Tony1
03.08.22,20:42
Ak mal študent v jednej spoločnosti v rámci jedného mesiaca uzavretú Dohodu o PČ, ktorú po týždni ukončil a následne uzavrel Dohodu o BPŠ a v oboch mu vyšiel príjem do 200€, aké odvody platí z Dohody o PČ? Z dohody o BPŠ viem, tam mal podpísané vyhlásenie na výnimku, ale nie som si istá ako je to s tou druhou dohodou, nemal by platiť všetky odvody?
A tiež ma zaujíma, že keď vypísal vyhlásenie na uplatnenie NČZD pri Dohode o PČ, či sa mu nemá zraziť z Dohody o BPŠ daň. Lebo k nej už vyhlásenie nevypisoval. Alebo sa zrátavajú príjmy v rámci mesiaca a keď nepresiahnu nezdaniteľnú časť, tak neplatí daň ani z jednej?
Mila123
04.08.22,07:12
výnimka pre SP pri denných študentov do 26. roku veku iba pri DoPČ,
pri dôchodcoch pri DoPČ či DoVP....
inak už niekde inde
Tony1
04.08.22,07:35
Počítam mu mzdu a program mi to robí takto:

Odvody zamestnanca z dohody o pracovnej činnosti mi berie len starobné a invalidné + uplatňuje nezdaniteľnú časť na daň, takže daň neplatí a odvody zamestnávateľa berie starobné+ invalidné + úrazové + GFS + RF.

Pri dohode o BPŠ mi berie len odvody zamestnávateľa úrazový a GF, čo si myslím, že je správne, lebo u nás podpísali vyhlásenie do 200€ a neprekročili na túto dohodu 200€. Len mi nepočíta daň, čo mi pripadá zvláštne, keďže vyhlásenie má vypísané, len k dohode o PČ. Obidve dohody neprekročili 200€.

Takže je to takto správne?
avalik
04.08.22,10:20
Na DoPČ sa výnimka na SP nevzťahuje aj keď je študent.
K preddavkom na daň zo závislej činnosti:
"§ 35
(1) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy s výnimkou uvedenou v odseku 8. Zdaniteľnou mzdou je ÚHRN zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o ..."
Mila123
04.08.22,10:44
Aký program?
a chýba Vám ZP na DoPČ.......
DoPČ je s akým príjmom? nepravidelný to zrejme bude.......
inak ok, prečo neplatí preddavky na daň? je to jedna FO a z pohľadu na daň sa obe mzdy (ČZD) spočítajú a NČZD na mesačnej báze si uplatňuje, nie je ČZD vyšší ako NČZD, preto nie sú preddavky na daň.......
Tony1
04.08.22,19:24
ďakujem za odpoveď.
Tony1
05.08.22,04:47
Máme Baris. Čo sa týka príjmu, ide o pravidelný.
Daň som už pochopila, ďakujem. Len ja som si pri odvodoch myslela, že sa Dohoda o PČ posudzujú ako riadni dohodári a mali by platiť všetky odvody.
Mila123
05.08.22,06:06
prečítajte si ešte raz moju prvú odpoveď (všetko sa týka DoPČ) .....chýba vám ZP- zdravotné poistenie, prečo som napísala, že je to nepravidelný príjem? pretože nemáte všetky fondy do SP (chýba vám nemocenské a invalidné, kt. sa nedávajú pri nepravidelnom príjme)