KatarínaL
29.09.06,07:02
Prosím o radu. Mám zamestnankyňu ktorá od júna poberá predčasný starobný dôchodok, ale naďalej pracuje v našej firme bez toho aby nám to oznámila...až včera si spomenula!!!
Chcem sa spýtať ako je to s odvodmi? Je to to isté ako pri klasickom starobnom dôchodku?
A čo nezdaniteľná časť dane? Má na ňu nárok?
jankasm
29.09.06,05:23
Prosím o radu. Mám zamestnankyňu ktorá od júna poberá predčasný starobný dôchodok, ale naďalej pracuje v našej firme bez toho aby nám to oznámila...až včera si spomenula!!!
Chcem sa spýtať ako je to s odvodmi? Je to to isté ako pri klasickom starobnom dôchodku?
A čo nezdaniteľná časť dane? Má na ňu nárok?

Je to presne to isté ako u starobného dôchodcu.
Takže nárok na nezdaniteľnú čiastku má ešte do konca tohto roka.
kika571
29.09.06,05:50
Prosím o radu. Mám zamestnankyňu ktorá od júna poberá predčasný starobný dôchodok, ale naďalej pracuje v našej firme bez toho aby nám to oznámila...až včera si spomenula!!!
Chcem sa spýtať ako je to s odvodmi? Je to to isté ako pri klasickom starobnom dôchodku?
A čo nezdaniteľná časť dane? Má na ňu nárok?

A Ty si jej nevystavila Evidenčný list dôchodkového poistenia??? :confused:
Ingrid G.
29.09.06,06:33
A Ty si jej nevystavila Evidenčný list dôchodkového poistenia??? :confused:

To, že zamestnávateľ vystavil ELDP ešte nesvedčí o tom, že sa zamestnanec stane poberateľom predčasného dôchodku. SP si dáva dosť načas s výpočtom predčasných dôchodkov (aj iných) a môže aj rozhodnúť, že zamestnanec nedosiahne výšku dôchodku, ktorá je potrebná pre priznanie predčasného dôchodku. Takže Ty síce vystavíš ELDP, ale vôbec nemusí platiť, že sa zametnanec stane poberateľom predčasného dôchodku. A samozrejme sa mi aj stalo, že som zamestnancovi vystavila ELDP a on si to rozmyslel a žiadosť o predčasný dôchodok nakoniec nepodal.
KatarínaL
29.09.06,06:43
Ja som jej ELDP nevystavovala nakoľko som tu nová, takže asi moja predchodkyňa...ja som nemala o ničom ani potuchy. Prišla až včera a pýtala sa ako je to s odvodmi, keď poberá predčasný dôchodok.
Čo teraz????
Hepi
29.09.06,07:21
Podľa mňa si vôbec nič nepokazila, keď si odvádzala aj keď si uplatnila nezdaniteľnú čiastku, horšie by bolo, keby si neodvádzala. Takže teraz ju musíš viesť ako starobnú dôchodkyňu a nezdaniteľnú čiastku jej môžeš nechať, ale aj nemusíš. Vybaví sa to pri ročnom vyučtovaní, nakoľko na nezdaniteľnú čiastku má nárok za celý rok, keď nepoberala predčasný dôchodok od 01.01.
KatarínaL
29.09.06,07:56
Takže nárok na nezdaniteľnú časť má ešte celý rok 2006 a v roku 2007 už nie...???
Ingrid G.
29.09.06,08:05
Vrátim sa k plateniu odvodov a nezdaniteľnej časti:
- ako bolo správne napísané - nárok na odpočítateľnú položku má nárok každý, kto k 1.1 nepoberá starobný, predčasný dôchodok - to znamená, že má nárok na odpočet ešte po celý rok 2006, stráca naň nárok od 1.1.2007
- odvod:
a/ NP - neplatí ani zamestnanec ani zamestnávateľ (od 1.8.2006), odvod sa neplatí od 1. dňa v mesiaci, v ktorom nastala zmena
dôchodcovia (starobní, predčasní) nemajú nárok na nemocenské, majú nárok len na náhradu príjmu
odvod sa robí až do VYDANIA ROZHODNUTIA
b/ PvNez.
neplatí zamestnávateľ ani zamestnanec, ktorému bol PRIZNANÝ (ROZHODNUTIE) starobný, predčasný.... dôchodok
c/ IP neplatí zamestnávateľ ani zamestnanec, od začiatku mesiaca, v ktorom DOVŔŠI zamestnanec dôchodkový vek, čo sa týka predčasného dôchodku - od 1. dňa v mesiaci, v ktorom bol PRIZNANÝ dôchodok.

