ivuska1
29.09.06,08:09
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom kurzu ktorý mam použiť pri vyúčtovaní pracovnej cesty. Keďže nemame forintovu valutovu pokladňu, zamestnancovi sme vydali zálohu na služobnú cestu v Skk, ale nutne výdavky platil vo forintoch, bohužiaľ stratil doklad zo zmenarne. Rozhodla som sa použiť kurz NBS, potrebujem sa poradiť či mám pri prepočte na Skk použiť kurz kedy výdavok skutočne vznikol alebo kurz ku dňu kedy bude pracovná cesta vyúčtovaná? Vopred Vám ďakujem za Vaše rady.
Tweety
29.09.06,06:12
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom kurzu ktorý mam použiť pri vyúčtovaní pracovnej cesty. Keďže nemame forintovu valutovu pokladňu, zamestnancovi sme vydali zálohu na služobnú cestu v Skk, ale nutne výdavky platil vo forintoch, bohužiaľ stratil doklad zo zmenarne. Rozhodla som sa použiť kurz NBS, potrebujem sa poradiť či mám pri prepočte na Skk použiť kurz kedy výdavok skutočne vznikol alebo kurz ku dňu kedy bude pracovná cesta vyúčtovaná? Vopred Vám ďakujem za Vaše rady.
Kurzom vyúčtovania SC.
Steffi
16.10.06,17:32
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom kurzu ktorý mam použiť pri vyúčtovaní pracovnej cesty. Keďže nemame forintovu valutovu pokladňu, zamestnancovi sme vydali zálohu na služobnú cestu v Skk, ale nutne výdavky platil vo forintoch, bohužiaľ stratil doklad zo zmenarne. Rozhodla som sa použiť kurz NBS, potrebujem sa poradiť či mám pri prepočte na Skk použiť kurz kedy výdavok skutočne vznikol alebo kurz ku dňu kedy bude pracovná cesta vyúčtovaná? Vopred Vám ďakujem za Vaše rady.

Ja v takomto prípade používam kurz zo dňa uskutočnenia pracovnej cesty.
Kontrola nemala dosial pripomienky.


Steffi
Chobot
17.10.06,05:45
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom kurzu ktorý mam použiť pri vyúčtovaní pracovnej cesty. Keďže nemame forintovu valutovu pokladňu, zamestnancovi sme vydali zálohu na služobnú cestu v Skk, ale nutne výdavky platil vo forintoch, bohužiaľ stratil doklad zo zmenarne. Rozhodla som sa použiť kurz NBS, potrebujem sa poradiť či mám pri prepočte na Skk použiť kurz kedy výdavok skutočne vznikol alebo kurz ku dňu kedy bude pracovná cesta vyúčtovaná? Vopred Vám ďakujem za Vaše rady.

Nabudúce si dajte pozor, pri ZSC je zamestnávateľ povinný poskytnúť preddavok na cestu v cudej mene, ak o to zamestnanec požiada, zákon neumožňuje poskytnúť preddavok v SKK - viď. § 36 zákona o cest. náhradách ods. 2):

"(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste preddavok v cudzej mene v rozsahu a v sume podľa predpokladaného času trvania a podmienok zahraničnej pracovnej cesty. Preddavok v cudzej mene alebo jeho časť môže zamestnávateľ po dohode so zamestnancom poskytnúť aj formou cestovného šeku, zapožičaním medzinárodnej bankovej platobnej karty zamestnávateľa alebo prevodom na účet zamestnanca vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky v cudzej mene. 20) Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť na poskytnutí preddavku na stravné v inej cudzej mene, ako je mena ustanovená opatrením ministerstva financií pre príslušnú krajinu. Výška preddavku na stravné sa určí prepočtom hodnoty stravného v slovenskej mene na dohodnutú cudziu menu podľa kurzu vyhláseného Národnou bankou Slovenska 20a) platného v deň určenia sumy preddavku."

Pri vyúčtovaní sa bežne používa kurz NBS platný v deň zúčtovania SC, ale ako uvádza Steffi, nie je chybou, ani keď sa použije kurz zo dňa kedy výdavok vznikol. Bližšie som to rozoberal tu:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=306333&postcount=15
michelle84
20.04.07,10:55
Dobry den, mam zaujimavy pripad a neviem si rady. Mame ucet v banke aj v SKK a aj v EUR. Dohodli sme s bankou, ze ked budeme prevadzat peniaze z EURoveho uctu na SKK ucet, tak banka pouzije kurz, ktory mame s nou dohodnuty. A teraz neviem, ako o tom uctovat. Ci mam uctovat na 261 a 221 kurz tej banky alebo kurzom NBS. Viete mi poradit?
fr.luk
23.04.07,09:55
Jednoznacne kurzom za ktory ste predali alebo nakupili zahranicnu menu, nie NBS
michelle84
23.04.07,11:35
a aký kurz používate pri účtovaní bankového výpisu? Kurz, ktorý zadala komerčná banka na výpise alebo kurzom NBS?
Tweety
23.04.07,12:49
a aký kurz používate pri účtovaní bankového výpisu? Kurz, ktorý zadala komerčná banka na výpise alebo kurzom NBS?
Pri úhradách záv. a pohľ. používame kurzy KB, ktorou platbu realizuje.
michelle84
24.04.07,03:49
Mám výpis z banky z eurového účtu. Ale pri viacerých položkách nie je uvedený kurz, len pri prevodoch. Pri poplatkoch z banky nie je uvedený kurz. Tak tie položky, kde nemám uvedený kurz, mám účtovať kurzom NBS?
ivako
24.04.07,04:30
Mám výpis z banky z eurového účtu. Ale pri viacerých položkách nie je uvedený kurz, len pri prevodoch. Pri poplatkoch z banky nie je uvedený kurz. Tak tie položky, kde nemám uvedený kurz, mám účtovať kurzom NBS?
Pri poplatkoch alebo úhradách fa v EUR používaš kurz NBS, pri prevodoch EUR na SKk kurz, ktorý ti dá tvoja banka.