lienkag
29.09.06,07:03
Dobrý deň,
chcela by som Vás porosiť o radu. Vo firme kde pracujem spracúva mzdy iná spoločnosť externe ja vediem ako-tak personalistiku. Chcem sa opytať : našim zamestanncom sa od oktobra meni fond pracovného času, prechádzajú z 7,5 hod. na 8 hod. pracovný čas.Iným zamestancom sa idú meniť mzdové platové podmienky. Robí sa to formou Dodatku k pracovnej zmluve alebo Dohodou o zmene pracovnej zmluvy? Dakujem:)
enave
29.09.06,05:35
§ 54 Zákonníka práce - "Dohoda o zmene pracovných podmienok"
ľudka
29.09.06,05:44
Milí poraďáci a ako postupovať v prípade, že zamestnávateľ mení pracovnú dobu, ktorá je stanovená v pracovných zmluvách ako pevná pracovná doba na pohyblivú pracovnú dobu. Je to ošetrené smernicou, s ktorou boli oboznámení všetci zamestnanci, ktorých sa zmena dotýka. Je potrebné robiť aj zmenu pracovnej zmluvy. Ďakujem.
danielko
29.09.06,05:56
Píšeš, že máte v pracovných zmluvách stanovenú pevnú pracovnú dobu.
Určite by som v tomto prípade mala radšej podpis zamestnanca na papieri, t. z. že by som mu urobila dodatok k pracovnej zmluve.
ľudka
29.09.06,06:00
Píšeš, že máte v pracovných zmluvách stanovenú pevnú pracovnú dobu.
Určite by som v tomto prípade mala radšej podpis zamestnanca na papieri, t. z. že by som mu urobila dodatok k pracovnej zmluve.

a to aj v prípade, že zamestnanci sú preukázateľne oboznámení so smernicou, čo na základe pokynu GR potvrdzujú svojim podpisom?:confused:
danielko
29.09.06,06:12
Ja som ti ponúkla svoj názor, ako by som to riešila ja.
Nemusíš so mnou súhlasiť. Skôr si myslím, že je to už v tomto prípade skôr otázka pre právnika(?), čo bude postačujúce alebo potrebné v prípade nejakého sporu.
ľudka
29.09.06,06:17
:mee: Je mi to jasné a za Tvoj názor samozrejme ďakujem. Najhoršie je, že ja sa s Tvojim názorom stotožňujem, ale nejak sa mi do tých dodatkov nechce. Takže asi som chcela odpoveď, že nemusím. Ale asi sa tomu nevyhnem. Pekný a príjemný posledný pracovný deň v tomto týždni a krásny víkend.
danielko
29.09.06,06:22
Verím, Ľudka, že sa ti do toho nechce, ale moje skúsenosti ma naučili, že radšej vyrobím ten jeden papier, aj keď sa mi nechce, ako mať problém s človekom, ktorého niekto po čase poučí, ako sa dá z niečoho vykľučkovať. Nehádžem všetkých zamestnacov do jedného vreca, v žiadnom prípade, ale výnimka potvrdzuje pravidlo. (Minulý rok sa mi takýto prípad stal.)
Ale skús ešte počkať, čo na to ďalší poraďáci.
Aj ja uvítam ďalší názor.
ľudka
29.09.06,06:38
Ešte by som chcela poznať Tvoj názor (keďže máš zlú skúsenosť už za sebou), či do tej zmeny PZ zapracovať celé nasledovné znenie asi takto:

Pracovný čas
1. Pracovný čas zamestnanca je 40 hodín týždenne, pričom rozvrhnutie pracovného času sa dojednáva na pondelok až piatok ako pružný pracovný týždeň.
• Pri uplatnení pružného pracovného času si zamestnanec volí sám začiatok a koniec pracovného času v jednotlivých dňoch v rámci časových úsekov určených zamestnávateľom (voliteľný pracovný čas). Medzi dva úseky voliteľného pracovného času je vložený časový úsek, v ktorom je zamestnanec povinný byť na pracovisku (základný pracovný čas). V rácmi pracovného týždňa je zamesntnanec povinný odpracovať celý určený týždenný fond pracovného času.
• Základný pracovný čas sa určuje takto:
• pondelok – piatok 9.00 hod. do 14.00 hod.
• Voliteľný pracovný čas sa určuje v čase od 6.00 hod. do 9.00 hod. a od 14.00 hod. do 18.00 hod., v ktorom si zamestnanec (po dohode s vedúcim pracoviska) volí začiatok a koniec pracovnej doby s prihliadnutím na plnenie pracovných úloh.
• Za správne využitie pracovného času na plnenie pracovných úloh je zodpovedný okrem zamestnanca jeho bezprostredný vedúci, ktorý je súčasne povinný v tomto smere vykonávať kontrolu.
• Prestávka na obed a odpočinok je v rozsahu 30 minút v čase od 11.30 hod. do 14.00 hod. Jej začiatok a koniec určuje zamestnanec po dohode s príslušným vedúcim zamestnancom. Nezapočítava sa do pracovného času.[/I][/COLOR]


alebo bude iba stačiť nejaká jedna - dve vety, že pracovný čas sa mení na pružný pracovný čas s uvedením pevnej a pohyblivej časti pracovnej doby a odvolaním sa na príslušnú smernicu.

Ďakujem.[/FONT][/I]
danielko
29.09.06,06:49
Myslím, si že tak ako to píšeš je to každému jasné a zrozumiteľné. Ja by som to ponechala takto pekne vysvetlené a rozpísané. Odvolanie sa na príslušnú smernicu môžeš uviesť v zátvorke.
Hepi
29.09.06,06:55
To je veľmi zaujímavý pracovný čas. Koľko máte preboha zamestnancov a kto to skontroluje, či vlastne tí ľudia dodržiavajú pracovný čas?