kos11
29.07.22,21:48
Moja mama získala družstevný byt po rozvode s otcom po majetkovom rozdeleni.Neskor sa druhýkrat vydala. Daný byt neodkúpila do osobného vlastníctva počas druhého manželsva, aj ked tam stále bývaju.
Kto zdedí po mame byt v družstevnom vlastníctve? Má druhý manžel nárok na byt v prípade smrti mami ?
Byt bol nadobudnutý počas prvého manželstva a bol súčasťou majetko právneho rozdelenia pri rozvode . Môže matka previesť družstevný podiel už počas života na jedinú dcéru ?
Z druhého manželstva nemá deti alebo môže ustanoviť v záveti že družstevný podiel bude prevedený len na dcéru ?
sito
29.07.22,20:28
Družstevný byt sa nededí. Je to majetok družstva. Je možnosť si ho previesť do osobného vlastníctva a až potom ... :D
Onko
30.07.22,01:30
Družstevný byt sa nededí, dedí sa členstvo v družstve, pričom zdediť ho môže vždy iba jedna osoba (výnimočne dve, keď sú manželia).

Keď je možných dedičov viac, musia sa dohodnúť, kto zdedí členstvo a kto dostane na vyrovnanie iný majetok, resp. bude od dediča členstva "vyplatený". Ak sa dedičia nevedia dohodnúť, rozhodne za nich súd.

No a vo vašom prípade, keďže mama ako členka družstva je vydatá a má deti, možnými dedičmi členstva je manžel aj všetky deti.
sito
30.07.22,08:18
A teraz vážne! Byt nemohol byť nadobudnutý! Príklad: Mame bol pridelený od zamestnávateľa stabilizačný družstevný byt. Ak už boli manželia požiadali o členstvo v bytovom družstve. Po vybavení členstva v družstve podpísali s družstvom nájomnú zmluvu na užívanie družstevného bytu. Keď otec odišiel od nej, jeho členstvo v družstve nezaniklo, družstvo mu mohlo poskytnúť iný družstevný byt, garzonku. Súd mohol rozhodnúť, že v byte zostane bývať tvoja matka. Ale nie o tom , že byt jej patrí, je jej. Nie, to nie.

Ak matka umrie, budú, môžu byť súdne ťahanice medzi dcérou a druhým manželom. Ak za života prevedie byt do svojho osobného vlastníctva. Možno je už anuita nulová, takže len za poplatok prevodu. A potom môže previesť byt len na dcéru, alebo druhého manžela. Ak nie, dedičia budú,druhý manžel a jediná dcéra.

A koľko si ty v tom byte, bývala, žila s rodičmi a ako si s nimi žila?
kos11
30.07.22,08:46
Dakujem za komentár. Ak toho času moja mama prevedie družstevný podiel na mna, ja ho možem odkúpit uz s nulovou anuitou do osobného vlastníctva , dobre tomu rozumiem ? A druhý manžel, ktory sa do tohto bytu len pristahoval nebude mat na ten byt žiady nárok?
Mária27
30.07.22,16:20
Mama by ti mala previesť byt len so súhlasom manžela, ktorý je spoločným nájomcom družstevného bytu, hoci nemá členské práva. Vyplýva to z § 701 občianskeho zákonníka - nejde o bežnú vec, ktorú by mohol vybavovať jeden zo spoločných nájomcov. Prikladám ti o tom judikát.
Ak by ti mama previedla byt bez jeho súhlasu, on by sa mohol dovolať relatívnej neplatnosti zmluvy o prevode do troch rokov od prevodu. Ak by sa to do troch rokov nedozvedel, byt by bol tvoj, ale v prípade jeho nesúhlasu by mohla mať mama v manželstve nedobré vzťahy.
Mama ti môže závetom byt odkázať, lebo mažel nie je neopomenuteľným dedičom. Ak by závet neurobila, boli by ste normálne dvaja dediči - ako sa potom dohodnete, alebo napoly.
buchač
30.07.22,16:34
..by ti mala previesť byt len so súhlasom manžela...
==================
Onehdá sme predávali byt po svokre výkupným spôsobom jednej realitke.
Dedič bola len moja manželka a právnik realitky mi dal podpísať lajstro, že súhlasím s predajom.
Byt bol pritom v osobnom vlastníctve.