Mirec55s
19.08.22,16:09
Dobrý deň, chcem sa opýtať pri nástupe do štátnych zložiek či hasiči policajti... Je platná výpovedná lehota 2 mesiace z aktuálneho zamestnania?
Chobot
19.08.22,14:25
Podľa správnosti ide o nie o výpovednú lehotu, ale výpovednú dobu. A výpovedná doba - je jedno, či nastupuješ k hasičom, baníkom alebo do iného zamestnania, tak výpovedná doba z pôvodného pracovného pomeru je závislá od dĺžky trvania pracovného pomeru a prípadne toho, aká je uvedená v pracovnej zmluve.

Podľa ZP štandardnou výpovednou dobou pri pracovnom pomere, ktorý netrval viac, ako rok, je 1 mesiac. Ak PP trval viac, ako 1 rok, tak VD je najmenej 2 mesiace.

Predpokladám, že sa pýtaš na výpoveď danú zamestnancom.
Mirec55s
19.08.22,14:49
Mne bolo povedané že pri nástupe do záchranných zložiek MNV keďže je to práca vo verejnom záujme tak výpovedná doba neplatí, preto sa pýtam lebo viem že oni sa nie vždy riadia zákonníkom práce
Chobot
19.08.22,15:00
Prácu vo verejnom záujme upravuje ZP v § 136 a 137. V § 137 ods. 2 je definovaná verejná funkcia takto:

"Výkon verejnej funkcie na účely tohto zákona je plnenie povinností vyplývajúcich z funkcie, ktorá je vymedzená funkčným obdobím alebo časovým obdobím a obsadzovaná na základe priamej voľby alebo nepriamej voľby alebo vymenovaním podľa osobitných predpisov." - myslí sa tým najmä výkon starostu, župana, poslanca,

Tá tvoja funkcia hasiča spĺňa túto definíciu?

Ak áno, tak prac. pomer sa nekončí, ale z pôvodného zamestnania si uvoľnený na výkon verejnej funkcie. Až verejná funkcia skončí, tak sa zvyčajne zamestnanec vráti k pôvodnému zamestnávateľovi.

Keďže si skúpy na informácie a píšeš v hádankách, tak je ťažké ti priamo a relevantne odpovedať a kopec vecí si musíme domýšľať. Čo sú to napr. "záchranno-poriadkové zložky MNV"???

Najhoršie je, keď ti niekto povie niečo "že vraj" a my teraz máme hádať, čo tým myslel. PRečo ten, čo ti povedal, nedal hneď aj odvolávku na príslušné ustanovenie príslušného zákona? V jednom mal dotyčný pravdu - že výkon verejnej funkcie sa nie vždy riadi zákonníkom práce (napr. funkcia poslanca). Ale to sa týka tej verejnej funkcie, nie súčasného pracovného pomeru, ktorý sa pravdepodobne riadi zákonníkom práce.
avalik
19.08.22,15:06
Policajt nie je verejná funkcia ale štátna služba. Z dôvodu nástupu do štatnej služby nemáš skrátenú výpovednú dobu a ani to nie je prekážka v rámci zákonníka práce (počas prekážky ti PP trvá).
Skončiť PP môžeš aj dohodou k určitému dňu. Navrhni zamestnávateľovi, vysvetli dôvod.
buchač
19.08.22,15:07
A terazky mi Kefalín povedzte, že kedy sa podá výpoveď, ak dotyčný nevie presný dátum nástupu k ozbrojeným zložkám ?
avalik
19.08.22,15:18
aaaale, píšeš somariny ... v zákonníku práce nič také nie je, mení zamestnávateľa, nie je povolaný na cvičenie, nenastupuje na výkon volenej funkcie a podobne
Mirec55s
19.08.22,15:30
Presne tak to je ja som sa 12.8. dozvedel že nastupujem 1.9 ako hasič, keďže to bol piatok tak následne hneď v pondelok som požiadal o výpoveď dohodou ,a zamestnávateľ trvá na 2 mesačnej výpovednej. Preto sa pýtam ako to je lebo neverím že všetci čo nastupujú ku policajtom colníkom hasičom a majú inú prácu majú takých dobrých zamestnávateľov že im nerobia problemy
avalik
19.08.22,15:41
výpoveď dohodou neexistuje ... buď výpoveď alebo skončenie PP dohodou
akú máš prácu, akú škodu spôsobíš zamestnávateľovi ak od 1.9. neprídeš do práce?
buchač
19.08.22,15:45
Píšem...AK sa nezmenili podmienky.

