Lili90
05.08.22,16:04
Dobrý deň. Som na rodičovskej dovoľenke a vyrábam hand made. Jedná sa o sochy a obrazy vyrábané rôznymi technikami. Chcem si založiť fanpage na socialnej sieti a predávať nakoľko bol prejavený záujem o ne. Ale neviem ci sa musim niekde registrovať na živnostenskom alebo podobne nakoľko nejde o veľký predaj a mnohokusovy každý jeden výrobok je original. Dočítala som sa o autorskom zákone. Neviem ako si to mam vyložiť. Môžem predávať aby som nemusela otvárať živnosť a podobne? Ďakujem
veronikasad
05.08.22,16:56
Príjmy do het sú aká suma?
veronikasad
05.08.22,17:10
Nepotrebujes živnosť, stačí ti registrácia na DU a pridelené DIČ.
Povinnosť podať daňové priznanie vzniká ak ročný zdaniteľný príjem presiahne polovicu ročnej nezdaniteľnej časti základu dane. Do tejto sumy sa započítava nielen príjem z predaja hand-made, ale napr.aj príjem z prenájmu nehnuteľností, práca na dohodu ..
buchač
05.08.22,17:18
veronikasad (Dnes 19:56) Príjmy do het sú aká suma?
=======================
" Takže ak sa zadarí, tak predávam až do het. "

Nik teraz nevraví o príjme. Si nepochopila význam vety. ;)
V tomto zmysle ide o počet výrobkov a nie o sumu príjmu za výrobok.
Ako sa vraví...Keď neprší, aspoň kvapká.

P.S.:
...a kľudne sa ti priznám, že ak by som zarobil viac a teda by som ten príjem mal zdaniť, tak vedz, že nič také by sa nekonalo ... NEEXISTUJE !!!
veronikasad
05.08.22,17:24
Pochopila som význam tvojej vety... Dovtedy chodí krcah na vodu, kým sa nerozbije... Ak ťa niekto uda, DU ťa vyzve na podanie aj pri nižšom prijme, pretože ide o opakovanú činnosť a mal by si mať registráciu., Bude to aj s pozdravom...

Teraz si rypnem ja, to ti radia tie tvoje známe účtovníčky???
buchač
05.08.22,17:35
veronikasad (Dnes 20:24) Pochopila som význam tvojej vety... Dovtedy chodí krcah na vodu, kým sa nerozbije... Ak ťa niekto uda, DU ťa vyzve na podanie aj pri nižšom prijme, pretože ide o opakovanú činnosť a mal by si mať registráciu., Bude to aj s pozdravom...

Teraz si rypnem ja, to ti radia tie tvoje známe účtovníčky???
=========================
Nech si udáva, kto len chce.

Opakovaná činnosť ? Citujem :
" Živnosťou nie je činnosť, ktorá je vykonávaná jednorazovo alebo sporadicky, resp. občas. "

" Povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe, ak:
- celkové zdaniteľné príjmy v roku presiahli sumu 2255,72 €,


Rýpaj kľudne, ale inteligentne ...;)
Nie, "moje" účtovníčky neriešim...na vyššie uvedené som prišiel totiž sám. :D :D :D
veronikasad
05.08.22,17:39
Juraj , ešte raz, nikde som nepísala o živnosti, ale registrácii na daňovom úrade.
Pýtala som sa na výšku het príjmov, neodpovedal si..?
buchač
05.08.22,17:47
Registrácia a či živnosť je pre mňa v tomto prípade jedno.
Obe mám na háku.

Na výšku príjmu sa nepýta...je to impertinentná otázka.
;) :D :D :D
veronikasad
05.08.22,17:52
Tak potom neryp do účtovníkov a nekritizuj podnikateľov, keď sám nedodržiavas zákony
kopretinka
05.08.22,18:09
a čo máš proti živnosti?
veronikasad
05.08.22,18:12
Nepotrebuje živnosť
kopretinka
05.08.22,18:26
pochybujem,že vytvára umenie.
buchač
05.08.22,19:03
veronikasad (Dnes 20:52) Tak potom neryp do účtovníkov a nekritizuj podnikateľov, keď sám nedodržiavas zákony
======================
1. Keby každý účtovník a podnikateľ dodržiaval zákony tak ako ja, tak by bolo v štátnej kase o pekných pár miliónov (ba možno dokonca miliárd) ročne viac.

2. Prečo by som nekritizoval, keď je kritika oprávnená ?

3. Ja som aspoň priznal, že mám nejaké dane (ktoré absolútne ale nemusím platiť !!! ) na háku, na rozdiel od iných, čo sa nabaľujú na úkor štátu.

4. Apropó...tie "moje" účtovníčky sú z Porady. Čo som sa od nich onehdá dozvedel počas súkromných rozhovorov, tak to je sila.

P.S.:
...a s účtovníčkami si začala ty a nie ja.
kopretinka
05.08.22,19:38
aj keď nebudeš mať živnosť,aj tak musíš platiť odvody.
misoft
06.08.22,07:18
Veronika Ide aj o spôsob: buchač to nerobí ako na bežiacom páse - jeden vyrobí za týždeň, iný za dva. Často na objednávku. I moja dcéra, keď má voľno, maľuje obrazy a tiež žiadnu evidenciu nepotrebuje - nerobí to ako zárobkovú činnosť. Teda i Lili to nerobí to ako svoju hlavnú činnosť - len si chce privyrobiť - okrem toho - vieš ako dlho trvá stvoriť sochu, ako dlho trvá namaľovanie obrazu? Akvarely, sa tvoria rýchlejšie, ako s olejovkami - nepočíta sa to na hodiny, ale na DNI!
veronikasad
06.08.22,08:28
Dušan, zadaj dotaz na FS, tak ako si to napísal tu, som zvedavá na ich odpoveď... Hlavné čo sa týka povinnej registrácie.
buchač
06.08.22,09:09
misoft (Dnes 10:18) Veronika Ide aj o spôsob: buchač to nerobí ako na bežiacom páse - jeden vyrobí za týždeň, iný za dva.
======================
OT
Pridaj...jeden kus nie za týždeň, ALE za kľudne aj za mesiac...ono to záleží od rôznych okolností, ktoré nemá význam špecifikovať.
lujza.j
06.08.22,09:36
Keď baví "hrajkanie":)
Katy a R
06.08.22,09:39
Lili - nadpis témy jasne hovorí, čo chceš - takže platí to, čo ti Veronika napísala.
registrácia je to najmenej - a predpokladám, že platby by si realizovala cez účet.
Ak by si aj do nejakého obchodíka chcela ponúknuť svoje výrobky - potom môžeš, samozrejme ak budú mať záujem :) okrem zákona - popozeraj si aj stránku FS na uistenie .
takže to čo ti chlapci tu píšu (a ešte sa aj chvália s tým) si nemusíš všímať;)
majkii
06.08.22,09:45
Podľa mňa. ak ide pri predaji obrazov a umeleckých predmetov, ktoré sú vlastným dielom, ide o príjmy zo samostatne zárobkovej činnosti. V tom prípade nie je potrebné zakladať živnosť, postačí sa zaregistrovať na štatistickom úrade na výkon slobodného povolania a tak ako píše veronikasad zaregistrivať na daňovom úrade na pridelenie DIČ.

https://www.podnikajte.sk/pravne-formy/slobodne-povolania