matamal
29.09.06,09:41
ahojte,
máme zamestnancov, ktorí majú napr. základnú mzdu 6500,- sk a k tomu 30% prémie, ako to bude s nimi, ked je teraz minim. mzda scvhálená na 7600,
budú musieť sa im zákl. mzdy meniť na 7600?
dik
Jozef Mihál
29.09.06,07:46
Áno.

Oprava - nie je to celkom tak, pozrite ďalej príspevok somij.

P.S. Toto je o.i. skúška novej funkcie na Porade - história zmien.
Jana Motyčková
29.09.06,10:35
Nesúhlasím s Jozefom, celková mzda vrátane prémií príp.odmien musí byť najmenej vo výške minimálnej mzdy. V mesiaci, v ktorom táto mzda spolu s prémiami nedosiahne 7600 Sk musí byť zamestnancoví vyplatený doplatok do miniálnej mzdy. Zákon o minimálnej mzde nehovorí, že zakladná mzda nusí byť najmenej 7600 Sk.
gu100
29.09.06,11:57
nieco podobne som tu uz riesil, pripajam link

http://www.porada.sk/t33086-min-mzda-vs-zaklad-pohybliva-cast.html
ivemar
29.09.06,11:59
Pod minimalnou mzdou sa samozrejme nerozumie len zaklad, ale uhrn aj ostatnych zloziek mzdy - urcite aj premii. Zakon vsak aj vymedzuje, co sa do splnenia podmienky vyplatenia minimalnej mzdy nemoze zahrnut - napr. priplatky za nadcas.
Paula
29.09.06,12:12
Hm.....ale tie prémie môžu byť mesiace nulové (nebude na základe čoho ich vyplácať). Leda, že by boli stanovené fixne, teda k základnej mzde bez ohľadu, či je alebo nieje dôvod na ich vyplatenie.

Prémiu vidím ako niečo navyše, napr. ak sa vydarí zákazka, zo zisku na nej odmením pracovníkov , ktorí sa na nej podieľali (to bude tých 30% k základu). Teda bude dôvod...ale iba tak sa mi vidí čudné, potom prečo automaticky nezvýšiť základný plat o 30%?

Je to iba moja úvaha:)
gu100
29.09.06,12:16
Hm.....ale tie prémie môžu byť mesiace nulové (nebude na základe čoho ich vyplácať). Leda, že by boli stanovené fixne, teda k základnej mzde bez ohľadu, či je alebo nieje dôvod na ich vyplatenie.

Prémiu vidím ako niečo navyše, napr. ak sa vydarí zákazka, zo zisku na nej odmením pracovníkov , ktorí sa na nej podieľali (to bude tých 30% k základu). Teda bude dôvod...ale iba tak sa mi vidí čudné, potom prečo automaticky nezvýšiť základný plat o 30%?

Je to iba moja úvaha:)

ano, premie mozu byt nulove... v tom pripade bude zakladna mzda 6500 SK a doplatim do minimalnej mzdy... :-)

ano, sama pises.. premie su nieco navyse... premie su motivacia.. cim viac predas, tak vias mas premii.. ak ti zdvihnem plat o 30% tak kasles na premie, mas zarobene tak ci tak a nemusis robit nic naviac a snazit sa :-)

ak mas zakald maly a k tomu premie podla obratu, tak preco nie, motivacia je velka...
Sany
29.09.06,12:32
no ale na to, aby zamestnanec dostal minimálnu mzdu, ktorá je povinná zo
zákona....na to ho predsa nemusíš motivovať....to dostať musí...nevidím logiku v rozmýšľaní qu100. Na prémie predsa aj tak kašlem, keď musím dostať 7.600,- či s prémiami, alebo bez nich...
Jana Motyčková
29.09.06,13:58
Naozaj sa motivácia stráca, keďže 7600 musí dostať, ale to je problém, tých, ktorí tú mzdu určujú. Ale zákon nekáže zvýšiť základnú mzdu na 7600 Sk.
Jozef Mihál
29.09.06,14:02
Náš premiér včera povedali, že minimálnu mzda chcú mať vo výške 60% priemernej mzdy. Ak by to už bolo, tak minimálna mzda pre budúci rok je cca 12.000.

Takže podnikatelia, hlavne na Východe (kde uvedená suma je fakticky dnešná priemerná mzda), tešte sa.
gu100
29.09.06,18:50
no ale na to, aby zamestnanec dostal minimálnu mzdu, ktorá je povinná zo
zákona....na to ho predsa nemusíš motivovať....to dostať musí...nevidím logiku v rozmýšľaní qu100. Na prémie predsa aj tak kašlem, keď musím dostať 7.600,- či s prémiami, alebo bez nich...

nie je to moja logika, ja mzdu neurcujem...
a niekto si to nenecha vysvetlit...
marcik
30.09.06,08:39
a ako je to u DOVP? máme upratovačku a ta je len cez pracovnú sezónu na DOVP, ale na hodin.mzdu. Je aj tam podmienka nimimálnej mzdy??Podľa mňa nie! lebo sa jedná len o DOVP!
liba2
30.09.06,09:28
a ako je to u DOVP? máme upratovačku a ta je len cez pracovnú sezónu na DOVP, ale na hodin.mzdu. Je aj tam podmienka nimimálnej mzdy??Podľa mňa nie! lebo sa jedná len o DOVP!Minimálna mzda sa vzťahuje len na zamestnancov v pracovnom pomere, teda na dohodárov nie, tam je vlastne odmena dohodou (nie mzda).
JankaO
30.09.06,11:39
Minimálna mzda sa vzťahuje len na zamestnancov v pracovnom pomere, teda na dohodárov nie, tam je vlastne odmena dohodou (nie mzda).


Podľa môjho názoru to tak nie je, v § 1 Zákona o minimálnej mzde sa hovorí: §1
Rozsah platnosti
Tento zákon upravuje poskytovanie minimálnej mzdy zamestnancom v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu (ďalej len „zamestnanec“).

a Zákonník práce definuje DoVP ako obdobný pracovný vzťah
Paula
30.09.06,12:46
§224 ZP:

(2) Na základe uzatvorených dohôd podľa § 223 je zamestnávateľ povinný najmä

a) utvárať zamestnancom primerané pracovné podmienky zabezpečujúce riadny a bezpečný výkon práce, najmä poskytovať potrebné základné prostriedky, materiál, náradie a osobné ochranné pracovné prostriedky,
b) oboznámiť zamestnancov s právnymi predpismi a ostatnými predpismi vzťahujúcimi sa na prácu nimi vykonávanú, najmä s predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,
c) poskytnúť zamestnancom za vykonanú prácu dohodnutú odmenu a dodržiavať ostatné dohodnuté podmienky; nároky zamestnanca alebo iné plnenia v jeho prospech nemožno dohodnúť pre zamestnanca priaznivejšie, ako sú nároky a plnenia vyplývajúce z pracovného pomeru,
d) viesť evidenciu uzatvorených dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru v poradí, v akom boli uzatvorené,
e) viesť evidenciu pracovného času zamestnancov, ktorí vykonávajú prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov.
marcik
30.09.06,12:52
Ďakujem za odpoveď! Je v nej zahrnuté všetko! ja som to aj tak robila, len bola tu dilema s jedným podnikateľom ja som ho o tom presviedčala, márne. Trošku PORADU teraz zamestnávam viac ako inokedy ale robím mzdy spätne od r.2004!!! Ale už to budem mať, ešte výkazy, uf a tie ručne!!! Ďakujem ..PORADA je SUPER!!