MAVEL
25.07.22,21:34
Dobry den,
pred necelymi dvomi rokmi mi zomrela sestra... poberala invalidny dochodok

Matke prisiel list zo socialnej poistovne, ze neopravnene prevzala jej dochodok. Spociatku si myslela, ze musi vratit alikvotnu ciastku z dochodku, no po komunikacii so SP vyslo najavo, ze dochodok bol vyplateny na poste po jej smrti. Matka vsak ziadny dochodok uz po jej smrti neprevzala. Socialnu poistovnu to nezaujima a moze sa uz odvolat len na sud.
Hladal som dajake info co napisat, ale nic som nenasiel.
Mate podobnu skusennost? Ako to dopadlo?


dakujem
Katy a R
25.07.22,19:56
No neviem - ale predpokladám, že soc poisťovňa má doklad o prebratí dôchodku aj s dátumom, menom aj podpisom matky. Takže si treba skontrolovať dátumy (podľa rozhodnutia), aj či naozaj matka neprebrala dôchodok ? Teoretická možnosť - či niekto nezneužil jej doklad, alebo čo ?? )
Odo dňa úmrtia nárok na dôchodok nie je! Stáva sa, že napr na účet vyplatí SP aj po úmrtí - ale musí sa vrátiť do SP (aj si to potom strhne z účtu späť).
MAVEL
25.07.22,20:02
ma doklad o prevzati, ale matka to urcite neprevzala. Vraj aj maju jej podpis, ale nechceli jej to ukazat ani dat grafologovi...
Katy a R
25.07.22,20:05
tak dokázať to treba - na pošte určite vedia viac, majú doklady (ale všeličo sa aj tam stáva)
veronikasad
26.07.22,08:23
Kedy sestra zomrela a kedy bol Inv.dochodok vyplatený (
dátum)?
Mária27
26.07.22,09:02
Doklad o prevzatí môže mať len pošta = poukážku alebo kvitančný list. Ako preberali dôchodok?
Kvitačnýlist výplaty dôchodku môže pošta ukázať hneď, má ho archivovaný.
Archivované má pošta aj poukážky, ale treba vedieť podacie číslo, deň podania či výplaty. Mohla by to nájsť aj podľa sumy v doručovacej karte.
Ak socialka tvrdí, že má matkin podpis a nechce jej ho ukázať, treba obviniť sociálku, nech sa vyšetrí, či krivo neobviňuje matku.
Už sa stal aj prípad, že dôchodok prevzali v deň úmrtia, ale lekár napísal nesprávnu hodnu smrti.
MAVEL
26.07.22,09:20
dakujem, skusime SP poziadat o podacie cislo
Mila123
26.07.22,11:41
Riešila som situáciu je tomu cca 5 rokov (známej som pomáhala), kde jej mamka umrela v deň dôchodku, poštárka sa zastavila vo dverách a oznámila, že nie je nárok na SD, lebo ho nemá kto podpísať.....teda dôchodok vrátili na ústredie.......napísali sme dotaz na Ústredie SP v BA, kde sa popísala situácia, dôchodok prišiel po cca 4 mesiacoch ......teda dôchodok, kt. je splatný v deň úmrtia......
Mária27
26.07.22,12:01
Presne tak, v deň úmrtia sa už nemá preziať. Ale keď zomrie človek v deň výplaty po prevzatí dôchodku, sociálka to musí akceptovať ako správne - a prepočítať nárok tak, ako píšeš.