Jovana
29.09.06,07:05
Ahojte
prosím o radu môj problém je takýto uzatvorila som si živnosť na kancelárske práce, od štátu som dostala dotáciu na zariadenie kancelárie na adrese svojho trvalého bydliska čiže u rodičov,nie som si istá či musím kanceláriu označiť mať otvaracie hodiny a zaviesť si inšpekčnú knihu aj keď nebudem vybavovať ľudí priamo v mojej kancelárii len si tam robotu odnesiem už som z toho úplne zmätená vopred ďakujem za skorú odpoveď
bz5
29.09.06,05:59
Kamarát má živnosť nahlásenú tiež v mieste bydliska, a je zamestnaný na živnosť v jednej firme. Prišla mu kontrola a dostal pokutu za to, že nemal označenú prevázku a nemal otváracie hodiny (v mieste bydliska). Tuším, že pokuta bola 2000 alebo 5000,-Sk...no nie som si istá.
Jovana
29.09.06,06:20
a v com podnika taktiez ma zriadenu kanceláriu doma vies mi to viac priblizit
bz5
29.09.06,06:26
a v com podnika taktiez ma zriadenu kanceláriu doma vies mi to viac priblizit

Bohužiaľ nie, len náhodou sme sa stretli po dlhom čase a na otázku čo má nové zmienil, že akurát pokutu....

Možno by sa mohli skúsenejší poradcovia k tomuto problému vyjadriť. Neviem si moc reálne predstaviť, že okrem zvončekov na paneláku, by tam boli aj tabuľky označujúce živnostníkov v danom v chode a ich otváracie hodiny. Myslím, že ešte som sa s tým ani nestretla....
rada
01.10.06,12:36
Podľa živnostenského zákona si podnikateľ musí označiť prevádzkáreň tak ako to hovorí Obchodný zákonník v ust.§7 ods. 3 - obchodné meno podnikateľa ku ktorému môže pripojiť názov prevádzkárne alebo iné rozlišujúce označenie. Rovnako v prevádzkárni musí byť inšpekčná kniha autorizovaná živnostenským úradom.
To, čo sa za prevádzkáreň v zmysle živnostenského zákona považuje upravuje §17 zákona, z ktorého zadávateľ dotazu by mal vyčítať či jeho živnosť sa dá pod toto ustanovenie skryť a preto si treba kanceláriu podľa toho aj označiť. Popr. sa opýtať na príslušnom živnostenskom úrade. Môj subjektívny názor je, že kancelária by vzhľadom na uvedené mala byť označená "tabuľkou".
§ 17
Prevádzkareň


(1) Prevádzkarňou sa rozumie priestor, v ktorom sa prevádzkuje živnosť; nie je ním priestor súvisiaci s prevádzkovaním živnosti ani technické a technologické zariadenie určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti.

(2) Združenou prevádzkarňou sa na účely tohto zákona rozumie trvalo zriadený, spravidla uzavretý priestor, v ktorom sa prevádzkuje výrobná živnosť zahŕňajúca súbor činností spĺňajúcich znaky samostatných živností v prípade, ak pracovný, technický alebo technologický postup prác nadväzuje na seba alebo inak spolu súvisí na účel výroby finálneho produktu.

(3) Za priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:

a) priestor určený na uskladnenie surovín a tovaru podnikateľa,
b) stanovištia, odstavné plochy pre motorové vozidlá, garáže a priestory určené na zabezpečenie údržby a technickú kontrolu vozidiel,
c) miesto podnikania fyzickej osoby, sídlo právnickej osoby,
d) výstavné priestory a vzorkové predajne,
e) priestor na prijímanie zákaziek alebo tovaru a na jeho vydávanie.

(4) Za technické a technologické zariadenia určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti sa považujú najmä:

a) stánky, pulty a prenosné predajné zariadenia na trhových miestach, ak sa na ich zriadenie nevyžaduje stavebné povolenie podľa osobitného predpisu, 29a)
b) zariadenie a priestor na poskytovanie ľudovej technickej zábavy; ľudovou technickou zábavou sa na účely tohto zákona rozumie najmä prevádzkovanie kolotočov, hojdačiek, zábavných strelníc a iných podobných technických prostriedkov na hromadnú zábavu, 29b)
c) vozidlá cestnej motorovej dopravy a ich prípojné vozidlá, ktoré slúžia na prevádzkovanie živnosti,
d) pojazdné predajne,
e) zariadenia na poskytovanie reklamy,
f) predajné automaty.

(5) Na základe živnostenského oprávnenia možno živnosť prevádzkovať aj v neskôr zriadených prevádzkarňach. Podnikateľ oznámi túto skutočnosť najneskôr v deň jej zriadenia príslušnému živnostenskému úradu. Ak je prevádzkareň zriadená v územnom obvode iného než príslušného živnostenského úradu, oznámi podnikateľ jej zriadenie v rovnakej lehote aj tomuto živnostenskému úradu.

(6) Zrušenie prevádzkarne je podnikateľ povinný oznámiť príslušnému živnostenskému úradu do 15 dní od zrušenia. Ak je prevádzkareň zriadená v územnom obvode iného než príslušného živnostenského úradu, oznámi podnikateľ jej zrušenie v rovnakej lehote aj tomuto živnostenskému úradu.

(7) Ustanovenia o označovaní prevádzkarne sa primerane vzťahujú aj na združené prevádzkarne, na priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti a na technické a technologické zariadenia určené na prevádzkovanie živnosti alebo súvisiace s prevádzkovaním živnosti. Ustanovenia o oznamovaní zriaďovania a zrušovania prevádzkarne sa vzťahujú aj na združené prevádzkarne a na priestory súvisiace s prevádzkovaním živnosti uvedené v odseku 3 písm. a) a d).
Danila
01.10.06,13:38
Doporučovala by som Ti prekonzultovať s príslušným úradom, ktorý Ti vydal živnostenský list. Názory nie sú jednotne. Pokiaľ nebudeš prijímať klientov, nemá Tvoja kancelária znaky prevádzkarne a nie sú nutné spomínané opatrenia. Podľa mojich informácií. Ale skutočne to treba prekonzultovať. Možno iný kraj, iný mrav.
chantall
09.02.07,18:12
Zakladám si živnosť, potrebujem poradiť ohľadom sídla spoločnosti, prevádzkárne... Plánujem podnikať v obl. grafiky, dizajnu, www...
Mám dva varianty:
1. Pracovať budem doma - tu bude sídlo. V prípade, že by to tak bolo, potrebujem mať zriadenú aj prevádzku? Alebo sa zapíše do ŽL iba sídlo firmy a prevádzka sa tam nemusí uvádzať? Alebo v tomto prípade sídlo=prevádzka?
2. Z určitých dôvodov by bolo možno dobré mať sídlo u mojich rodičov. V tomto prípade budem od nich asi potrebovať list vlastníctva a prehlásenie, že tam môžem mať sídlo? V tomto prípade ma zaujíma, ako je to v prípade nejakej kontroly (daňová, softvérová:)). Ak ma tam napr. v čase kontroly nenájdu - je v tom problém?
Pomôžte mi prosím zorientovať sa.