jozo38
21.08.22,17:08
Dobrý deň,

​môj otec umrel pred 10 rokmi.
Cez prideleného notára sa riešilo dedičské pokonávanie. Notár mi povedal že žiadne účty v bankách sa nenašli.

Stále mi to vŕta v hlave a mám podozrenie či je to pravda a či nenastal niekde podvod pretože môj otec bol šetrný a dával si pozor na peniaze.

Chcel by som sa Vás opýtať či je tu ešte nejaká možnosť po toľkých rokoch zistiť či mal môj otec v nejakej banke účet a ako by som mal pri tom postupovať.

Ďakujem za radu a odpoveď.
veronikasad
21.08.22,15:41
čo rozumieš pod podvodom ? Máš aj súrodencov ? Za svojho života mohol otec nakladať s majetkom, teda aj s usporami, ako uznal za vhodné...
jelalim
21.08.22,17:11
Ako mozes nevediet v ktorej banke mal tvoj rodic ucet, je zvlastne.

Na ucty zomreleho sa moze dotazovat len notar. Po desiatich rokoch, uz notar krory dedicske konanie riesil bude mat odpovede z bank skartovane. Bude ich musiet teda znova oslovit.
Za kazde taketo oslovenie, si notar uctuje poplatok. Za odpoved notarovi uctuju banky tiez poplatkok. Je vhodne notara navigovat konkretne ktoru banku ma oslovit (napr. ak ste doma nasli nejake zmluvy/karty/vypisy)
jozo38
21.08.22,17:46
Notár ktorý robil dedičské konanie už notárom nie je...
kopretinka
22.08.22,06:38
to riešiš po 10rokoch???
romana147
22.08.22,11:22
Jožko sa nudí !
avalik
22.08.22,19:22
prečo zvláštne? má rodič povinnosť informovať budúcich dedičov, kde všade má uložené úspory?
buchač
22.08.22,19:38
avalik (Dnes 22:22) prečo zvláštne? má rodič povinnosť informovať budúcich dedičov, kde všade má uložené úspory?
=======================
Pre niekoho zvláštne, pre niekoho nie.

Normálny jedinec nerobí okolo toho ofuky a dá svojim najbližším informácie, kde má účet...a kľudne dá aj prístupové údaje k účtu/účtom...prípadne je disponent.
Robí sa to preto, aby v prípade nejakej udalosti (tým nie je myslené práve úmrtie) bolo možné z účtu čerpať a platiť určité pohľadávky.
A keď som už pri tom úmrtí ? Nuž práve touto udalosťou sa účet zablokuje a situácia sa skomplikuje dedičským konaním.
Ale ak má niekto prístup k účtu, tak peniaze prevedie alebo vyberie a fertig.
Chobot
22.08.22,19:48
Aký podvod tam podľa teba môže byť? To, že notár už nie je notárom, nič neznamená. Či si myslíš, že notár vybral tie peniaze? Nehrozí.

Bol som s mamou v banke, kde mal otec peniaze. Na vyplatenie požadovali osvedčenie o dedičstve a jej OP. Skôr, než to vyplatili, poslali osvedčenie na právne na overenie. A asi by to nebolo vôbec podozrivé, že notár, ktorý vyhotovil osvedčenie, je zároveň dedičom po úplne cudzej osobe...

Tvoj otec asi nemal peniaze na účte v banke.

Ale ak máš dedičské osvedčenie, a veľmi si to chceš overiť, tak na tvojom mieste by som s tým osvedčením oslovil banky, či zosnulý otec nemal v danej banke nejaký bankový produkt. Myslím, že ty, ako právoplatný dedič by si mal mať nárok na takéto informácie. Ak by sa v nejakej banke našiel účet so zostatkom, tak by si mohol obnoviť dedičské konanie z dôvodu novo objaveného majetku.
Nandrolon
23.08.22,11:21
Ak je všetko tak ako má byť, tak dňom úmrtia sa k peniazom nedostane už ani spoludisponent. Musí to proste stihnúť pred zablokovaním účtu. Je to dosť taká "falošná istota". Zase je pravda, že keď už doma leží na posteli a ešte žije, spoludisponent to vybrať môže, ale ako hovorím, po smrti sa k nemu nedostane presne rovnako, ako keby žiadnym spoludisponentom nebol. Okrem toho nevieme, či otec žil s nim v domácnosti, či bol s ním v kontakte, či s ním komunikoval. Častokrát dedia po nebohom ľudia, ktorí s nim vôbec nekomunikovali /ale neboli vydedení/, takže majú na to právny nárok. No a pre takého človeka je v podstate zomrelý úplne cudzím človekom o ktorom nič nevie...
romana147
23.08.22,16:49
" keď už doma leží na posteli a ešte žije"
a to ja prakticky denne ,, už viac rokov !