Ja som šiel tak, ako vravím...zo dňa na deň.
Mám kámoša, čo šiel pred cca 4 rokmi k hasičom...nedával výpoveď.

A ty ako ??? Si dávala výpoveď ?
Si vedela, kedy nastupuješ ? Lebo ja veru nie...

Prečítaj si koment - Mirec55s (Dnes 18:30)
Mirec55s
19.08.22,15:56
Som bežný zoradovač čo si poctivo robí svoju robotu. Aku škodu urobím zamestnávateľovi keď vo firme pracuje vyše 900 ľudí? A kolegov čo robí tú istú prácu mám 11?
buchač
19.08.22,16:00
Mirec55s (Dnes 18:30) Preto sa pýtam ako to je lebo neverím že všetci čo nastupujú ku policajtom colníkom hasičom a majú inú prácu majú takých dobrých zamestnávateľov že im nerobia problemy
==================
Máš recht...

Chobotík a aj iní relevantnú odpoveď nedajú, lebo ju proste nevedia.
Keby hej, tak by pripli znenie zákona.
avalik
19.08.22,16:48
tak v poriadku, choď za šéfom, že dohoda o skončení PP dňa 31.8., lebo tak, či tak, ťa od 1.9. neuvidí v robote aj keby si dal výpoveď ... a teraz je už jedno či výpoveď dáš zajtra, v pondelok alebo 31.8. ak nepristúpi na dohodu
avalik
19.08.22,16:51
služba u hasičov nie je povolávací rozkaz do armády

áno, vedela som kedy nastupujem ... po prevzatí brannej povinnosti, som dostala povolávací rozkaz do náhradnej služby s nástupom 1.9. v minulom storočí ;) ... vtedy som do konca augusta ešte prázdninovala po maturite a vojenská škola začala od septembra
Mila123
19.08.22,16:57
už aj personalista.....OMG ....zmažte svoj príspevok, uvádzate nezmysel..........
buchač
19.08.22,17:02
avalik (Dnes 19:51) služba u hasičov nie je povolávací rozkaz do armády

áno, vedela som kedy nastupujem ... po prevzatí brannej povinnosti, som dostala povolávací rozkaz do náhradnej služby s nástupom 1.9. v minulom storočí ... vtedy som do konca augusta ešte prázdninovala po maturite a vojenská škola začala od septembra
====================
Či je alebo nie je povolávací rozkaz, to je úplne jedno...predsa vieme, o čo ide.

Jááááj...takže rovno po škole a po prázdninách...?
Lenže prihlášku na školu si predsa dala niekedy po polročnom vysvedčení. Následne prebehol celý proces prijatia.

Lenže ja vravím o inej situácii. Študent a zamestnanec je predsa rozdiel.
Ja som bol zamestnaný, dal som si žiadosť o prijatie. Pokiaľ prebehol celý proces overovania, tak to trvalo zo 8 mesiacov.
Takže bolo v podstate nemysliteľné podať nejakú výpoveď.

...a ako som spomenul, dal som avízo (na základe upozornenia od VS) zamestnávateľovi a zvyšok som neriešil. Ke´d som dostal povolávací rozkaz, tak som sa hlásil.

Takže žiadne somariny...len a len vlastná skúsenosť.
buchač
19.08.22,17:19
Mila123 (Dnes 19:57) už aj personalista.....OMG ....zmažte svoj príspevok, uvádzate nezmysel..........
======================
Očujte ...a vy neviete čítať ?

Nachádzame sa v oblasti Právo...nech láskavo kuknú na hornú lištu.

Ako som ale spomenul, IDE o moju vlastnú skúsenosť.
Alebo ste aj vy rukovali na vojnu a máte iný poznatok ?