Ak som na niečo zabudla, prosím doplňte ma.
jankasm
29.09.06,08:05
Takže nárok na nezdaniteľnú časť má ešte celý rok 2006 a v roku 2007 už nie...???

Áno, presne tak, od 1.1.2007 jej prestaneš uplatňovať nezdaniteľnú časť.
KatarínaL
29.09.06,09:02
ďakujem pekne...
Jozef Mihál
29.09.06,13:56
NP - neplatí ani zamestnanec ani zamestnávateľ (od 1.8.2006), odvod sa neplatí od 1. dňa v mesiaci, v ktorom nastala zmena...
Takýto bol výklad Sociálnej poisťovne až do 1.8.2006 v prípadoch, kedy zamestnanec/SZČO ako dôchodca (pri dovŕšení dôch.veku) prestal platiť PvN alebo IP.

Od augusta 2006 však podľa výkladu SP (viď www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk)) sa poistné neplatí odo dňa, v ktorom nastala zmena.
Ingrid G.
30.09.06,00:49
Takýto bol výklad Sociálnej poisťovne až do 1.8.2006 v prípadoch, kedy zamestnanec/SZČO ako dôchodca (pri dovŕšení dôch.veku) prestal platiť PvN alebo IP.

Od augusta 2006 však podľa výkladu SP (viď www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk)) sa poistné neplatí odo dňa, v ktorom nastala zmena.

Pán Mihál, teraz ste ma dostali, tieto informácie mám zo školenia z konca augusta - prednášala dr. Kašová - vedúca odboru SP.
Upozorňovala nás, že ak sa zamestnanec stane dôchodcom napr. 22.9., odvod sa neplatí od 1.9.
V prípade odvodu na nemocenské poistenie a PvN máme čakať na vydanie rozhodnutia o priznaní starobného dôchodku a v prípade IP sa na rozhodnutie nemusí čakať - odvod sa neplatí v mesiaci, kedy zamestnanec dovŕši dôchodkový vek.
Čo sa týka predčasných starobných dôchodcov - máme čakať na vydanie rozhodnutia aj v prípade IP.

Tak ja potom neviem, asi som dostala na školení zlé informácie?
Melnick
30.09.06,17:33
Takže nárok na nezdaniteľnú časť má ešte celý rok 2006 a v roku 2007 už nie...???
Ak jej dôchodok bude nižší ako je NČD tak bude mať nárok na rozdiel.:D medzi NČD a dôchodkom aj v roku 2007.
Jozef Mihál
01.10.06,10:46
Pán Mihál, teraz ste ma dostali, tieto informácie mám zo školenia z konca augusta - prednášala dr. Kašová - vedúca odboru SP.
Upozorňovala nás, že ak sa zamestnanec stane dôchodcom napr. 22.9., odvod sa neplatí od 1.9.
Sociálna poisťovňa je veľká inštitúcia. Skúste vyhľadať a navštíviť školenie dr.Kašovej v tomto čase.
milanr
03.10.06,05:46
Chcela by som vedieť, či sa niekomu podarilo na stránke SP nájsť výklad k vyrovnaiu poistného pri priznaní SD alebo PSD, ktorý spomínal p. Mihál. Mne sa to bohužiaľ nepodarilo. Z toho, čo som si tu prečítala by však malo platiť, že pri prizaní dôchodku do 31.07.06 sa neplatilo poistné za celý mesiac, v ktorom bol dôchodok prizaný. Napr. SD priznaný k 15.03.06. - poistné neplatil od marca 06. Pri priznaní SD po 1.8.06 by malo platiť, že poistné sa neplatí odo dňa prizania SD. Napr. SD priznaný od 15.08.06, poistné neplatí od 15.08., takže ho bude potrebné prepočítať na KD.
Jozef Mihál
03.10.06,06:18
pre milanr:

