AnitaMartinska
29.09.06,09:42
Prosim poradit:
Praca 12 hodin v piatok 1.9.2006,co je zaroven sviatok a uvedene hodiny su nadcas.Na co vsetko ma zamestnanec narok?
Dakujem za poradenie.
azuz
02.10.06,04:50
Má nárok na:
- mzdu,
- príplatok za nadčas (ak si nevyberie náhradné voľno)
- príplatok za prácu vo sviatok.
AnitaMartinska
02.10.06,10:16
Dakujem!!!!!!!
kika571
02.10.06,11:08
Prosim poradit:
Praca 12 hodin v piatok 1.9.2006,co je zaroven sviatok a uvedene hodiny su nadcas.Na co vsetko ma zamestnanec narok?
Dakujem za poradenie.

Ak ide o 8 hod. prac. čas a o sviatok, ktorý pripadol na bežný prac. deň - nemal by byť nadčas iba 4 hodiny?:(
Ingrid G.
07.10.06,05:29
Mám otázku, ktorá sa týka práce vo sviatok:
zamestnankyňa mala podľa rozpisu smien 15.9. odpracovať 7,5 hod. na poobednej smene. Túto smenu neodpracovala, ale pracovala 15.9. 7,5 hod. na rannej smene.Čo všetko tejto zamestnankyni patrí:

1. za neodpracovanú poobednú smenu jej patrí náhrada mzdy 7,5 hod. za neodpracovaný sviatok + za odpracovaných 7,5 hod. na rannej smene: zaplatiť odpracované hodiny + nadčasový príplatok + príplatok za sviatok?

alebo

2. keďže 15.9. pracovala, ale na inej smene - náhrada mzdy za poobednú smenu jej nepatrí, ale dostane zaplatenú rannú smenu + príplatok za prácu vo sviatok?

Čo je správne?
endrju
07.10.06,07:28
Mám otázku, ktorá sa týka práce vo sviatok:
zamestnankyňa mala podľa rozpisu smien 15.9. odpracovať 7,5 hod. na poobednej smene. Túto smenu neodpracovala, ale pracovala 15.9. 7,5 hod. na rannej smene.Čo všetko tejto zamestnankyni patrí:

1. za neodpracovanú poobednú smenu jej patrí náhrada mzdy 7,5 hod. za neodpracovaný sviatok + za odpracovaných 7,5 hod. na rannej smene: zaplatiť odpracované hodiny + nadčasový príplatok + príplatok za sviatok?

alebo

2. keďže 15.9. pracovala, ale na inej smene - náhrada mzdy za poobednú smenu jej nepatrí, ale dostane zaplatenú rannú smenu + príplatok za prácu vo sviatok?

Čo je správne?

Mám rozumieť tomu tak, že si zamestnankyňa vymenila zmenu s iným zamestnancom?
Ingrid G.
07.10.06,07:35
Mám rozumieť tomu tak, že si zamestnankyňa vymenila zmenu s iným zamestnancom?

Nie, v podstate celá zmena odpracovala rannú a mala odpracovať poobednú zmenu. Ja som to brala tak, že vo sviatok pracovali, síce na rannú zmenu a dala som im zvýhodnenie za prácu vo sviatok. Teraz som však na pochybách, či to nemali mať zaplatené ako nadčasovú zmenu + sviatočný príplatok a tú svoju poobednú zmenu náhradou. Lenže to by mali zaplatenú v jednom dni aj náhradu mzdy za neodpracovaný sviatok, aj by mali zaplatené zvýhodnenie za prácu vo sviatok. Takže teraz neviem ako to má byť - ešte mám časový priestor to opraviť.
endrju
07.10.06,07:56
Nie, v podstate celá zmena odpracovala rannú a mala odpracovať poobednú zmenu. Ja som to brala tak, že vo sviatok pracovali, síce na rannú zmenu a dala som im zvýhodnenie za prácu vo sviatok. Teraz som však na pochybách, či to nemali mať zaplatené ako nadčasovú zmenu + sviatočný príplatok a tú svoju poobednú zmenu náhradou. Lenže to by mali zaplatenú v jednom dni aj náhradu mzdy za neodpracovaný sviatok, aj by mali zaplatené zvýhodnenie za prácu vo sviatok. Takže teraz neviem ako to má byť - ešte mám časový priestor to opraviť.
Ak pôvodne mali pracovať vo sviatok a zmenil sa iba čas začiatku zmeny, zaplatil by som mzdu za odpracované a príplatok za sviatok.
Náhrada za nedopracovanú zmenu by patrila iba vtedy, ak by nepracovali vôbec z dôvodu sviatku.
Súbeh zvýhodnenia za sviatok s náhradou mzdy za sviatok mi akosi nesedí. ;)
Ingrid G.
07.10.06,08:07
Ďakujem, že si reagoval na moju otázku. Ako som už písala, ja som im náhradu za poobednú zmenu nedala, zaplatila som im rannú zmenu + príplatok za prácu vo sviatok. Tiež sa mi nezdalo, aby som im za poobednú zmenu, ktorú neodpracovali, dala náhradu za neodpracovaný sviatok a súčasne za rannú (odpracovanú v ten istý deň), dala mzdu + zvýhodnenie za prácu vo sviatok. Myslím, že oni to očakávajú a úmyselne poobednú zmenu neodpracovali a odpracovali namiesto toho rannú, lebo predpokladali, že dostanú mzdu aj za rannú a náhradu za poobednú zmenu. Keď sa nad tým zamýšľam, tak som na pochybách z toho dôvodu, že tá ranná bola vlastne zmena naviac. Ale vôbec mi nepasuje dať za jeden sviatočný deň aj mzdu a zvýhodnenie a súčasne náhradu za neodpracovaný sviatok.
endrju
07.10.06,08:57
...Myslím, že oni to očakávajú a úmyselne poobednú zmenu neodpracovali a odpracovali namiesto toho rannú, lebo predpokladali, že dostanú mzdu aj za rannú a náhradu za poobednú zmenu.... Neurčuje náhodou rozpis zmien zamestnávateľ?
Zamestnanci sami rozhodujú o tom, ktorú zmenu odpracujú? To je nejaká novinka :eek:
Ingrid G.
07.10.06,10:57
Oni mali v rozpise práve tú poobednú. Tú neodpracovali, lebo mysleli, že dostanú za ňu náhradu, lebo bol sviatok (zistila som, že to bolo po dohode s ich vedúcim).
petovsan
09.10.06,12:21
Tiež sa neviem vymotať z nasledovného, prosím o Vaše rýchle múdre rady:
zamestnanec odpracoval v 09/2006 celkom 171 hodín,
z toho 19 hodín pracoval vo sviatok. V mesiaci bolo 142,5 prac. hodín + 15 hodín náhrada za sviatok. Koľko mu vlastne vychádza nadčasových hodín?

Tých 19 hodín (za prácu vo sviatok) odpočítavam z jeho celkovo odpracovaných 171 hodín a potom robím rozdiel od 142,5 hod. (alebo 157,5 hod. vč. sviatkov), alebo ich pri výpočte nadčasu nezohľadňujem vôbec?
petovsan
09.10.06,13:27
prosím, prosím, poradí mi niekto? ... neviem sa pohnúť ďalej
Janka6685
09.10.06,13:54
Ja by som zrátala celkovo odpracované hodiny, odrátala od toho pracovné hodiny za daný mesiac a vyšiel by mi nadčas. Prácu vo sviatok by som preplácala zvlášť.