daja
29.09.06,08:45
Milí poraďáci, práve som zistila, že v roku 2005 nebola zaúčtovaná do denníka došlá faktúra / v knihe DPH zaevidovaná bola/. Ide o sumu cca. 32000 SK. Myslíte, že treba podať dodatočné daňové priznanie alebo sa to dá nejako opraviť v tomto roku? Prosím poraďte.
abel
29.09.06,06:51
Do denníka predsa neúčtuješ došlé faktúry. Ak máš na mysli, že bola aj zaplatená, tak by si mala podať dodatočné daňové. Ak bola zaplatená až v roku 2006, stačí ak podáš opravený výkaz o majetku a záväzkoch.
daja
29.09.06,06:56
Mám na mysli podvojné účtovníctvo - účtovný denník /zle som sa vyjadrila/.
abel
29.09.06,07:00
Prepáč, ja som možno zle pochopila. V podvojnom ti neporadím.
Paula
29.09.06,07:20
Milí poraďáci, práve som zistila, že v roku 2005 nebola zaúčtovaná do denníka došlá faktúra / v knihe DPH zaevidovaná bola/. Ide o sumu cca. 32000 SK. Myslíte, že treba podať dodatočné daňové priznanie alebo sa to dá nejako opraviť v tomto roku? Prosím poraďte.

Čo bolo faktúrované a ktorého daňového obdobia (roka) sa fakturácia týka ? Nárok na odpočet predpokladám spadá do r.2005, preto je DPH v evidencii tam.
daja
29.09.06,07:27
Milí poraďáci, práve som zistila, že v roku 2005 nebola zaúčtovaná do denníka došlá faktúra / v knihe DPH zaevidovaná bola/. Ide o sumu cca. 32000 SK. Myslíte, že treba podať dodatočné daňové priznanie alebo sa to dá nejako opraviť v tomto roku? Prosím poraďte.

Ak mi s týmto nikto neporadí, prosím poraďte aspoň aká pokuta nás neminie pri podaní dodatočného daňového priznania. Neviem či som dobre pochopila zákon. Napríklad:
Povodná výška dane v DP.............180000 SK
Daň uvedená v dodat. DP.............175000 SK

Pokuta = 3x 3,5%x5000
2

Je to tak správne alebo ... ????
daja
29.09.06,07:28
Čo bolo faktúrované a ktorého daňového obdobia (roka) sa fakturácia týka ? Nárok na odpočet predpokladám spadá do r.2005, preto je DPH v evidencii tam.

Áno faktúra je z roku 2005 - nepozornosťou sa zabudla zaúčtovať do účt. denníka.
evina
29.09.06,08:00
Ak mi s týmto nikto neporadí, prosím poraďte aspoň aká pokuta nás neminie pri podaní dodatočného daňového priznania. Neviem či som dobre pochopila zákon. Napríklad:
Povodná výška dane v DP.............180000 SK
Daň uvedená v dodat. DP.............175000 SK

Pokuta = 3x 3,5%x5000
2

Je to tak správne alebo ... ????

1. Úroková sadzba je t.č. 4.75% nie 3,5%.
2. Neviem prečo by mala byť pokuta za to, že si zaplatila vyššiu daň ako si mala? Ide o dodávateľskú faktúru, to znamená, že ju nemáš zaúčtovanú v nákladoch r. 2005.
Johanka
29.09.06,08:03
Pozri napr. http://www.porada.sk/t16257-vyznamna-chyba-min-obdobia.html.
Treba aj trocha hľadať ...;)
Johanka
29.09.06,08:10
Paula
29.09.06,08:16
Možno sa mýlim, ale mne z tých spomínaných 32 tis. (vrátane DPH ovšem)vychádza, že 5 tis. je DPH (i keď nie v presnej sume) + prísp.č. 6. Tu toho treba upratať viac.
daja
29.09.06,08:26
Možno sa mýlim, ale mne z tých spomínaných 32 tis. (vrátane DPH ovšem)vychádza, že 5 tis. je DPH (i keď nie v presnej sume) + prísp.č. 6. Tu toho treba upratať viac.

Paula, tie sumy som napísala len tak - orientačne.
daja
29.09.06,08:32
1. Úroková sadzba je t.č. 4.75% nie 3,5%.
2. Neviem prečo by mala byť pokuta za to, že si zaplatila vyššiu daň ako si mala? Ide o dodávateľskú faktúru, to znamená, že ju nemáš zaúčtovanú v nákladoch r. 2005.

Áno, súhlasím. Zaplatili sme vyššiu daň ako sme mali. Neviem či som prehliadla v zákone - ale myslím, že sa tam presne o takomto prípade, keď je daň v dodat. daň. priznaní nižšia ako v povodnom DP, ani nepíše.
No nechám sa prekvapiť. :(
evina
29.09.06,08:40
Áno, súhlasím. Zaplatili sme vyššiu daň ako sme mali. Neviem či som prehliadla v zákone - ale myslím, že sa tam presne o takomto prípade, keď je daň v dodat. daň. priznaní nižšia ako v povodnom DP, ani nepíše.
No nechám sa prekvapiť. :(
nemá sa ani čo písať, len to, že si ten preplatok na dani vyžiadaš vrátiť alebo ho necháš na zápočet dane z príjmu za rok 2006..
zákon o správe daní a poplatkov ...511/1992 v znení nesk. predpisov:

§63
4/) Ak nemožno preplatok použiť podľa odsekov 2 a 3,/zápočet s preddavkami na daň prípadne inými nedoplatkami/ správca dane na žiadosť daňového subjektu tento preplatok vráti, ak je väčší ako 100 Sk. Ak osobitný zákon neustanovuje inak, správca dane vráti preplatok do jedného mesiaca od doručenia žiadosti o jeho vrátenie; preplatok na dani z príjmov za príslušné zdaňovacie obdobie sa vráti najskôr po uplynutí jedného mesiaca po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania podľa osobitného zákona, 6ec) najneskôr však do 40 dní odo dňa vzniku preplatku. Ak sa žiadosti o vrátenie preplatku vyhovie v plnom rozsahu, správca dane rozhodnutie nevydáva. Preplatok nemožno vrátiť, ak žiadosť o jeho vrátenie bola podaná po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane (§ 45). Žiadosť o vrátenie preplatku alebo o jeho preúčtovanie nepodlieha správnym poplatkom .