Michal878
23.08.22,22:44
Ahojte poradaci . Viete mi poradit ? Kupil som kotolmaga 23 d pred tym som mal 20 rrocnu viaadrusku , Kurenar mi zapojil kotol ako bola pred tym viadruska na samotiaz , ale nie somm si isty ci je to v poriadku ked tam nemam ziadnu ochranu spiatocky ani zmiesavaci ventil nic ... Podla neho to bezne sa takto zapaja Nebude problem s nizkoteplotnovkoroziou ???Dakujem za odpovede
faro1
24.08.22,04:01
Ku kotlu je dodaný manuál. V ňom máš odporúčanie výrobcu ohľadom správnej funkcii kotla a životnosti, cit: 2. Kvôli ochrane proti nízkoteplotnej korózií musí byť za kotlom inštalovaný štvorcestný zmiešavací ventil (alebo Laddomat, resp. iné zariadenie zabezpečujúce minimálnu teplotu vratnej vody do kotla), ktorý nastavujeme tak, aby prevádzková teplota vody v kotle bola v rozmedzí 75 – 90ºC.
Predpísaná minimálna teplota vratnej vody je 55ºC.
3. Pri použití obehového čerpadla musí byť zaistený teplotný spád
vykurovacieho média 15 – 20 °C a minimálna teplota vratnej vody 55 ºC.
Čerpadlo musí byť napojené na teplotný spínač tak, aby pracovalo len pri
dosiahnutí požadovanej minimálnej teploty
Upozornenie: POZOR – Pri nedodržaní týchto zásad môže dôjsť vplyvom nízkoteplotnej korózie k podstatnému skráteniu životnosti telesa kotla. Teleso kotla tak môže skorodovať aj za dva roky.
https://www.drevoplyn.sk/download/maga/maga-d.pdf
Je len na tebe, či sa budeš riadiť odporúčaniami výrobcu kotla. Kúrenárovi je to jedno akú dobu ti bude kotol slúžiť bez porúch.
mari2x
24.08.22,05:02
všeličo sa všelikade píše , ale "nízkoteplotná korózia ?"
koróziu preds spôsobuje kyslík a NIE teplota, takže :
odchytáš rôzne soli na zmäkčenie vody
vyvaríš
ak si bojko, dáš do vody 1/4 kávovej lyžičky tuším fosforečnan
Michal878
24.08.22,15:47
Takze ak nemusim sa obavat poskodenia kotla nizkoteplotnou koroziou , ked popridavam napr topekor , fosforecnan aj ked to bude len zapojene na samotiaz bez zmiesavacich ventilov ?
mari2x
26.08.22,02:29
ked ti chemikálie primerane vyzbierajú kyslík , nevidí železo možnosť korodovať
faro1
26.08.22,04:53
Nízkoteplotná korózia vzniká v prípade poklesu teploty vratnej vody. Ak teplota poklesne, dochádza k nízkoteplotnej kondenzácii, pri ktorej sa síra obsiahnutá v palive premieňa na kyselinu sírovú a oxidy dusíka na kyselinu dusičnú. Tieto dve látky pôsobia na konštrukciu kotla veľmi korozívne. Tým sa znižuje jeho životnosť a rastú náklady na údržbu alebo opravy. Avšak v prípade, že konštrukcia kotla je riešená tak, že steny splyňovacej komory nie sú priamo ochladzované vratnou vodou, je možné vzniku nízkoteplotnej korózie predísť, resp. zabrániť.
http://trilobit.fai.utb.cz/rizika-spojene-s-prevadzkovanim-kotlov-na-alternativne-paliva
Pri nízkotepolotnej korózii ti chémia nepomôže. Tá pôsobí na steny ohniska a konštrukciu kotla.
choma
13.01.23,11:15
Kotol Maga 23,kupeny pred 2 rokmi, montovany bez ochrany presne podla slov kurenara to ti netreba, ciastocne aj predajcu, ak by ma bol informoval ako laika o nutnosti zakupenia ochrany ktora nie je sucastou kotla tak by som tych par € investoval, dnes dohorel, prasknute clanky v kotlovej časti, zavarit sa to neda, takže zasa kupa noveho kotla lebo oprava by bola drahsia ako novy kotol.
Michal878
13.01.23,11:51
A v ktorej casti Vam kotol praskol ?Mali ste ho zapojeny na samotiaz , ci obehove cerpadlo ?
choma
13.01.23,12:05
Mam ho na samotiaz a aj na cerpadlo, praskol dole na roste v zadu zo spodu na 2clankoch. Opravit zazvaranim sa neda lebo sa tam nedostanem a plech sa rozpada, volal som priamo vyrobcovy ktory my to presne potvrdil, ze sa to stane ak tam nebude ochrana, a bez ochrany pada reklamacia na kotol.Je to jedna z podmienok pri uplatneni reklamacie.Pred tym tiež Viadrus U22 viac ako 20 rokov. Kotol je dobry len treba dodrzat podmienky montaze, najlepsie je zavolat priamo vyrobcovi na servisne oddelenie, je tam velmy ochotny pan ktory mi dal dobre info do buducna co sa tyka zapojenia, nastavenia kotla.
Michal878
13.01.23,18:51
Ja ho mam cisto na samotiaz,tak by nemal dostavat take velke soky ako cez cerpadlo ... ,ale kurim v nom zatial presne 3 mesiac tak v pondelok zavolam do servisu , pravdepodobne tam budem musiet domontovat ochranu , len pri samotiazi vraj nefunguje ziadny 3,4 cestny ventil to mi aspon tvrdil moj skveli kurenar ....Ked ste ho pouzivali bezal vacsinu na cerpadlo ?
dakujem za info
choma
13.01.23,19:22
Dne som dostal kontakt na jedneho kurenara ktory mi tvrdil, ze za 2 roky z toho sa kurilo od novembra do aprila takze do kopy prevadzka kotla bola 1 rok sa 4ka plech kyselinou neda prepalit, mam este stare hrube rury kde mi povedal, ze ten bypass je zbytočny pretoze by nebol na 100% ucinny, bezne montuju bez ochrany. Problem v mojom pripade vidi v chybnom zvare co sa v jeho praxi uz viac krat stalo tak ze som uz aj ja na pochybach.