Aj avalik vyššie uznala (pri Mirecovom komente - avalik (Dnes 19:48) ), že je to proste fakt.
A avalik je rozhodne a jednoznačne lepšia vo všetkých oblastiach ako ste Vy a Tweety (prípadne aj niekto iný) dohromady ! Na ňu sa proste nechytáte.
avalik
19.08.22,17:25
buchač, ak si nepostrehol, zmena režimu bola v 1989, aj zákony sa x krát menili, načo tu spamuješ, keď sa nerozumieš do problematiky?
Chobot
20.08.22,06:44
Zdrž sa invektív. Pre teba nie som Chobotík.

A ak máš inú odpoveď, tak pripni ty znenie zákona, na ktorý sa odvolávaš. Zákonník práce toto nerieši a nepoznám iný zákon. podla ktorého by pracovný pomer končil nástupom do armády alebo k hasičom.

Podľa ZP ho zamestnávateľ uvoľňuje na dlhodobý výkon v zmysle uvedených paragrafov, ktoré som uviedol. Takže nemáš pravdu, že som neuviedol znenie zákona.

A ak neprestaneš rýpať, tak ti bude mazať tvoje príspevky. Doteraz som ťa ignoroval - nereagoval som na tvoje debilné poznámky ani som nemínuskoval tvoje príspevky, ako si sa mylne nazdával. ZAto ty moje s radosťou áno. Ale na teba to neplatí, ty jednoducho potrebuješ rýpať.
Chobot
20.08.22,06:50
Lebo len mudruje a myslí si, že zožral múdrosť sveta. A keď mu niekto dokáže, že sa mýli, tak len jednoducho vymaže príspevok. A uráža druhých.
buchač
20.08.22,07:15
avalik (Včera 20:25) buchač, ak si nepostrehol, zmena režimu bola v 1989, aj zákony sa x krát menili, načo tu spamuješ, keď sa nerozumieš do problematiky?
---------------------------------------
Chobot (Dnes 09:50) Lebo len mudruje a myslí si, že zožral múdrosť sveta. A keď mu niekto dokáže, že sa mýli, tak len jednoducho vymaže príspevok. A uráža druhých.
==========================
Ako tak pozerám, tak sledujem, že poniektorí máte problém s pochopením textu...niekedy dumem, či viete aj čítať.

Len slovíčkárite a skutek utek.
DAJTE už konečne nejaké znenie zákona a nepindajte tu...vy " odborníci ".

Avalik...ty si nikdy nerobila v civile, ja veru hej.
Dával som len vlastnú skúsenosť...ty nemáš žiadnu.

Chobotík...očuj, ja som človek uznalý, ale len do určitej miery.
Ak niekto nerozozná občasnú iróniu v odpovedi a začne sa urážať, tak čo s takým ? Fásne dvojnásobok...
Ak začne urážať, tak fásne trojnásobne.
Chápeš, kam tým mierim ? Ak nie, tak si pozri, čo ste si s tým fasom podliakom pokecali.
Keby som ťa chcel uraziť, tak by som to aj urobil...zatiaľ ťa len podyebujem....a nechci, aby som tento stav zmenil k horšiemu.

No áno, vymazal som.
Mila123
20.08.22,07:42
súhlasím......Vaše blahorodie.......
avalik
20.08.22,07:54
buchač, čo som uznala? ... odporučila som vysvetliť zamestnávateľovi, že 1.9. už nepríde do roboty, a najjednoduchšia je dohoda ... ak nepristúpi na dohodu, tak najneskôr 31.8. podať výpoveď - nikde nepíšem, že stačí zamestnávateľovi ukázať prijatie k hasičom/policajtom/vojakom
... a k tomu ďalšiemu, ja osobne považujem mila123 aj chobota, a mnohých ďalších za odborníkov, ak mám iný názor ako oni, tak to komentujem
... ja chápem, že potrebuješ s niekym komunikovať, ale nesnaž sa dávať svoje rady len na základe jednej skúsenosti spred 40 rokov, zvlášť keď sa týkajú zákonnej úpravy, osočovanie a urážanie ostatných nie je argumentácia