Kliknite na link:

http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1384#Platenie%20poistného

A nájdete tam tento text:

Zamestnávateľ, ktorý je povinný platiť poistné, je povinný poistné odvádzať. Za zamestnanca odvádza poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti zamestnávateľ. Zamestnávateľ vykoná zrážku poistného, ktoré je povinný platiť zamestnanec. Poistné sa platí na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici za kalendárny mesiac pozadu. Ak zamestnancovi trvalo poistenie len časť kalendárneho mesiaca, poistné sa platí len za túto časť. Poistné sa platí bezhotovostným stykom, poštovou poukážkou alebo v hotovosti v Sociálnej poisťovni. Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň. Ak platba poistného sa na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici poukázala v nesprávnej sume, Sociálna poisťovňa poukázanú sumu rozdelí pomerne podľa jednotlivých sadzieb.

Alebo link:

http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1534

Kde nájdete text:

Povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je povinná platiť poistné, je povinná poistné odvádzať. Poistné sa platí na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici za kalendárny mesiac pozadu. Ak SZČO trvalo poistenie len časť kalendárneho mesiaca, poistné sa platí len za túto časť. Poistné sa platí bezhotovostným stykom, poštovou poukážkou alebo v hotovosti do Sociálnej poisťovne. Poistné je splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak platba poistného sa na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici poukázala v nesprávnej sume, Sociálna poisťovňa poukázanú sumu rozdelí podľa jednotlivých sadzieb.
katkaj
18.01.07,16:50
Postupne vyhľadávam a študujem všetko ohľadom predčasného dôchodku nakoľko potrebujem zistiť čo najviac informácií. A medzi týmto študovaním sa chcem opýtať či sa podľa Vás oplatí požiadať o predčasný dôchodok 4 roky pred dovršením dôchodkového veku. Mne sa zdá že v tomto prípade človek stráca veľa peňazí keď sa mu plný dôchodok kráti o 6,5% ročne. Zároveň chce tento človek popri dôchodku ešte aj pracovať :confused:
Ďakujem za každý názor a idem študovať ďalej :p
Fairy
29.01.07,10:16
Prosím o radu.
Zamestnanec bol invalidným od 1992. Vždy v januári (aj v rokoch 2005 a 2006) mi priniesol potvrdenie z pošty o poberaní invalidity. Teraz v januári 2007 pri podpisovaní žiadosti o prepočet dane za r.2006 mi priniesol rozhodnutie zo Sociál.poisťovne (vystavné 30.10.2006), kde sa uvádza , že sa mu invalidný dôchodok odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku mení na starobný dôchodok. Po bližšom zisťovaní na Sociálke, sa mi podarilo zistiť, že je to odo dňa 6.10.2004. Lenže zamestnanec si v rokoch 2004-6 uplatňoval nezdaniteľnú časť podľa §11. Nakoľko sme ho viedli ako invalidného, mal na to právo.
Ako mám teraz postupovať. Z daňového mi prišla odpoveď , že mám postupovať podľa zákona 595/2003 Zz v znení neskorších zákonov, kde od 1.1.2007 platí § 32 ods.11. ALE na školení, ktorého sa zúčastnila naša šéfka, bolo povedané, že "otázne ostáva, či sa táto povinnosť vzťahuje aj na priznané dôchodky pred účinnosťou tohto zákona (t.j. 1.1.2007), pretože pôjde zrejme o retroaktivitu. A prechodné ustanovenie zákona to nerieši. "
Naozaj sa v tom už nevyznám a som zmätená. Ďakujem.