WEWE666
30.07.22,11:48
Dobrý deň prajem, vlastním dom s niekoľkými malými pozemkami okolo domu, z ktorých niektoré majú viacerých vlastníkov. Pár dni dozadu som si všimla, že sa na dvoch z nich zmenil majiteľ, pričom na LV je pri tomto mene kúpna zmluva spred roka a pól. Neviem ako ostatným, ale mne určite predavajúci (bývali majiteľ podielu) nedal nijako vedieť, že svoj podiel predáva. Jedná sa len o pár m2, ale keďže máme na týchto pozemkoch vchod do domu, určite mám o tieto podiely záujem. Zistila som, že tento kupujúci poskupoval veľa takýchto podielov a s tými, ktorí majú predkúpne práva som sa rozprávala a nik o tom ani netušil. Chcem sa spýtať, ako máme postupovať, aby sme sa k týmto podielom mohli najskôr vyjadriť a tí, čo majú záujem aj túto možnosť predkúpneho práva mohli využiť. Ďakujem za pomoc
buchač
30.07.22,10:24
Chcem sa spýtať, ako máme postupovať...
=======================
Mám za to, že tu pomôže už len domáhanie sa svojich práv na súde.
Chobot
30.07.22,15:36
Treba podať žalobu o určenie neplatnosti prevodu nehnuteľnosti z dôvodu, že nebolo dodržané predkupné právo. Dohovorom s novým a asi ani s pôvodným majiteľom to pravdepodobne nevyriešiš.
Mária27
30.07.22,16:30
Ak si aj ty spoluvlastníkom tých dvoch pozemkov s porušeným predkupným právom (nový majiteľ nie je prevádzajúcemu osoba blízka), máš možnosti:
1. žiadať od nového vlastníka, aby ti podiel previedol za tých istých podmienok, ako ho dostal
2. žalovať o neplatnosť zmluvy o prevode
3. zostať v spoluvlastníctve s novým vlastníkom, prípadne žiadať vecné bremeno.
jslancik
30.07.22,16:34
otázka ale je, ako si na tom s preberaním doporučenej pošty. nečakanej, nevyžiadanej. lebo je bežná prax, že takéto zásielky sa nepreberajú, aby to nebola nejaká habaďúra, alebo čo. aby ste potom neboli na súde prekvapení, že týpek vytiahne podacie lístky a budete platiť aj súdne trovy + právnika.

na to, čo vravia ostatní spolumajitelia, by som sa už ozaj nespoliehal. ak by to náhodou aj prevzali, tak tomu nerozumeli resp. ignorovali. zvlášť keď to bolo v období, kedy sa vo veľkom posielali ponuky na kúpu podielov za určité ceny. a radilo sa ignorovať to. čo na tom, že je to iný prípad, skrátka najjednoduchšie bolo ignorovať a časom zabudnúť, o čo sa vôbec jednalo.

ako vravím, aby ste neboli prekvapení. ale možno to stojí za to. lebo bežná vec je tiež, že málokto zvykne osloviť pred predajom podielu najprv spoluvlastníkov. dúfajú, že to nik nebude riešiť.