nadčasové".
Pekný deň
Zita4
26.11.04,11:01
no ja osobne sa riadim podľa potvrdenia lekára, odkedy je zamestnanec práceneschopný - doktori tam predsa nedávajú čas od ktorej hodiny, ale od ktorého dňa, všakže? Prípadné odpracované hodiny v deň vzniku PN by som asi považovala za "nadčasové".
Pekný deň
Je to jedna z možností, ale nadčas nemôžeš dať predsa dodatočne, treba ho vopred nariadiť.
vladan
26.11.04,11:05
vieš koľko toho papier znesie? :-)))
matafe
26.11.04,11:24
Ja som tiež narazila na otázku(zatiaľ len v teoretickej rovine) ako platiť 1. deň DPN, ak zamestnanec už odpracoval časť smeny a ešte v ten deň bol uznaný za práceneschopného.
V PMPP 10/2004 str.80 bolo vysvetlené, že už za 1. deň sa platí nahrada príjmu pri DPN(hoci už zamestnanec mal odpracovanú časť smeny). Ale v PMPP 11-12/2004 str.75 bola oprava. 1.deň sa počíta za deň nemoce (aj keď zamestnanec už mal odpracovanú časť smeny), ale za tento deň nedostane náhradu príjmu pri DPN, ale mzdu, ktorá mu prislúcha za odpracovaný čas v daný deň.
Zita4
26.11.04,11:34
Ja som tiež narazila na otázku(zatiaľ len v teoretickej rovine) ako platiť 1. deň DPN, ak zamestnanec už odpracoval časť smeny a ešte v ten deň bol uznaný za práceneschopného.
V PMPP 10/2004 str.80 bolo vysvetlené, že už za 1. deň sa platí nahrada príjmu pri DPN(hoci už zamestnanec mal odpracovanú časť smeny). Ale v PMPP 11-12/2004 str.75 bola oprava. 1.deň sa počíta za deň nemoce (aj keď zamestnanec už mal odpracovanú časť smeny), ale za tento deň nedostane náhradu príjmu pri DPN, ale mzdu, ktorá mu prislúcha za odpracovaný čas v daný deň.
Takto to bolo interpretované aj na tom školení. Asi to bude správne. Ďakujem za pomoc.
Zita4
26.11.04,12:02
Nakoniec sme s kolegyňou dospeli k názoru, že v 1. deň DPN, ak odpracuje nejaký čas, môžem mu zaplatiť celý deň, akoby bol pracoval a išiel na lekárske vyšetrie v rámci 7 dní v roku, ktoré má v zmysle Zákonníka práce na lekárske vyšetrenia. 2. a 3. deň platím potom zníženú náhradu 25 % a od 4. do 10. dňa 55 % DVZ. Takto ho neukrátim o nič. Ešte raz ďakujem, vyjasnilo sa mi. :)
Veva
29.11.04,16:28
Zita, to teda nie , veď ako môžeš dať prvý deň ako keby bol na vyšetrení a zaradiť to do čerpania 7 dní? Neviem či v minulosti si vyplácala ND ,ale asi nie. Ak zamestnanec má vypísanú PN a odpracuje prvý alebo aj druhý deň tak má zaplatenú dobu práce a DPN sa mu počíta od druhého alebo tretieho dňa a pokračuje sa do 10 dní a potom posielam soc.poisť.Alebo ako ti napovedala Vladam odpracovanú dobu dáš ako nadčas
a môže si to vyčerpať ako neplatené voľno do troch mesiacov. Pri výpočte si v programe nahrávaš DPN od prvého dňa ,ale dávku ponížiš o odpacovaný deň.
t.j.2 dni 25% atď.....
Zita4
30.11.04,05:29
Zita, to teda nie , veď ako môžeš dať prvý deň ako keby bol na vyšetrení a zaradiť to do čerpania 7 dní? Neviem či v minulosti si vyplácala ND ,ale asi nie. Ak zamestnanec má vypísanú PN a odpracuje prvý alebo aj druhý deň tak má zaplatenú dobu práce a DPN sa mu počíta od druhého alebo tretieho dňa a pokračuje sa do 10 dní a potom posielam soc.poisť.Alebo ako ti napovedala Vladam odpracovanú dobu dáš ako nadčas
a môže si to vyčerpať ako neplatené voľno do troch mesiacov. Pri výpočte si v programe nahrávaš DPN od prvého dňa ,ale dávku ponížiš o odpacovaný deň.
t.j.2 dni 25% atď.....
Ja som to myslela presne tak, ako píšeš ty, len sa mi zdalo nespravodlivé voči pracovníkovi, že v 1. deň PN dostane zaplatené povedzme len 2 hodiny a za ostatné, čo bol u lekára nedostane mzdu.
Keď ide na lekárske vyšetrenie bez toho, aby mu lekár vypísal PN-ku, zaplatíme mu náhradu mzdy za čas, kedy bol u lekára.
Luba2
30.11.04,09:08
A máš papier od lekára že bol na vyšetrení? (resp. na celodennom vyšetrení?). PN-ku na to využiť nemôžeš.
A ak mu dáš za tie hodiny nadčas, ako Ti radili už vyššie, tiež ho o nič neukrátiš. Za prvý deň mu dáš 25% a tie hodiny čo odrobil mu dáš v nadčase, tak bude na tom povedzme rovnako, resp. nebude ukrátený.
Zita4
30.11.04,10:26
:) O.K. presvedčili ste ma.
jonnie
30.11.04,10:26
Tiez mi to bolo takto povedane zo strany soc.poistovne.Kedze podkladom pre vyplatu je dochadzka, ak je raz zapisany, ze bol na pracovisku - tak mu patri aj mzda, hoci od lekara ma PN uz v ten den. A nakoniec - ved tych 25 % alebo mzda za odprac. den ide z kasy zamestnavatela, tak teraz socialku do toho nic - ci ako?
Zita4
30.11.04,10:28
:o
Tiez mi to bolo takto povedane zo strany soc.poistovne.Kedze podkladom pre vyplatu je dochadzka, ak je raz zapisany, ze bol na pracovisku - tak mu patri aj mzda, hoci od lekara ma PN uz v ten den. A nakoniec - ved tych 25 % alebo mzda za odprac. den ide z kasy zamestnavatela, tak teraz socialku do toho nic - ci ako?Sociálna poisťovňa ti to nebude kontrolovať, nie je to ich zákon. Mne išlo len o to, aby som to mala správne vyplatené.