5ka555
08.08.22,08:54
Ako nájomca som bola prekvapená, keď mi prenajímateľ pri ukončovaní prenájmu predložil ročné vyúčtovanie za byt, aby som uhradila vzniknuté nedoplatky. Zálohové platby na teplú vodu, ohrev vody a vodné a stočné boli enormne nízko, čo nebolo možné dodržať. Nájomné sme mali dohodnuté ako jednu sumu vrátane energií, nebola rozdelená na dve položky (nájom a energie). Netvrdím, že nechcem zaplatiť vzniknutý nedoplatok, len každý normálny človek mesačne zaplatí primeranú zálohovú platbu, aby nemusel raz ročne si sadnúť na zadok pri vyúčtovaní. V tomto prípade mi nebola daná šanca neprekročiť zálohu alebo aspoň mať nedoplatok nižší pri primeranej zálohovej platbe. Je možné sa nejak pri tomto brániť alebo len to prekusnúť, vzdať sa takmer celého depozitu a ísť poučený do ďalšieho života?
Tweety
08.08.22,07:18
S tým už terazky nenarobíš nič. Zálohové platby bolo potrebné zohľadniť už pri podpise zmluvy . Ostáva ti už len nedoplatok doplatiť a tak, ako píšeš, ísť poučený daľej.
ivka70
08.08.22,07:40
Tu primeranu zalohovu platbu treba v dohode niekde uviest, mozno pre neho to bola primerana. To uz spatne tazko zmenis, zial.
Mária27
08.08.22,09:16
Ako vieš, koľko si mesačne platila za energie?
Mária27
08.08.22,09:19
Pochybili ste obaja, možno aj správca. Pozri občiansky zákonník.

§ 686
(1)
Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu. Mala by tiež obsahovať aj opis príslušenstva a opis stavu bytu. Ak sa nájomná zmluva neuzavrela písomne, vyhotoví sa o jej obsahu zápisnica.
pavol54
08.08.22,13:03
Mám platiť mesačne 350 eur zálohy podľa priemernej ročnej spotreby dohodol som 50 lebo za tri mesiace tretieho štvrťroka mám mesačnú spotrebu(možno) za 1500 eur Nedoplatok doplatím pri vyúčtovaní. tie neuhradené zálohové platby si ušetrím alebo investujem a nemusím sadať na zadok. Prečo niekomu bezúročne požičiavať, ak ja za úvery platím úroky?
Katy a R
08.08.22,15:54
Ak tak veľmi chceš, môžeš ty sama dobrovoľne platiť vyššiu "zálohovú" platbu, aby si "nepadla na zadok" po vyučtovaní.
Ja napr by som takéto nastavenie len uvítala, pretože podľa mňa je furt lepšie platiť nižšie zálohové platby - a až potom doplatiť. A nemyslím si, že som nenormálna - či? Veď radšej nech mňa úveruje niekto iný ;) - ako ja jeho.
doplním: Samozrejme v platbe treba mať presne dohodnuté (čo hádam máš) , čo je nájom pre majiteľa a čo sú platby za služby, energie...
jslancik
08.08.22,18:17
zaplatiť a poučiť sa.

akože čistý úžas. na jednej strane vychcaný prenajímateľ, ktorý si takto opticky znížil nájomné.

na druhej strane nespôsobilý nájomca. veď to dokonca zo zákona musí nájomná zmluva obsahovať. a sedliacky rozum hovorí, že je to jediná cesta, ako predísť neskorším veľkým problémom. tak, ako si treba dať pri remeselných prácach spraviť cenovú ponuku na komplet vrátane jednotkových cien pre prípad prác naviac. jasné, ľudia bývajú "granti" a spoliehajú sa na férový prístup remeselníkov. čo je ale blbosť. napr. preto, lebo klient väčšinou nie je v obraze, aké má ceny daný remeselník, prípadne si nevie spočítať, koľko to bude spolu. a na konci je oheň na streche.

ľudia, myslite. používajte rozum.
Nandrolon
09.08.22,07:02
Prenajímateľ si práveže znížením záloh zvýšil nájomné a nie znížil. V konečnom dôsledku zvýšil svoj vlastný zisk.
Niektorí prenajímatelia sú tak prešpekulovaní, že urobia zmluvu, kde si preplatok ponechá prenajímateľ a nedoplatok platí nájomca. Následne znížia všetky zálohové platby, takže nájomca okrem nájmu ešte zacvaká poriadnu sumu prenajímateľovi "naviac"....
mari2x
09.08.22,09:51
Je to jednoduché, dohodnete si nájomné - býva okolo 7% z HODNOTY bytu // správcovi by mal platiť nájomca a jeho je aj vyúčtovanie . Všetko inak vyvoláva nespokojnosť.
Nandrolon
09.08.22,16:10
Ja tu píšem o elektrike, vodnom a stočnom a to vždy platí majiteľ, nie nájomca. PS: na tých 7-mich percentách som sa teda riadne nasmial. To odkiaľ máš takéto haluze?
buchač
09.08.22,16:29
mari2x (Dnes 12:51) nájomné - býva okolo 7% z HODNOTY bytu // správcovi by mal platiť nájomca a jeho je aj vyúčtovanie . Všetko inak vyvoláva nespokojnosť.
==================
Ja som momentálne nespokojný s tvojim "názorom".
Čo je to hodnota bytu ???
Obstarávacia, zostatková alebo predajná ?

...a som nespokojný s tým, že si zamontoval do problematiky správcu...
Lenže tu ide o nájom bytu od fyzickej osoby...či ?
jslancik
09.08.22,17:11
Nandy, asi si nezachytil slovko "opticky". to zásadne mení zmysel vety a celého vyjadrenia.
romana147
10.08.22,06:56
.
Nandrolon
10.08.22,06:57
.
romana147
10.08.22,07:36
.
romana147
10.08.22,07:38
.