BibiBarci
16.08.22,17:36
Neskoro som zistila, že mi účtovníčka od začiatku pracovného pomeru 09/2022 nepreplácala sviatky a dni pracovného pokoja pripadajúce na bežný pracovný deň. V zmluve to nemám a ani žiadna dohoda o tom neexistuje, že by som ja s tým súhlasila. Čiže je to nezákonné, ak sa nemýlim. Aké sú toho následky okrem toho, že ma ukrátili o niekoľko stoviek eur? Aký vplyv má táto situácia na dôchodok alebo na iné veci - napr. dane? Dá sa to nejako spätne opraviť?
Ďakujem.
avalik
16.08.22,15:51
9/2022 ešte len bude ;)

§ 122 ods. 3 "...U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí..."
BibiBarci
16.08.22,16:54
Ďakujem. 09/2021 som chcela písať. Tento zákon už poznám. Až teraz som zistila, že mi od septembra 2021 nepreplácali sviatky pripadajúce na pracovný deň. Jedna vec sú peniaze. Druhá vec sú ostatné veci, na ktoré táto situácia vplýva. Napr. ak sa to spätne neupraví, budem musieť o cca 10 dní viac odpracovať do dôchodku? Alebo môžu mi nejaké odvody chýbať? Dá sa to vôbec spätne opraviť, vykompenzovať chýbajúca mzda alebo nahlásiť chýbajúce dni úradom? Nemám prehľad v týchto veciach, je to moja prvá robota, ani mi nenapadlo, že by som mala všetko prekontrolovať, lebo som dôverovala účtovníčke.
veronikasad
16.08.22,17:37
Máš mesačnú alebo hodinovú mzdu?
veronikasad
16.08.22,17:37
Máš hodinovú alebo mesačnú mzdu?
avalik
16.08.22,17:57
Ak ten zákon poznáš, tak vieš či si odmeňovaná mesačnou mzdou. Ak áno tak platí to čo som citovala. Tak si pozri vo výplatných páskach, koľko hodín mesačne máš "odpracovaných" a zaplatených (mimo PN, dovoleniek a ostatných prekážok v práci).
jslancik
16.08.22,18:07
wau, už som kadečo čítal, ale stále ma niečo dokáže prekvapiť. skús sa ukľudniť a spýtať sa na to svojej mzdárky. čo najstručnejšie, aby si nevyzerala, že tomu úplne nerozumieš. a zodpovedz otázky, ktoré ti tu už boli položené. lebo to nie je len tak s "platením za sviatky".
BibiBarci
16.08.22,20:33
Mesacny plat
avalik
16.08.22,20:49
tak kde je problém? nižšie píšeš, že ten zákon poznáš, tak o aké preplácanie ti ide? Dostala si dohodnutú mesačnú mzdu?
BibiBarci
17.08.22,14:45
mesačnú mzdu
Katy a R
17.08.22,16:35
Bibi - keďže stále doplĺňaš - a je to tvoja prvá robota, nemáš skúsenosti - tak ja len ešte na zopakovanie :
Avalik ti pripla citáciu zákona - máš to tam čiernenabielom. Skrátka tvoja výplata je úplne v poriadku . Dostávaš celý mesačný plat (tam máš všetko zohľadnené) .
Takže odpovede na tvoje otázky: - žiadne následky, žiadne ukrátenie ... a žiadne spätné opravovanie. :)
A len na vysvetlenie doplním ešte, že ak by si nemala mesačný plat a boli by ti preplácané sviatky - tak by to v súčte bolo rovnako, pretože by si mala o tú náhradu za sviatky zníženú mzdu.
tigy
18.08.22,05:58
Presne ako píše avalik, stačí si pozrieť na páske, koľko hodín máš zaplatených (dokopy) a aký bol fond pracovného času v ten mesiac, určite to bude sedieť.
Mzdy sa robia cez mzdové programy a tie takéto kontroly vždy robia a upozornia mzdárku, ak by nejaké odpracované hodiny z fondu chýbali a neboli vykryté napr. PN-kou alebo dovolenkou a podobne. Pri mesačnej mzde berie program sviatok ako normálny odpracovaný deň a na páske to nebýva osobitne vyznačené.
BibiBarci
18.08.22,08:26
Kazdy mesiac, v ktorom bol sviatok, mi chyba presne tolko odpracovanych hodin, kolko pripada na sviatok. Cize napr. v aprili som mala 19 odprac. dni podla vyplatnej pasky, ale spolu s 2 dnami velkobocnych sviatkov tam malo byt 21 dni.
veronikasad
18.08.22,08:34
Mesačná mzda bola rovnaká ako dohodnutá v pracovnej zmluve?
ivka70
18.08.22,09:37
urcite tam mas este niekde 2 dni sviatok, nie medzi odpracovanymi, ale v inej kolonke
BibiBarci
18.08.22,09:55
No práveže nikde nemám. A keď som sa na to pýtala pani účt., povedala rovno, že nám sviatky nevyplácajú. Keď som začala riešiť, že to je nezákonné, tak sa nahnevala a začala rozprávať, ako ona robí platy a čo všetko tam musí nastaviť, nakoniec som už stratila prehľad, že o čom rozpráva... Jej prvá reakcia bola, že veď ako si to ja predstavujem, jasné, že nám za sviatky neplatia. Potom sa už dopracovala k tomu, že všetko je dobre spravené, všetko sedí, len posledný mesiac sa pomýlila ale tých x eur prihodí k ďalšej výplate. Neverím jej už ani slovo. A k tomu ešte dostávam nie klasickú výplatnú pásku, ale ona to prepisuje vo worde, lebo ževraj na pôvodnej páske sú také malé písmená a číslice, že by sa to ťažko čítalo... Akože aj toto ma zarazilo. Tarifný plat mám v každom mesiaci 884,xy eur (presne neviem teraz a nemám pri sebe pásky) + osobný príplatok. A príjem potom závisí od počtu odprac. hodín, z ktorých ale chýbajú sviatky.
veronikasad
18.08.22,10:02
Pri mesačnej mzde nezalezi na počte dní základného fondu pracovného času, je jedno či je 23 pracovných dní alebo 20, či je sviatok, mesačnú mzdu máš stále rovnakú ... Ani do dôchodku ti nič nebude chýbať, zapocitavaju sa kal.dn, zbytočne mudrujes a terorizujes účtovnícku
Zamaz osobné údaje a priloz výplatnú pašku, aj tu z excelu...
kopretinka
18.08.22,10:03
tak keď máš mesačný plat,ako môže závisieť od odpracovaných hodín?
tigy
18.08.22,10:31
Bibi, ak si napr. v tom apríli mala výslednú hrubú mzdu cca 799,81€ (884€/21)x19 a nič viac, tak to naozaj nie je správne... celé je to nejaké čudné, aj s tými páskami. Asi by som zvážila podnet na Inšpektorát práce, ak si uzrozumená s tým, že ti to asi potom v robote "osladia".